فهرست
پایان فصل برای چلسی؛ جام آری، موفقیت نه!
پایان فصل برای چلسی؛ جام آری، موفقیت نه!

پایان فصل برای چلسی؛ جام آری، موفقیت نه!

آی اسپورت - تحت شرایط عادی قهرمانی در لیگ اروپا برای یک تیم و هوادارانش همراه با شادی و حس موفقیت است. نقاط خاکستری زیادی در دنیای امروز فوتبال وجود دارند، عدم اطمینان را هم به این نقاط خاکستری اضافه کنید. با این توصیفات، بالا بردن یک جام اروپایی نباید چیزی جز انرژی مثبت و حس شادی به همراه داشته باشد. اما آیا برای چلسی و هوادارانش نیز این طور بود؟ هواداران چلسی چهارشنبه شب در باکو جشن گرفتند. اما آنها از روز پنج شنبه به چه فکر می کنند؟

فصل عجیب و غریبی در استمفوردبریج رقم خورد. واقعیات و نتایج چیزی جز رقم خوردن یک فصل موفقیت آمیز را نشان نمی دهند؛ چلسی در لیگ برتر سوم شد و بالاتر از تاتنهام سهمیه لیگ قهرمانان را گرفت. آنها تنها پایین تر از لیورپول و منچسترسیتی قرار گرفتند که جزو بهترین های یک دهه اخیر لیگ جزیره شناخته می شوند و تعیین قهرمان هم با یک امتیاز تفاوت رقم خورد. تیم ساری به فینال جام اتحادیه رسید و تنها در ضربات پنالتی مغلوب شد و در نهایت در باکو در فینال لیگ اروپا، با اقتدار آرسنال را شکست داد و جام قهرمانی را بالای سر برد.

با چنین تفاسیری، نباید چیزی جز خوشبینی و نگاه مثبت به آینده متصور بود. اما در حقیقت، اوضاع آنقدرها هم امیدوارکننده نیست. چلسی تیمی است که در آستانه از دست دادن بهترین بازیکن خودش است. بازیکنی که در فینال لیگ اروپا هم خوش درخشید و دو گل زد. هازارد لحظاتی بعد از قهرمانی در لیگ اروپا با چلسی، اعلام کرد که زمان خداحافظی فرارسیده و به دنبال چالش جدیدی است.

چلسی تیمی است که در خطر از دست دادن سرمربی خود است. ساری در چلسی و به خصوص در میان هواداران چهره خیلی محبوبی نیست و با مدیران باشگاه نیز رابطه خیلی مستحکمی ندارد، او حالا با پیشنهادهای خوبی برای بازگشت به ایتالیا مواجه شده است و هیچ بعید نیست در همین تابستان بعد از یک فصل حضور در استمفوردبریج، چلسی را ترک کند.

البته هنوز خیلی سخت است که بخواهیم آینده ساری را پیش بینی کنیم؛ در نهایت این باشگاه چلسی است که تصمیم میگیرد با ساری ادامه دهد یا خیر. آنها می توانند به علت عدم محبوبیت ساری، به علت سبک بازی نه چندان موردپسند وی در نزد هواداران، با او قطع همکاری کنند. چلسی می تواند برای طی کردن دوران گذار، برای بازگشت شور و شوق روی سکوها، مربی جدیدی را استخدام کند. شاید لمپارد آن گزینه موردنظر باشد.

در آن سمت ساری نیز شرایط متفاوتی دارد. با وجود تمام انتقاداتی که از وی صورت گرفت، او توانست کارنامه خوبی را در فصل اول حضورش در استمفوردبریج رقم بزند و اکنون دستِ بالا را در مذاکره با چلسی دارد. او خودش را هم شایسته ماندن در چلسی دانسته است و حالا می تواند در گفتگو با مقامات باشگاه، خواسته هایش را با قدرت بیشتری عنوان کند، اما در نهایت تصمیم او نیز مهم است. شاید تصمیم ساری این باشد که این شغل، دردسرهای بیشتری نسبت به مزیت‌هایش دارد و ترجیح دهد دوباره به ایتالیا بازگردد. اما سوال بعدی این است که چه تصمیمی منطقی تر است؟ آیا چلسی باید با ساری ادامه دهد یا این مربی را کنار بگذارد؟

نباید این حقیقت را نادیده گرفت که بخشی از انتقادهای هواداران نسبت به سبک و عملکرد بازی های تیم ساری، قابل تأمل است. صبر کردن همیشه هم بهترین و منطقی ترین راه حل نیست. خیلی اوقات اینطور بوده که صرف کسب یک جام، همچون پوششی برای مشکلات ریشه ای یک تیم شده و چشم ها را به روی ضعف های تیم بسته است. چلسی در فصلی که به مقام سوم لیگ رسید، نمایش های بسیار ضعیفی مقابل اورتون، بورنموث و منچسترسیتی داشت و حتی بعضی پیروزی های خانگی تیم مقابل تیم های میان و پایین جدولی هیچ تعریفی نداشت. این تصور در میان برخی وجود دارد که سبک کاری ساری در بالاترین سطح از فوتبال انگلیس، نمی تواند به موفقیت برسد و شاید بهتر باشد او به ایتالیا بازگردد.

با این وجود نباید توقعات زیاد از حد هم داشت. ساری یک مربی با تفکرات خاص است و منطقی است که ایده های او برای اجرایی شدن نیاز به زمان دارند. او نشان داد که می تواند دوران سخت را هم پشت سر بگذارد. نشان داد که می‌تواند بر خلاف فن خال در منچستریونایتد، انعطاف از خود بروز داده و با حفظ شغلش نتیجه هم بگیرد.

چلسی چهارشنبه شب، شانزدهمین جام خود را از زمان حضور آبراموویچ در باشگاه، جشن گرفت. که این جام، سومین جام اروپایی آنها طی این مدت بود. اما با گذشت ساعاتی بعد از این موفقیت، حالا سوالات و تردیدهای زیادی پیش رو است.

نود

۱    
آی اسپورت
2019-05-30 15:36:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر