فهرست

یادداشت: کلوپ برنده‌ی جدال استمفورد بریج

تونی اونز
 
دژان لوورن و جردن هندرسون در نیمه‌یِ اولی که چلسی کاملا تحت تاثیر لیورپول قرار گرفته بود دو گل زدند. اما لیورپول در نیمه‌یِ دوم انرژی خودش را از دست داد: «ما خیلی پرفشار و متنوع بازی کردیم. من از سبک بازیمون کاملا راضی بودم. فقط مشکل اینجاست که این سبک را ادامه ندادیم.»
 
بعد از گل دیگو کاستا در نیمه‌یِ اول شک و تردید به اردوی لیورپول نفوذ کرد. با اینکه شاید خطری خیلی جدی آن‌ها را تهدید نکرد، اما نیمه‌یِ دومشان به هیچ وجه به جذابیت نیمه‌یِ دوم نبود. لیورپول در نیمه‌یِ اول خیلی زود دست به حمله زد و این شوت دنیل استوریج، که توسط هوادارانِ چلسی، تیم سابقش، هو می‌شد اولین فرصت را برای مردان کلوپ آفرید.
 
در ادامه نفوذهای سریع آدام لالانا، فیلیپه کوتینیو و سادیو مانه مدام سازماندهی خط دفاعی چلسی را به هم زد تا بالاخره در دقیقه‌یِ 17 این فشار جواب داد. کوتینیو با همکاری جیمز میلنر فضایی برای ارسال توپ از سمت چپ روی دروازه‌یِ تیبو کورتوا پیدا کرد و در حالیکه تمام مدافعین چلسی خیره به توپ بودند، چهار بازیکن لیورپول از آن‌ها جدا شدند و در نهایت این لوورن بود که با ضربه‌ای استادانه گل اول بازی را زد.
 
چلسی و آنتونیو کونته می‌توانند به آفساید بودن حداقل یکی از این بازیکنان اعتراض کنند، اما نه به نتیجه‌ای که رقم خورد. لیورپول در تمام جوانب بازی برتر بود. خط دفاعی چلسی که باز هم به تصمیم کونته چهار نفره بود، با نفوذ سزار آزپیلیکوئتا و برانیسلاو ایوانوویچ فضای خالی زیادی بین گری کیهیل و داوید لوئیز ایجاد می‌کرد.
 
در حالیکه پیش از شروع بازی بحث و انتقاد زیادی از قدرت دفاعی لوئیز می‌شد، این اشتباهِ کیهیل در دفع توپ بود که هندرسون را در موقعیت شوت زدن قرار داد، فرصتی که کاپیتان لیورپول به زیباترین شکل ازش استفاده کرد و گل دوم تیمش را زد. بعد از این گل به نظر می‌رسید لیورپول شکستی سنگین به چلسی متحمل خواهد کرد. ادان آزارد کاملا در بازی گم بود و کاستا تنها سایه‌ای از مهاجمی که سوانزی را به وحشت انداخته بود. برای همین لوورن و جوئل ماتیپ کار دشواری برای دفاع کردن نداشتند.
 
اما در نیمه‌یِ دوم وضعیت برای چلسی بهتر شد. آزارد از سمت چپ به مرکز منتقل شد تا آزادی بیشتری برای ایجاد خطر پیدا کند و فضای بیشتری به ویلیان بدهد. با این حال چلسی هنوز موفق به تهدید کردن جدی دروازه‌یِ سیمون مینیوله نمی‌شد، تا اینکه درست وقتی به نظر می‌رسید این روند تا پایان بازی حفظ می‌شود، نمانیا ماتیچ روی خط عرضی از تکل ماتیپ رد شد و توپ را به کاستا رساند تا نتیجه‌ 1-2 شود. کلوپ از خوردن این گل بسیار ناراضی بود: «وقتی 0-2 جلو بودیم روی یک ضدحمله گل خوردیم. این لحظه و موقعیتی نادرست بود.»
 
تاکتیک لیورپول مبنی بر عقب نشستن و دعوت کردن چلسی به زمین خودشان خطرناک بود و ممکن بود در شبی دیگر منجر به از دست دادن امتیاز می‌شد. اما چلسی با وجود تعویض‌های کونته و به زمین آمدن سسک فابرگاس، پدرو و ویکتور موزز به زمین هم نتوانست حداقل یک امتیاز در زمین خودش بگیرد. کلوپ هم بعد از اینکه دیووک اوریگی موقعیتی عالی برای تمام کردن بازی را از دست داد، لوکاس لیوا را به جای کوتینیو به بازی آورد.
 
بالا رفتن سرعت و انرژی چلسی در این بازی خیلی دیر شروع شد و شاگردان کونته برای همین موفق نشدند از ضعف لیورپول در نیم ساعت پایانی استفاده کنند. کونته که به شدت از تکرار اتفاقات فصل پیش نگران است بعد از بازی گفت: «این فصل مربی، بازیکنان و هر کسی که برای چلسی کار میکنه باید مسئولیت‌پذیر باشه. ما با هم میبریم و با هم میبازیم. این خیلی مهمه. من نمیخوام فصل پیش تکرار بشه، اصلا. برای همین باید به هر لحظه از هر دقیقه‌یِ هر بازی دقت کنیم. کاری که امروز کردیم کافی نبود و این برای اولین بار نبود که اتفاق میفته. ما باید مثل یک تیم بزرگ خطر را در هر لحظه حس کنیم. چلسی تیم بزرگیه اما باید اینو در هر بازی نشون بودیم.»
 
برای کلوپ اما این بازی نشانه‌های امیدوارکننده‌یِ زیادی داشت: «اول بازی عالی بود، عالی بود. ما شاهکار بازی کردیم، فوتبالی که تماشایش لذت بخشه.»
 
شروعی عالی و پایانی خوش؛ این چیزی است که کلوپ می‌خواهد. به علاوه‌یِ میانه‌ای متداوم.
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-09-17 10:30:49
نظر دهید

۱ نظر
-
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۶:۵۹
از منظر بسیارى از نظریه پردازان جهانى ، مصلحت گرایى و نیز نگاه پراگماتیستى به امور مزیت بزرگى براى موفقیت در عرصه فردى ، جمعى و حتّى در مقیاس ملى است ....میگویند روزى خروشچف رهبر وقت اتحاد شوروى سابق راز موفقیت امریکایى ها را - فارغ از سیستم حاکم بر کشور یادشده - عمدتاً جسارت و روحیه پراگماتیستى جماعت مذکور دانسته بود.... امّا در باره دربى قرمز و ابى پایتخت حقیقتاً و با نگاهى منصفانه و واقع گرایانه عدم حضور رامین رضاییان که بى تردید یکى از بهترین هاى حال حاضر فوتبال ایران در بال و جناح راست زمین است به نحو محسوس و معنادارى از قدرت تهاجمى و نفوذى پرسپولیس کاسته و نیز آمار میزان تغذیه مهاجمان پرسپولیس نه فقط در بازى مزبور بلکه در قیاس با فصل قبل به شکل مشخصى پایین امده که بدون شک عدم حضور رضاییان و امواج متوالى نفوذ از جناح راست تیم با محوریت بازیکن مذکور میتواند توضیح دهنده بخشى از مراتب بیان شده باشد... بى تردید نگاه پراگماتیستى که در مقدمه بدان اشاره شد حکم میکرد که رامین رضاییان دیروز در ترکیب حضور میافت ، بطور مشخص در دو ضربه ایستگاهى که در بهترین نقاط پشت هجده استقلال نصیب پرسپولیس شد و متاسفانه بدرستى از ضربات مذکور استفاده نشد نیز جاى خالى رضاییان محسوس بود...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر