فهرست
چیدمان عجیب داوران لیگ برتر فوتبال!
چیدمان عجیب داوران لیگ برتر فوتبال!

چیدمان عجیب داوران لیگ برتر فوتبال!

آی اسپورت - بحث چیدمان داوران در فوتبال ایران، از جمله موضوعات مهم و پرحاشیه‌ای بوده که در فصل بیستم لیگ برتر، این موضوع به اوج خود رسیده است. پیش از انتخابات فدراسیون فوتبال، این شائبه مطرح بود که چیدمان‌های داوری‌ها روی مدار انتخابات و رأی گرفتن برای عده‌ای می‌چرخد،‌ تا جایی که این موضوع و بکارگیری داوران گمنام و متعدد مورد نقد بسیاری از کارشناسان داوری قرار گرفت.

در این بین شاید کم کردن حساسیت‌ها و شائبه‌های داوری می‌تواند مهمترین کاری باشد که در حوزه داوری در دستور کار فدراسیون جدید قرار بگیرد. بعد از انتخابات 10 اسفند و تغییرات به وجود آمده در فدراسیون فوتبال انتظار می‌رود که تغییرات محسوسی رفته رفته در روند چیدمان داوری‌ها و کم شدن شائبه و حواشی این حوزه به وجود بیاید، مسئله‌ای که حداقل در چیدمان داوران هفته هفدهم به وضوح دیده نمی‌شود.

دیدار استقلال - فولاد خوزستان بدون شک حساس‌ترین دیدار هفته به حساب می‌آید. این بازی با اتفاقات و حواشی که در بازی دور رفت در اهواز و حتی فصل پیش بین دو تیم رخ داد، دارای حواشی و حساسیت‌های خیلی بالای خواهد بود. رخ دادن اتفاقات و حواشی عجیب و غریب در دیدار‌های اخیر فولاد و استقلال به حدی بوده که شاید بتوان گفت سختی کار داورانی که در این دیدار قضاوت می‌کنند، نزدیک به دربی پایتخت باشد، اما این حساسیت بالا به نظر در انتخاب داوران این بازی خیلی لحاظ نشده است.

کمیل غلامی که برای این بازی انتخاب شده است، قطعاً یکی از داوران جوان و آینده‌دار فوتبال ایران به حساب می‌آید، اما این انتخاب کماکان شائبه‌هایی را به همراه داشته است. غلامی در فصل جاری تنها در سه بازی (تراکتور - آلومینیوم، گل‌گهر - شهر خودرو، ماشین‌سازی - گل‌گهر) به‌عنوان داور اصلی قضاوت کرده و در چهار دیدار دیگر به‌عنوان داور پشت دروازه و یا داور چهارم حضور داشته است. معدود دیدار‌هایی که غلامی در این فصل قضاوت کرده، دیدار‌هایی با ضریب حساسیت‌های خیلی بالایی نبوده‌اند و حالا این داور به یکباره مسئول قضاوت یکی از مهمترین و پرچالش‌ترین دیدار‌های نیم‌فصل دوم می‌شود،‌ آنهم در حالی که او سه هفته است قضاوتی در لیگ نداشته و در بیشتر حضور‌هایش در زمین قضاوت به‌عنوان داور اصلی را تجربه نکرده است.

همانطور که در بالا اشاره شد کسی نمی‌تواند منکر توانایی‌های کمیل غلامی به‌عنوان یک داور آینده‌دار شود، ولی با توجه به فضایی که این روز‌ها داوری فوتبال ایران تجربه می‌کند و البته حساسیت توأمان دیدار استقلال و فولاد، به نظر می‌رسد تصمیمات در راستای آرام‌سازی فضا و کاهش شائبه‌ها و اعتراضات نیست و کماکان نقد‌هایی به نحوه چینش داوران وجود دارد.

 

تسنیم 

۵    
آی اسپورت
2021-03-05 20:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر