فهرست

یادداشت: انریکه و لزوم تعادل در سیستم چرخشی

ساموئل ماردسن
 
احتمالا انریکه برنامه‌ریزی دقیقی برای چگونگی استفاده از بازیکنانش برای هفت بازی در تنها 23 روز داشت. اما شکست مقابل آلاوس این برنامه را زیر سوال برد. شاید دلیل افتادن انریکه از روی دوچرخه‌اش، یک شنبه‌یِ گذشته، هم همین تفکرات عمیقی بود که غرقشان شده بود.
 
خوشبختانه برای انریکه، جواب بارسلونا به شکست اول هفته‌یِ پیش پیروزی 0-7 در چمپیونز لیگ مقابل سلتیک بود. انریکه در این بازی نسبت به بازی مقابل آلاوس هشت تغییر در تیمش ایجاد کرد و حالا باید برای بازی امروز هم تصمیمی بابت این تغییرات بگیرد.
 
مطبوعات بارسلونا بعد از شکست مقابل آلاوس خیلی به انریکه سخت نگرفتند، نه اسپورت، نه موندو دپورتیوو. این رویکردیست که آن‌ها بعد از "بحران" معروف و شکست مقابل سوسیداد که در ادامه سه‌گانه را برای تیمشان به همراه آورد، پیش گرفته‌اند و با آرامش بیشتری نتایج ضعیف تیمشان را گزارش می‌کنند. حتی شکست سنگین فصل پیش مقابل سلتا ویگو و حذف شدن از چمپیونز لیگ هم باعث نشد انتقادات زیادی از انریکه شود.
 
اما اگر امروز هم، تغییرات انریکه در سیستم چرخشیش، باعث امتیاز از دست دادن شود، شاید رسانه‌های بارسلونا دیگر به سادگی ازش نگذرند. بازی مقابل لگانس، به خاطر اتفاقی که مقابل آلاوس افتاد از اهمیت دو برابری برخوردار شده، اما نمی‌شود به جدال چهارشنبه شب مقابل اتلتیکو مادرید فکر نکرد، اولین جدال سنگین‌وزن فصل برای قهرمانی لا لیگا.
 
بعد از میزبانی از اتلتی در نو کمپ، بارسا راهی سه سفر به اسپورتینگ خیخون، بوروسیا مونشن‌گلادباخ و سلتا ویگو می‌شود. معنی این بازی‌ها این است که لوئیس سوارز، لیونل مسی و نیمار برای دومین بازی پیاپی در این فصل باید کنار هم از ابتدا مقابل لگانس به زمین بروند. مثلث ام.اس.ان شش گل از هفت گل بارسا مقابل سلتیک را زد و از همین حالا مردم دارند از بالاتر رفتن رکورد این مثلث نسبت به 131 گل فصل پیش حرف می‌زنند.
 
پشت این مثلث است که تغییرات انریکه بیشتر اتفاق می‌افتد. جدا از بحث فواید و مزایای سیستم چرخشی و اینکه چند تغییر، تغییر زیادی است، دو بازیکن هستند که کاندیدای اول برای قرار گرفتن در ترکیب "یازده نفره‌یِ گالا"ی بارسا شده‌اند. مارک-آندره تراشتگن که در فصول قبل دروازه‌بان بارسا در چمپیونز لیگ بود، حالا با پیوستن کلودیو براوو به منچستر سیتی، در لیگ هم درون دروازه‌یِ تیمش می‌ایستد. در مورد تراشتگن کمتر حرف زده می‌شود، اما او اعتماد به نفس بسیار بالایی به تیم می‌دهد و مثل یک لیبرو خط اول حمله‌یِ بارسا را می‌سازد.
 
شاید حضور قدرتمندانه‌یِ تراشتگن عجیب نباشد، اما سرعتی که ساموئل اومتیتی از بدل شدن به یک مدافع آینده‌دار به بازیکن ثابت بارسا طی کرده واقعا شگفت‌انگیز است. حتی خود انریکه هم از این سرعت تعجب کرده اما گفته همیشه باید در قضاوت بازیکنان جدید محتاط بود.»
 
اومتیتی که خیلی زود در بارسا جا افتاده حتی قول داده اگر امسال قهرمان چمپیونز لیگ شوند، موهایش را به سبک مسی و نیمار رنگ خواهد کرد. پیشرفت اومتیتی می‌تواند به بهای از دست رفتن جای خاویر ماسچرانو در ترکیب اصلی باشد. اما با توجه به برنامه‌یِ فشرده‌یِ بارسا خیلی سخت است که در هفته‌های آینده ترکیب اصلی تیمش را را پیدا کنیم.
 
به هر صورت در بازی امروز ترکیب طلایی بارسا را نخواهیم دید، چون سرخیو بوسکتس اصلا در فهرست بازی قرار نگرفته است. انریکه باید در این بازی با تعادل دست به ایجاد تغییرات و استفاده از سیستم چرخشی کند. چیزی که بارسا واقعا در این مقطع از فصل نمی‌خواهد یک تصمیم اشتباه و یک از روی دوچرخه افتادن دیگر است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-17 11:13:23
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر