فهرست

نکات و رکوردهای استقلال-پرسپولیس؛ از «الف» تا «ی» با دربی82

آی اسپورت- دربی 83 ساعت 17 جمعه، 26 شهریور برگزار می‌شود.

 
الف: استقلال             یک طرف دربی که 24 برد در 82 دوئل قبلی دارد و 78 گل زده است. آنها 6 برد در 29 دربی تاریخ لیگ برتر دارند.

ب: برانکو ایوانکوویچ             سرمربی پرسپولیس در دربی که دو برد و یک مساوی در کارنامه دارد و هرگز در این بازی بازنده نبوده است.

پ: پرسپولیس             طرف قرمز دربی با ثبت 21 برد در تاریخ این بازی و زدن 81 گل. آنها هم 7 برد دربی در تاریخ لیگ برتر دارند.

ث: 30 ثانیه             برای توصیف سریع ترین گل تاریخ لیگ برتر باید از «ثانیه» استفاده کرد. گلی که سامره در ثانیه 47 وارد دروازه پرسپولیس کرد و به «علی 30 ثانیه» معروف شد.

ج: جنجال             جنجال جزیی همیشگی و جداناپذیر از دربی بوده و هست. از کتک زدن داور گرفته تا لگد زدن به بازیکن حریف و شرط های آنچنانی که در حین بازی محقق می شدند. وقتی واژه «جنجال» را می شنویم بی اختیار به یاد مجتبی محرمی و رضا شاهرودی و بقیه می افتیم.

چ: 4             نماد استقلالی ها در دربی به نشانه بردن 4 دربی رسمی پیاپی که 3 تایش در یک سال رقم خورد. بردهایی که با نتایج یک بر صفر، یک بر صفر، 2 بر صفر و 3 بر صفر و بدون حتی یک گل خورده ثبت شدند.

ح: حسن روشن             جوان ترین گلزن تاریخ دربی. او وقتی 18 سال و 357 روز سن داشت دروازه پرسپولیس را در دربی شماره 14 باز کرد.

خ: محمود خوردبین             سوال اصلی این است که اول، دربی بود یا خوردبین؟ در تمامی این سالهای اخیر او روی نیمکت پرسپولیس حضور داشته و فقط در 53 بازی سرپرست این تیم بوده. قبل از آن هم برای این تیم بازی می کرده و سابقه گلزنی در دربی را هم داشته است.

د: علی دایی             تنها سرمربی پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر که هر دو بازی یک فصل را باخت؛ هر دو را به پرویز مظلومی با نتیجه یک بر صفر.


ذ: بیژن ذوالفقارنسب             یک پرسپولیسی دو آتشه تمام عیار که تنها یک بار مزه دربی را از روی نیمکت چشیده است آنهم به عنوان سرمربی استقلال! در تنها رویارویی دو تیم در سوپرجام تهران.

ر: رفاقت             زمانی در دهه 70 شب قبل از دربی، بازیکنان دو تیم در یک مهمانی شام کنار هم می نشستند تا رفاقت شان بیشتر شود اما فردایش در زمین به جان هم می افتادند.

ز: ایمون زاید             جزیی از تاریخ دربی شد با حضوری که حتی به یک نیمه هم نرسید. او در 9 دقیقه، 3 بار دروازه استقلال را باز کرد تا پرسپولیس از باخت 2 بر صفر به برد 3 بر 2 برسد.

ژ: مانوئل ژوزه             گران ترین مربی تاریخ دربی با رقمی در حدود 5 میلیارد تومان. پرسپولیس او خوب بازی نمی کرد ولی در دربی نمایشی درخشان داشت ولی حریف «داور» نشد.

س: سوبله چوبله             لقبی که پرویز مظلومی با آن در تاریخ دربی شناخته می شود. رکورددار برد متوالی و البته یکی از آنهایی که تراژدی دربی 78 را برای استقلالی ها کارگردانی کرد. او 4 برد، 2 مساوی و دو باخت در دربی ها دارد.

ش: 6             نماد معروف پرسپولیسی ها در دربی. اولین رویارویی سرخابی ها در ورزشگاه آزادی. فیلمی از این بازی موجود نیست (جز همان صحنه های کوتاه تیتراژ ابتدایی فیلم «ممل آمریکایی») چون صدا و سیما تنها واحد سیارش را برای پوشش فینال جام جهانی کشتی که درست همان روز برگزار شد، فرستاده بود.

ص: صفر ایرانپاک             آقای گل دربی هاست با زدن 7 گل در 6 بازی. پرسپولیس با گلزنی های او فقط یک دربی را نبرد. با این روند گلزنی بازیکنان سرخابی رکورد او بعید است تا سالهای متمادی شکسته شود.

ض: ضمانت             موضوعی که بعد از درگیری های دربی دی ماه 79 داغ شد. دستگیری بازیکنان دو تیم و برای اولین بار پذیرفته نشدن «ضمانت» علی پروین و جماعت انبوه رفقایش که درنهایت منجر به بازداشت نوازی، تارتار و استیلی و 24 ساعت زندانی شدن شان در کلانتری شد.

ط: طلسم             احمدرضا عابدزاده در دربی یک طلسم ویژه بود. دروازه بانی که برای هر دو تیم بازی کرد و هرگز شکست نخورد. او فقط درون دروازه پرسپولیس، 5 کلین شیت در 8 دربی ثبت کرد.

ظ: ظرافت             این واژه در دربی، یاد خیلی ها را زنده می کند ولی نزدیک ترین گزینه کسی نیست جز مجتبی جباری. هافبکی با 4 گل و 4 پاس گل و نباختن حتی یک دربی. حالا دیگر خبری از سرعت مجیدی، دریبل های کریمی و پاس های جباری و کلا «ظرافت» نیست و باید به طارمی و شیحی بسنده کنیم.

ع: علی علیزاده             با پیراهن پرسپولیس و در یک روز بارانی، توپ را برای پرتاب اوت با دستمال کاغذی خشک می کرد. با پیراهن استقلال هم یک هند پنالتی عجیب و غریب در دقایق پایانی مرتکب شد. نامش در فهرست گلزنان دربی هم ثبت شده است. علیزاده در یک مصاحبه، خودش را بدشانس ترین بازیکن تاریخ دربی لقب داد.

غ: غایب              وحید امیری تنها بازیکنی است که به دلیل مصدومیت این دربی را از دست داد.ف: فغانی             علیرضا فغانی دو مرتبه دربی پایتخت را قضاوت کرد که یک مساوی و یک برد تاریخی (3 بر2) پرسپولیس با هت‌تریک ایمون زاید به ثبت رسید.


ق: امیر قلعه نویی             زمانی به رکورد نباختنش در دربی می نازید ولی شاید کسی نداند تنها سرمربی استقلال در تاریخ لیگ برتر است که هر دو دربی یک فصل را باخته.

ک: کتک کاری             فقط کافی است اندکی فکر کنید تا خاطرات فراوانی از کتک کاری های دربی به یادتان بیاید. سیلی محرمی به صورت قلعه نویی، کتک کاری تارتار و نوازی و استیلی، نوازش داور بازی توسط عزیز اصلی و ... .

گ: گل             زننده اولین گل دربی 83 پایتخت نودمین گلزن تاریخ بازی های استقلال و پرسپولیس خواهد بود.

ل: لژیونرها             خارجی های زیادی با پیراهن دو تیم در تاریخ دربی حضور داشته اند ولی فقط سه نفر موفق به زدن گل شدند؛ عیسی ترائوره و ایمون زاید و جری بن‌سون.

م: احمد منشی زاده             اولین گل تاریخ دربی به نام او ثبت شد که در دقیقه 8 سومین رویارویی دو تیم دروازه پرسپولیس را باز کرد. استقلال آن بازی را 3 بر یک برد.

ن: نیمه تمام             سوت پایان 4 دربی هرگز زده نشد و بازی نیمه تمام ماند. 3 دربی رسمی که در همگی استقلال درنهایت 3 بر صفر برنده اعلام شد و یک بازی دوستانه برای یادبود علی دانایی فرد.

و: وقت اضافه             وقت های اضافه دربی از خود زمین بازی دیدنی تر بوده بخصوص برای پرسپولیسی ها؛ گل جری بنگتسون، پنالتی زارع، گل پیروز قربانی، هر 3 گل استقلال در دربی جام حذفی، گل برتری زاید، گل تاریخی فرهاد مجیدی با عبور از شیث رضایی، گل صفر ایرانپاک در دربی هفتم که کمک داور فینال جام جهانی 1966، داورش! بود.

ه: هت تریک             در تاریخ دربی فقط دو بازیکن موفق به رقم زدن چنین شگفتانه ای شده اند؛ همایون بهزادی در دربی معروف 6 بر صفر و ایمون زاید در دربی بازگشت تاریخی پرسپولیس.

ی: یادگار امام تبریز             میزبان تنها دوئل سرخابی ها در تاریخ لیگ برتر در جایی غیر از ورزشگاه آزادی. آن بازی تنها حضور رولند کخ آلمانی روی نیمکت استقلال هم بود که درنهایت یک بر یک شد. روبرتو روزتی ایتالیایی قضاوت این بازی را برعهده داشت.

کدخبر: 9407 
     
آی اسپورت
2016-09-15 13:37:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر