فهرست
مرز اخلاق
مرز اخلاق

مرز اخلاق

آی‌اسپورت- بی‌اخلاقی نکردن لزوما به معنای صحبت کردن از خودوروفسکی یا ایسم‌های کافه‌ای و روشنفکری نیست، دوگانه‌ای هم بین روشنفکری و اخلاقمداری در یک طرف و راست‌گویی و «خود بودن» در طرف دیگر وجود ندارد. لازم نبود بازیکنان پرسپولیس، از سینما و کتاب و فلسفه حرف بزنند تا «بخشی از مخاطبان» را راضی کنند. فقط کافی بود درست مثل نوکیسه‌ها محمد انصاری را مسخره نکنند که خانه‌اش کنار مترو باید باشد و ادای عکاس لنگ باشگاه را در نیاورند یا...

کسی با خاطره‌گویی‌های بامزه یا بی‌مزه بازیکنان پرسپولیس مشکلی ندارد، مشکل عبور کردن آن‌ها از مرزی است که عبور از آن شایسته هیچ کسی، بازیکن فوتبال یا هر کس دیگر نیست.  راست بودن و خود بودن آن‌ها پاسخ مناسبی به انتقادها نیست، وقتی انتقاد به همان «خودی» است که دیگران را مسخره می‌کند و ابایی هم از این کار ندارد. دروغ بودن دیگران مقابل دوربین دلیل بر درست بودن رفتار 5بازیکن پرسپولیس نیست.

این یادداشت در واکنش به یادداشت محمدحسین عباسی نوشته شده است

مطلب مرتبط
فوتبالیست به جای فیلسوف!‌

فوتبالیست به جای فیلسوف!‌

سرزنش پسران برانکو برای شوخی‌های دم‌دست و حرف‌های کم‌عمق‌شان، رفتار حیرت‌انگیزی به نظر می‌رسد. آن‌ها باید از چه چیزی حرف می‌زدند تا بخشی از مخاطبان برنامه را راضی کنند؟‌ از اگزیستانسیالیسم؟‌ از نوشته‌های شیمبورسکا؟‌ از فلسفه هنر و یا از فیلم‌های الخاندرو خودوروفسکی؟‌
آی اسپورت
2017-04-18 14:33:00

۲۹ ۲۰  
آی اسپورت
2017-04-18 16:29:00
نظر دهید

۲۰ نظر
حسین
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۶:۴۶
آقای زبردست با اون پیراهن آبی قشنگت و سرمربی محبوب کچلت!
مشکل ما این نیست برادر؛ ظرفیت افراد پایین اومده. مشکل اینه که مهران مدیری به جای کار روی فصل دوم سریالش باید بره جواب پس بده که چرا فصل اول سریالش روی پزشک ها زوم کرده بود. مشکل ما اینه که شمعدانی ساخته ی سروش صحت با بی رحمی تمام می کوبن که چرا شخصیت اول فیلمت که بار طنز روی اونه باید پدر خانواده باشه و این بی احترامیه.
منظور یادداشت پیشین هم از خودوروفسکی، صرفاً ماهیت فلسفه نبود؛
اصلاً بذارین یه طور دیگه بگم؛ اگه همین بازیکنا مثلاً به جای این سخنا می اومدن هر 11 دقیقه از مرام و معرفت تماشاچی و حمایتاشون، از دانش کادر فنی می گفتن، از انگیزه هاشون می گفتن به نظرتون ویدئو کلیشه ای نمی شد؟ اصلاً فان بود؟
بهترین عبارت رو آقای بزرگی به کار بردن؛
"انقدر نقش بازی کردیم، باورمون نمیشه چند نفر واسه چند دقیقه جلو دوربین خودشون بودن "
شاهرخ
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۶:۵۸
اتفاقا سرمربی محبوب من توی این لیگ کرانچاره نه منصوریان.
اگر این ها نقص شما رو توی راه رفتن مسخره می کردن باز هم همینا رو می گفتین که الان می گین؟ خود این بازیکنا خود بی‌ادب و بی‌مبالاتی بوده و این بده نه راست‌گوییشون
vahid
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۴۰
يادداشتت خوب بود.
منم تا قبل توئيت اقاي اميرپور متوجه نشدم بازيكنان عكاس معلول باشگاه رو مسخره كردند.
خيلي كار زشتي كردند
۹
حسین
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۴۹
در ضمن آقا شاهرخ من یه چیز رو صادقانه بگم؛ توی مصاحبه مذکور حرفتون رو قبول دارم که تمسخر به واسطه معلولیت قابل دفاع نیست ولی الباقی رو میشه دفاع کرد ازش!
۶
محمد
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۴۹
واقعا من چیز عجیبی ور این برنامه ندیدم.
ولی ظاهرا به امثال شما خیلی فشار اومده آقای شاهرخ
مربی محبوب من کرانچاره!
خیلی بچه ای که دیگران رو بچه فرض کرده ای
Behzad Doosti
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۵۶
حسين خان راحت بودن و شوخي كردن يه بحثه سخيف و مشمئز كننده بودن يه مساله اس منم استقلاليم ولي بدون تعصب ميگم خيلي سطح پايين و مبتذل بود شوخياشون
فرقيم نميكنه رنگ لباسشون همونطور كه من خودم بخيلي از بازيكناي استقلال هم همين نگاه رو دارم
آيا بنظر شما وقتي ازشون در مورد عليپور نظرشون رو ميپرسن اون واكنش واقعا ربطي به آستانه تحمل داره؟
اونم تو جامعه محافظه كار ما كه بقول شما حتي شوخياي بي بخار تلويزيون باعث رنجش يه عده ميشه
بنظرم يه آدم با هر سطح سواد و از هر خاستگاه فرهنگي و خانوادگي ميتونه يه با پرسنيب رفتار كنه
۴
سیا
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۳۹
کاسه جان
سعی کن فرق بین مسخره کردن و چیزی که انجام شده رو بفهمی
از اونا خواسته شد که از اطرافیان و نزدیکانشون و کسایی که همه میشناسن یک پانتومیم اجرا کنن و بقیه حدس بزنن که اون شخصیت کی سهست..خیلی هم طبیعی میباشد وقتی شما میخاید یک شخصی رو با پانتومیم یا کاریکاتور برای کسی اجرا کنید ویژگی ها یا علایم جسمیش رو بولد میکنید..
سید جلال با حرکاتش هنگام عصبانیت
وحید امیری با اون مدل راه رفتن و غیره و غیره
جوری که متاسفانه شما با قصد و نیت قبلی دارید تحریف میکنید گویا این بوده که بهشون گفتن اطرافینتون رو مسخره کنید..
یه ضرب المثل جدیدم دارم خودم ساختم برای افرادی مثل شما :
کاسه داغتر از آش
یه یک وجب چه صد وجب
PP
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۵۰
https://www.youtube.com/watch?v=1B0Sxm_7l-Q
حسین
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۷:۴۳
اول از هر چیزی آقای سهیل سعادتمند (عکاس تیم ) که بازیکنا اداش رو در آوردن رابطه نزدیکی با بازیکنای پرسپولیس داره. اینو حتی میشه از اینستاگرامشون هم تشخیص داد! و خب طبعاً اون ها با توجه به شناختی که داشتن می دونستن که دارن با چه شخصی شوخی می کنن! درون رفاقتی بوده که خب جنبه رسانه ای پیدا کرده.
ضمن این که من نگفتم ظرفیتم بالاست! ظرفیت همه یا اکثراً پایینه. بر فرض هم ناراحت بشم؛ این دلیل نمیشه که اونا را تماماً بی ادب و بی ادب زاده خطاب کنم. فوقش با یه انتقاد درست میشه. مهم این واکنشه هست.
اینقدر از بچگی در گوشه همه خوندن که به هم نخندین و با هم بخندیم که بعدش چیزی برای خندیدن پیدا نشد. هر خنده ای یه طرف مقابل داره
آنتی
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۱۹:۰۶
استاد
احتمالا شما یا اون قسمت رو ندیدید یا خودتونو زدید به اون راه. اصل داستان این بود که بازیکنا یه حرکتی بزنن، بقیه تشخیص بدن فرد مورد اشاره کیه. آیا این مسخره کردن هست؟ آیا طور دیگه ای میشد شخص رو معرفی کرد؟؟
اینکه با بازیکنان پرسپولیس مشکل دارید بحثش جدا، ولی جوانمردانه نیست برای رسیدن به اهداف ژورنالیستی حقیقت رو وارونه جلوه بدید و با بی معرفتی بر سر حرف اشتباه خودتون بمونید.
البته نقش سید جلال در این جوزدگی شما رو نمیشه نادیده گرفت. اگر کاپیتان تیم (که اخیرا خیلی بی حوصله شده) کمی جلوی خودش رو میگرفت، ژورنالیست هایی چون شما نمیومدن از آب گل آلود نهنگ بگیرن...
حمید
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۲۰:۰۰
می خوام به صحنه از یه برنامه انگلیسی اشاره کنم تا سطح تحمل افراد یک جامعه رو بهتون نشون بدم. البته می دونم جامعه ما هرگز چنین شوخی هایی رو بر نمی تابه اما فقط می خواستم سطح تحمل خودمون رو با دیگران مقایسه کنم.

یه برنامه بود به اسم تخت گاز که نسخه فارسیشم پخش می شد که شاید خیلی هاتون دیده باشین. برنامه درباره وسایل موتوری بود و سه مجری بسیار سرشناس داشت. برنامه ترکیبی بود از طنز و واقعیت. یه مهمون مشهور همیشه دعوت می کرد و بعلاوه تعدادی مخاطب که تو استودیو بودن به سبک برنامه رامبد جوان. یه بار سه تا مجری معروف طبق معمول سر این که یه ماشینی خوبه یا بده داشتن به هم دیگه می پریدن. جرمی کلارکسون (یکی از مجری ها) معتقد بود که ماشین اشغالیه و برای این که برای خودش حمایت جلب کنه از یکی از مخاطبین زن حاظر در استدیو عامدانه سئوالشو به شکل زیر می پرسه:
"خانم اگه شما بدونی که این اقای کنارت (یک دیگه از حاضرین) از این ماشینا داره حاضری یه شب باهاش بخوابی؟"
جواب زن: " نه"
جرمی کلارکسون هم نتیجه گیری می کنه که این خانم هم معتقده این ماشین آشغاله پس ماشین واقعا آشغاله.
خب. نتیجه گیری خودتون چیه؟ ما از نظر سطح تحمل کجا واستادیم؟ نمی گم که خیلی خوبه که ما هم همچین شوخی هایی داشته باشیم ولی در موارد بسیار ساده تر دیگه که اتفاق میافته رفتارمون چه شکلیه؟ یه شوخی کوچیک با کلاه گیس یه نفر چه عواقبی داره؟ و وقتی خودمون سطح تحملون اینقدر پایینه چرا باید سطح تحمل حاکمانمون بالا باشه؟
شهاب
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۲۰:۴۳
دوست عزیز هیچ ربطی به سطح تحمل نداره. تو این شوخی که شما مثال زدی کسی نقص عضو یا عقب موندگی کس دیگه ای رو مسخره نکرده
۳
حمید
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۰۰:۵۹
به شهاب
جناب شهاب خان. فقط در مورد دست انداختن کسی که نقص عضو داره قبول دارم که بی انصافی بوده و بهتر بود این کارو نمی کردن ولی مخالفت با همه موارد دیگه رو ناشی از سطح تحمل پایین جامعه میدونم.
۲
امیر
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶، ۲۰:۰۵
حالا همه شدن مبادی آداب و اخلاق. همینن، هممون همینیم. بهتره ادا آدم حسابی ها رو در نیاریم ، البته اگه بشه این چهارچوب ها رو آدم حسابی بودن اسم گذاشت.
حمید
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۰۲:۱۷
یکی از علما را پرسیدند که یکی با ماه رویی است در خلوت نشسته و درها بسته و رقیبان خفته و نفس طالب و شهوت غالب.
هیچ باشد که به قوت پرهیزکاری از او به سلامت بماند؟
گفت:اگر از مه رویان به سلامت بماند از بدگویان نماند!

شاید پس کار خویشتن بنشستن ..... لیکن نتوان زبان مردم بستن.
۳
Hamid
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۰۳:۱۶
اینجور برنامه ها به نظرمن اصلا جالب نیست. اقای میثاقی باید سبکشو عوض کنه حداقل در این مورد
۲
آرش
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۰۹:۲۶
((عکاس لنگ))؟؟؟

آقا شاهرخ، شما هم یک کم زیادی خودت هستی
برادر من ، با یک سرچ ساده می تونی مقالات راهگشایی راجع به خشونت زبانی، گفتمان و لغات با بار منفی پیدا کنی

50 سال پیش آدم هایی که مثل شما نیاز به استفاده ازعینک داشتند آماج خشونت کلامی بوده اند، خوشبختانه امروز نیستند.
حیفه که شما تلاش کنید جای بد زبان های دیروز رو پر کنید
۱
حمید رضا
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۱:۵۷
آقای مثلا روشن فکر و مودب و با اخلاق ،
اول اینکه همه ی ما تو جمعای دوستانمون همچین شوخی هایی داریم. دکتر و مهندسم نداره (البته امثال شمارو نمیدونم) اینها هم مثل همه ی ما.
بعد اینکه این ها نه بازیگری بلدند نه مجری گری ، چون تخصصشون فوتباله. فقط حرفهایی که توی جمعای خودمونیشون بود رو عمومی کردند. پس اگرانتقادی وجود داشته باشه ، متوجه آقای میثاقیان و اون برنامه ی نوده. اون ها جریان گزارششون رو تعیین میکنند. اونهاند که میگند چی گفته بشه چی گفته نشه ، چی پخش بشه ، چی پخش نشه و مطمعنا پیش بینی طبعات پخش این گزارش برای برنامه ای با این سابقه ی طولانی در نقش آفرینی های سیاسی و اجتماعی که به عنوان یک بازوی رسانه ای قوی در سیاست گذاری ها شناخته میشه نباید کار سختی باشه!
جالب اینکه علت این حاشیه سازی ها و این هجمه های عجیب رسانه ای در طول این یک ماه اخیر به این تیم در خود این برنامه توضیح داده شد. در گزارش آماری این فصل پرسپولیس مستقیما گفته شد که این تیم یک سر گردن با تیم های دیگر لیگ فاصله دارد. در نتیجه موفقیت های بعدی تیم در فصل بعد هم محتمل است. هر چند پرسپولیس پر طرفدار ترین تیمه ایرانه ، ولی طرفداران تیم های دیگر روی هم جمعیت بیشتری خواهند بود. پس باید فوتبال جاذبه برای این جمعیت هم داشته باشد تا پتاسیل تعریف و تغییر ساختارهای اجتماعی را داشته باشد و این یعنی ایجاد دموکراسی از طریق فوتبال.
شخصا فقط میتونم بگم متاسفم و دوستانه خواهش دارم که شما به صرف اینکه یک تریبون در اختیار دارید روی این موج ها سوار نشید چون برای شما هیچ عایدی ندارد!
Fatemeh.Esteghlali
چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶، ۱۵:۴۱
من متعجبم با وجود این همه انسان با فرهنگ و مودب ، چرا کشور ما پیشرفت نمیکنه ؟ :/ اگه اینقدر انسان با اخلاق توی جامعه داریم پس حتما من میرم زیر پست فوتبالیستا و بازیگرا و خواننده های معروف دنیا کامنت فحش میزارم ؟!!!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر