فهرست

یادداشت تحلیلی: داربی نه چندان چسب

آی اسپورت - پرسپولیس با برانکو روزهای درخشانی را سپری می کند و نمی خواست با شکست درداربی روند رو به رشد این تیم متوقف شود.به همین دلیل در تمامی دقایق بازی بازیکنان این تیم با هوشیاری خاصی بازی می کردند. فصل گذشته پرسپولیس در مقابل تیمهایی که تنها دفاع می کردند در دقایق پایانی بازی را واگذار می کرد اما در فصل جدید برانکو بخوبی این مشکل را برطرف کرده است. از هجوم همه جانبه پرسپولیس که درنهایت موجب می شد تا خط دفاعی این تیم در ضد حملات ضربه پذیر باشد خبری نیست. برانکو امسال با سیاستی خاص تنها به دنبال نتیجه گیری است و کمتر بازی احساسی از پرسپولیس می بینیم. همین موضوع نشان از تغییرات مثبت و رفتارحرفه ایی است که برانکو بخوبی در حال اجراکردن آن درفوتبال ایران است.
در استراتژی جدید پرسپولیس کامیابی نیا در زمانهایی که پرسپولیس کاملا در حمله است سعی می کند در جلو خط دفاعی باقی بماند تا با توپ گیری خاص خود مانع از ضد حملات حریفان شود. در فوتبال برای جلوگیری از ضد حملات حریف حضور چهار مدافع ضروری است و در این بازی کامیابی نیا به همراه یکی از مدافعین کناری و جلال حسینی و همینطور محمد انصاری همواره در خط دفاعی باقی می ماندند و اجازه نمی دادند تا استقلال در ضد حملات صاحب موقعیت شود.
مهمترین نقطه ضعف پرسپولیس در بازی دیروز خط میانی این تیم بود. محسن مسلمان به رغم بازی درخشانش در نیمه اول در نیمه دوم تاحدودی از جریان بازی خارج شده بود. فرشاد احمدزاده و امید عالیشاه که همواره با حرکات تکنیکی و بازیهای ترکیبی به همراه مسمان جریان بازی را در میانه میدان در اختیار می گرفتند کمتر در این بازی صاحب توپ شدند. عالیشاه نیمه دوم تا حدودی موثرتر بود اما احمدزاده تا به انتها کم فروغ و سردرگم بازی می کرد. در حالیکه علیپور با جنگدگی وتحرک دیدنی اش سعی داشت فضای لازم را در اختیار طارمی قرار دهد اما طارمی کند و بی دقت عمل می کرد.در نیمه اول و درحالیکه طارمی می توانست تنها با ضربه ایی ساده از داخل شش قدم دروازه استقلال را باز کند اما با بی دقتی توپ را به اوت زد.در بازیهای حساس داربی کمتر موقعیتهای این چنینی نصیب بازیکنان می شود و طارمی بعنوان بازیکنی ملی پوش نباید براحتی چنین موقعیتهای را از دست بدهد.
استقلال در بحرانی ترین زمان ممکن باید با رقیب دیرینه اش روبرو می شد. نتایج ضعیف استقلال موجب نگرانی بیشتر هواداران این تیم شده بود.اما مهمترین نقطه قوت استقلال در این بازی بسته نگه داشتن دروازه اش در فصل جدید است. در پنج هفته گذشته خط دفاعی و دروازه بان استقلال نمره قبولی نگرفته بودند اما با درخشش مجید حسینی در مرکز دفاع و فرشید اسماعیلی در میانه میدان توانستند برای اولین بار دروازه خود را بسته نگه دارند. حسینی به رغم جوانی با بازیخوانی و هوش سرشار خود بخوبی طارمی را از جریان بازی خارج کرد و در بیشتر زمانهای بازی با اعتماد به نفسی دیدنی رهبر خط دفاعی استقلال بود.در کنار حسینی، فرشید باقری یکی دیگر از بازیکنان تاثیرگذار استقلال بود که توانست با حضور خوب خود در جلو خط دفاعی مانع ارتباط هافبکهای پرسپولیس با مهاجمین شود.مهمترین موضوع در سیستم دفاعی استقلال شکل نسبتا منظم این تیم درزمان دفاع بود. بازیکنان استقلال در نیمه اول با عقب نشینی درزمین خودی کمتر به پرسپولیس فضا می دادند. اما در ابتدای نیمه دوم تغییر تاکتیک دادند و با پرسینگ درزمین پرسپولیس که با حمایت خوب خط هافبک و دفاع همراه بود تا حدودی جریان بازی را دراختیار گرفتند. مهمترین ضعف استقلال عدم هماهنگی از دفاع به حمله بود. در حالیکه این تیم در دفاع با برنامه و منظم بازی می کرد اما در حملات کند و تا حدودی بی برنامه بود.
استقلال به آنچه می خواست رسید و با گرفتن امتیاز یک امتیاز حساس تا حدودی توانست نتیجه گیریهای نه چندان خوب خود را جبران کند. پرسپولیس نیز با امتیاز این بازی هم امتیاز با تراکتور همچنان در صدر قرار دارد و با خیالی آسوده و با دوری از استرس و تنش ناشی از عدم نتیجه گیری احتمالی درداربی به روند رو به رشد خود ادامه می دهد.


منبع: کانال تلگرام محمد تقوی
  ۱  
آی اسپورت
2016-09-17 07:58:35
نظر دهید

۱ نظر
احسان
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۰:۵۷
سلام من یک طرفدار فوتبال ندرن و زیبا هستم اگه شما بتونی یک تحلیل درست از بازی داشته باشین خواهید دید که استقلال به جای بازی کردن رو اورده بود به جنگ های روانی در داخل زمین کافی یکبار دیگه تصویرهای تلویزیونی صحنه خطای فرشید اسماعیلی رو بعد از چندبار خطا کردن روی هافبک های پرسپولیس ببینید تا متوجه بشید بجای بازی تاکتیکی ما در واقع داریم فوتبالی از جنس مربیان پرتغالی که تخصص در دفاع اتوبوسی و بازی کردن با تک مهاجم تنومند بودن و درگیریهایی از جنس فوتبال تیمهای حاشیه خلیج فارس بودیم ،، که درواقع اگر بازیکن های پرسپولیس احساس می کردن تیم مقابل اسم عربی داره جنگهای لفظی اوج می گرفت در زمین ولی بودن یک مربی روانشناس و کاربلد و با سابقه که تفکر حرفه ای داره مثل برانکو باعث شدکه کمتر شاهد جنگهای لفظی در وسط زمین باشیم و از یک طرف ما تیمیو دیدیم در سمت مقابل که حتی تلاشی 100% برای برد انجام نمی داد .. و اگر بازی از منظر واقعی نه از منظر بدست اوردن دل هوادارهای تیم مقابل ( استقلال ) باشه بواقع ما داریم یک فوتبال علی اصغری مدرن در تیم استقلال رو می بینیم که تمام زورش در بازی ارسال از جناح سمت راست می باشد.. که فوتبال دهه 50 ایران می باشد.. حالا اگر خط دفاع استقلال انالیز دقیق شود و تعداد دفع های بی مورد و بی هدف ان مشخص شود ،، کاملا می بینیم که مربی استقلال در واقع جنگ روانی رو به مدافع و تیمش یاد داده ،، نه دادن یک پاس ساده برای بازی سازی از خط دفاع،، حالا وقتی به هافبکهای تیم استقلال و بازیکنان استقلال نگاه می کنیم ، می بینیم که استقلالی ها در نیمه دوم فقط نبض بازی رو با خطا انداختن خودشون بر روی زمین از کار می انداختن که اینفدر بی هدف بودن که در دقایق اولیه بازی در نیمه دوم 9 نفر از تیم استقلال در زمان کرنر از سمت راست توسط خسرو حیدری در محوط جریمه پرسپولیس حضور داشتن که وفتی برای بار دوم و برپایه خوش شانسی متوجه شدن که فقط یک مدافع در قوس خط طولی حضور دارن در زمان زدن کرنر خطای اشکاری بر روی بازیکنان تیم حرف انجام می دهند ،، نه اینکه باید به فکر گل زدن باشن،، عذر خواهی می کنم بابت طولانی شدن مطلب ولی خواهشم اینه که سایت ای اسپورت کامنتو بزارن و طرفداران دو تیم کاملا متنو بخونن و نظرشونو بدن،،
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر