فهرست

گزارش: بازیکنان زیر ذره‌بین چمپیونز لیگ (قسمت دوم)

گروه پنج
 
ماریو فرناندس (زسکا مسکو): دفاع راست هجومی و برزیلی زسکا حالا ملیت روسی گرفته و به احتمال زیاد برای میزبان جام جهانی 2018 در این تورنمنت بازی خواهد کرد. فرناندس 25 ساله با تمام استعدادش در بعد هجومی، گاهی در بعد دفاعی استحکام لازم را از دست می‌دهد.
 
تین یدوای (بایر لورکوزن): اگر همه چیز طوری که باید پیش برود، یدوای بدل به یکی از بهترین مدافعین نسل خودش خواهد شد. مدافع 20 ساله و کروات لورکوزن با تکنیک، قدرتمند و قادر به بازی در هر چهار پست خط دفاعی است. نمایش او در یورو 2016 مقابل اسپانیا یک شاهکار بود و باید منتظر فصلی جدید و درخشش بیشتر او باشیم.
 
ویکتور وانایاما (تاتنهام هاتسپرز): آخرین باری که وانایاما در چمپیونز لیگ بازی کرد به چهار سال پیش و با پیراهن سلتیک بازمی‌گردد، جایی که مقابل بارسلونا گل زد و تیمش را به مرحله‌یِ یک هشتم نهایی برد. هر تیمی در چمپیونز لیگ به یک هافبک جنگنده نیاز دارد. اما هافبک 25 ساله و کنیایی اسپرز باید بیشتر از فصل پیش مراقب کارت گرفتنش باشد. سه اخراج با پیراهن ساوتهمپتون نگران کننده است.
 
جبریل سیدیبه (موناکو): موناکو در دو فصل اخیر خرج زیادی برای بازیکنان جدید نکرده، اما این تابستان بابت سیدیبه 15 میلیون یورو پرداخته است، خریدی که به نظر کاملا هوشمندانه می‌آید. سیدیبه فول‌بکی است که در هر دو سمت زمین بازی می‌کند و حتی می‌تواند نقش هافبک دفاعی را هم به عهده بگیرد. او در مقدماتی جام جهانی برای فرانسه مقابل بلاروس بازی کرد و به نظر می‌رسد به زودی به گزینه‌یِ اول دیدیه دشان تبدیل شود.
 
گروه شش
 
آلوارو موراتا (رئال مادرید): یکی از سوالات کلیدی این فصل برنانبئو این است که به موراتا چقدر بازی خواهد رسید. رئال بعد از دو فصل موفق در یوونتوس مهاجم 23 ساله‌اش را بازگرداند. موراتا در این دو فصل 7 گل در چمپیونز لیگ زد، از جمله دو گل مقابل رئال در نیمه نهایی 2015. او یک برنده‌یِ ذاتی است. آیا موراتا مردی خواهد بود که دوازدهمین قهرمانی را برای رئال می‌آورد؟
 
آندره شورله (بوروسیا دورتموند): در استعداد شورله شکی نیست. اما هافبک 25 ساله‌یِ آلمانی که در یورو تنها سه بار به عنوان بازیکن ذخیره دقایق کمی بازی کرد، در باشگاه‌های اخیرش، ولفسبورگ و چلسی، تداوم لازم را نداشته و ترس از این بوده که فوتبالش راه درستی را پیش نگرفته. اما حالا دورتموند به او اعتماد کرده و شورله فرصت بازگشت به راه پیشرفت، تحت رهبری توماس توخل را دارد. آیا از این فرصت استفاده خواهد کرد؟
 
باس دوست (اسپورتینگ لیسبون): بعد از یک فصل عالی در ولفسبورگ و زدن گل پشت گل در بوندسلیگا، دوست در فصل گذشته افت کرد. با این حال اسپورتینگ این ریسک را پذیرفت و مهاجم هلندی را به عنوان جایگزین مستقیم اسلام سلیمانی که به لستر سیتی رفت را به خدمت گرفت. اگر همان سرویسی که به سلیمانی می‌رسید به دوست هم برسد، باید منتظر گل‌هایی زیادی از او برای تیم جدیدش باشیم.
 
مایکل پازدان (لژیا ورشو): لهستان در 510 دقیقه بازی در یورو 2016 تنها دو گل خورد. یکی از عوامل مهم این استحکام دفاعی نمایش‌های چشمگیر پازدان بود. مدافع 28 ساله‌یِ لژیا فصل پیش در لیگ لهستان بدل به یک ستاره شد و به تیمش کمک کرد تا تنها با یک گل خورده در مرحله‌یِ مقدماتی به دور گروهی صعود کند. قرار گرفتن او مقابل خط حمله‌یِ دورتموند و رئال می‌تواند از نکات جذاب این گروه باشد.
 
گروه هفت
 
احمد موسا (لستر سیتی): مهاجم 23 ساله‌یِ نیجریه‌ای با سرعت، تکنیک و قدرتش خریدی عالی برای لستر بوده. اما نکته‌یِ مهم دیگر تجربه‌یِ او در چمپیونز لیگ است. موسا سابقه‌یِ 20 بازی با پیراهن زسکا مسکو را در این تورنمنت دارد. روحیه‌یِ تیمی او می‌تواند مهره‌ای ایدئال برای تاکتیک‌های رانیری بسازد.
 
آندره سیلوا (پورتو): انتظارات از سیلوایِ 20 ساله در پرتغال بسیار زیاد است. خیلی‌ها معتقدند او مهاجم مرکزی‌ایست که تیم ملی سال‌ها به دنبالش بوده. نشانه‌های مثبت در مورد او زیاد است، اما باید ببینیم سیلوا می‌تواند به لحاظ ذهنی از خودش را با این شرایط سازگار کند یا نه. حضور در چمپیونز لیگ فرصتی خوبی برای امتحانش به دست می‌دهد.
 
لودویک بوتل (بروژ): بوتل سال 2004، در حالیکه یکی از دروازه‌بان‌هایِ آینده‌دار فرانسه به حساب می‌آمد در دیداری دوستانه در برخوردی شدید با بازیکن حریف کمرش شکست. با اینکه در یک عمل جراحی فوری جان بوتل نجات پیدا کرد، اما به نظر می‌رسید فوتبالش به پایان رسیده است. 12 سال بعد بوتل 33 ساله به بروژ کمک کرد اولین قهرمانیش در لیگ را از سال 2005 بدین سو جشن بگیرد و حالا او در چمپیونز لیگ حضور دارد. سرنوشت بوتل یکی از بهترین داستان‌هایِ امسال است.
 
توماس دیلینی (کوپنهاگن): کوپنهاگن پیشنهادی به دیلینی داد که او را بدل به گرانقیمت‎‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه می‌کرد. اما کاپیتان 25 ساله قبول نکرد و تصمیم گرفت به وردربرمن بپیوندد. با این حال قبل از انتقالش به بوندسلیگا در ژانویه، دیلینی این فرصت را دارد تا در چمپیونز لیگ یک بار دیگر برای تیمش بدرخشد.
 
گروه هشت
 
دنی آلوس (یوونتوس): یوونتوس به یک دلیل آلوس را به تورین آورده و آن استفاده از تجربه‌اش در چمپیونز لیگ با بارسلونا، برای قهرمانی در این تورنمنت بعد از دو دهه است. خود آلوس هم به این نکته معترف است. تماشای بازی آلوس، یکی از جذاب‌ترین مدافعین راست تاریخ فوتبال، در ترکیب یوونتوس با تاکتیکی کاملا متفاوت بسیار جالب خواهد بود.
 
فرانکو وازکز (سویا): یکی از بهترین هافبک‌های هجومی حال حاضر فوتبال اروپا، وازکز کمی بیشتر از آنچه باید در پالرمو ماند. اما حالا در 27 سالگی بالاخره فرصت درخشش در یک صحنه‌یِ اروپایی، به رهبری خورخه سامپائولی را پیدا کرده است. وازکز که در پالرمو ارتباطی تلپاتیک با پائولو دیبالا داشت، امیدوار است بتواند در دور گروهی بیشتر از همبازی سابقش بدرخشد.
 
سرگی داردر (لیون): هافبک 22 ساله‌یِ اسپانیایی فصل اول خوبی با لیون در چمپیونز لیگ تجربه نکرد و همراه تیمش از همان دور گروهی حذف شد. اما داردر که ترکیبی از کیفیات توپگیری، بازیسازی و شوت از راه دور را در سطحی بالا کنار هم دارد، می‌تواند این فصل با استفاده از تجربه‌یِ قبلیش کمک بیشتری به تیمش برای جبران نتایج فصل پیش بکند.
 
العربی هلال سودانی (دینامو زاگرب): وینگر 28 ساله و الجزایری دینامو عامل اصلی صعود این تیم به دور گروهی است. سودانی گل پیروزی دینامو در وقت اضافه‌یِ بازی پلی آف مقابل سالزبورگ را زد. سودانی با اینکه در دینامو بیشتر به عنوان وینگر بازی می‌کند اما یک گلزن ذاتی است و حالا که اسلام سلیمانی به لیگی درجه یک رفته، او هم لیاقت بازی در چنین سطحی دارد. نمایش‌هایی خوب در چمپیونز لیگ می‌تواند بهترین راه برای رسیدن به این هدف باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-14 10:13:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر