فهرست

مقایسه منصوریان آبی ها با برانکوی سرخ‌ها پس از دربی/ داش علی پروفسورویچ

آی اسپورت- از یک نسل نیستند، در دوقاره متفاوت به دنیا امده‌اند، یکی در دانشگاه فوتبال زاگرب تحصیل کرده، آن یکی فوتبال را به صورت تجربی در لیگ‌برتر ایران یاد گرفته. یکی اصلا بازیکن فوتبال نبوده و دوران مربیگری پرافتخاری دارد، آن یکی برخلاف دوران بازی که اسطوره آبی‌ها بود، فعلا در دوران مربیگری از توبره محبوبیت دوران بازی می خورد. یکی به دنبال این است که خودش را به عنوان مربی بزرگ در فوتبال ایران تثبیت کند، آن یکی به قدری در فوتبال ایران موفقیت داشته که حتا پارسال که تیمش قعرنشین بود، همه به بازگشتش امیدوار بودند. شاید تصور کنید قابل مقایسه نیستند. شاید یادتان بیاید روزهایی که این به عنوان «پروفسور» دستیار چیرو در تیم ملی بود، آن یکی با سر تراشیده برای استقلال بازی می‌کرد. اما این دو حالا روبرو هم هستند، در تیم پرطرفدار. چه دربی که می‌توانست پایان کار یکی از آنها باشد، چه در هفته های دیگر لیگ که همیشه نام این دو کنار هم ردیف می‌شود؛ علیرضا منصوریان- برانکو ایوانکوویچ.
 
 
 
اتوریته مربیگری؛ از دعوای لفظی در تمرین تا بازگشت مغضوب‌ها
در ابتدای فصل شنیده می‌شد منصوریان به دنبال جانشین آبرومندی برای رحمتی است تا عذر او را از تیم بخواهد، بیرانوند را به عنوان تنها آلترناتیو آزاد بازار نقل و انتقالات از دست داد تا با رحمتی دردسرساز بسوزد و بسازد. رحمتی نه تنها در تیم ماند، که دایره اختیاراتش در تیم کمتر هم نشد. منصوریان به این معامله تن داد که برای مهار حاشیه های تیم، به کاپیتان بیش از یک کاپیتان بها دهد. ریسکی که دست کم تا اینجای فصل جواب نداده. او در برخورد با رسانه ها هم نتوانسته رابطه‌اش با خبرنگاران کم سابقه روزنامه‌ها را هم مدیریت کند و چند باری خبر درگیری لفظی او با خبرنگاران در گفت‌وگوهای سرپایی در تمرین منتشر شده.  اما برانکو  در روزهای پیش فصل به صورت رسمی اعتراض کرد که رامین رضاییان پاسخ تماس‌های تلفنی او را نداده. حتا پس از آن  هم رضاییان به سرمربی زنگ نزدو البته چند روز بعد او همراه با مهدی طارکی به ریزه‌اسپور رفتند، تست پزشکی دادند و البته خبر عقد قراردادشان را هم منتشر شد. قراردادی که هیچ‌وقت امضا نشد و مهدی طارمی و بعد از آن رامین به تیم برگشتند. برانکو ابتدا با اقتدار خبر داد که هیچ جایی برای این دو ندارد، اما با فشار ترکاشوند معاون اقتصادی باشگاه هر دو به تیم اضافه شدند. حالا بماند که پیش از آن هم در ماجرای خرید آرام‌طبع هم همه می دانستند برانکو چندان مایل به جذبش نبوده. داستان خرید گولچ و البته دو بازیکن اوکراینی هم که هیچ.
 برانکو دوستاره از پنج/ منصوریان دو ستاره از پنجدانش فنی؛ از دانشگاه زاگرب تا نداشتن مدرک بین‌المللی
منصوریان دوره‌های مربیگری را گذرانده، مدتی را هم به عنوان کارآموز تمرینات کی‌روش در تیم ملی را از نزدیک تماشا کرده و به خاطر همان هم الان ارتباط خوبی با سرمربی پرتغالی دارد. هیچ دوره ای خارج از ایران نداشته و البته یک ماه پیش خبر رسید علیرضا منصوریان سرمربی استقلال مدرک مربیگری حرفه‌ای ندارند. این خبر پس از انتشار شرط ویژه کنفدراسیون فوتبال آسیا بود که سرمربیان بدون داشتن مدرک مربیگری PRO  حق سرمربیگری در آسیا را ندارند. چند روز بعد احسانی رئیس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال منصوریان در این کلاس‌ها ثبت نام کرده اما در صورت تاکید  AFC به کسب این مدرک، منصوریان برای مربیگری در آسیا با مشکل روبرو می‌شود. در آن سو برانکو معتبرترین مدرک مربیگری یوفا را دارد و فارغ التحصیل دانشگاه فوتبال زاگرب است. توضیح بیشتری نیاز هست؟
 منصوریان دو ستاره از پنج/ برانکو چهارستاره از پنج


 
موفقیت؛ رکود نباختن با تیم امید یا قهرمانی در دو قاره
این کارنامه منصوریان است. اولین جایی که به عنوان سرمربی روی نیمکت تیم لیگ برتری نشست پاس همدان بود. یک فصل بد که تیم به قعر جدول رفت و در پایان مربی دیگری جای منصوریان آمد تا تیم در هفته آخر نجات پیدا کند. پس از آن علیمنصور به تیم امید رفت.  امین حاج محمدی دفاع استقلال در توضیح زمان بازی در تیم امید منصوریان با تیم ملی امید می گوید: «ما ۳ سال در تیم امید با علی‌رضا منصوریان به عنوان سرمربی بودیم و حتی با تیم‌های اروپایی هم بازی کردیم امّا یک باخت نداشتیم» البته تیمی که در سه سال هیچ باختی نداشت، به خاطر گاف کادر سرپرستی امید در بازی دادن به کمال کامیابی‌نیا از صعود به المپیک محروم شد. پس از آن دوران حضور علیرضا منصوریان در نفت تهران آغاز شد. او که میراث دار یحیی گل‌محمدی بود، دو فصل نسبتا آبرومند را داشت و البته در لیگ قهرمانان آسیا هم توانست تیم را از مرحله پلی‌آف به مرحله گروهی برساند. در آن سو برانکو ایوانکوویچ لیستی از افتخار باشگاهی و ملی در کارنامه‌اش دارد و مقام سوم جام جهانی 1998به عنوان دستیار بلاژویچ اولین افتخار برانکو در دوران مربیگری است. پس از آن بود که برانکو و چیرو به ایران آمدند. قهرمانی در بازیهای آسیایی بوسان، مقام سوم در جام ملت های آسیا، قهرمانی در لیگ چین، قهرمانی در لیگ کرواسی، نایب قهرمانی در لیگ عربستان و نایب قهرمانی در لیگ ایران بخشی از افتخارات بین المللی برانکو است.
 منصوریان یک ستاره از پنج/ برانکو چهارستاره از پنج
 
 
 
محبوبیت؛ سکوهای آبی یا ارتش سرخ
علیمنصوریان یکی از محبوب ترین استقلالی های پس از انقلاب است. شاید تنها فرهاد مجیدی از او محبوب‌تر باشد. تمرینات ابتدای فصل استقلال بین دو تا سه هزار تماشاگر داشت. منصوریان به قدری بین آبی‌ها هواخواه دارد که حتا طلسم نبردن در چهار بازی ابتدایی فصل به شعاری علیه او منجر نشد.  از سوی دیگر برانکو هر قدر که در دوران حضوش در تیم ملی به عنوان مربی معمولی مطرح بود،  در پرسپولیس محبوبیت دارد. در مسابقات دوستانه ابتدای فصل سرخ‌ها بالای ده هزار تماشاگر داشتند.
 منصوریان پنج ستاره از پنج/ برانکو چهارستاره از پنج


 
مدیریت حاشیه‌ها؛ از بازی با تیم زنان تا پاس ندادن به دایی
منصوریان پس از خداحافظی با فوتبال ، از سوی علی فتح‌الله‌زاده مدیر وقت باشگاه، به‌عنوان رئیس آکادمی فوتبال باشگاه استقلال منصوب شد. در بهمن ماه ۱۳۸۷ پس از بازی تیم فوتبال زنان استقلال با تیم نوجوانان که زیر نظر آکادمی اداره می‌شود، از سوی کمیته انضباطی باشگاه استقلال به پنج میلیون تومان جریمه نقدی و توبیخ کتبی محکوم شد. پس از  این ماجرا تیم فوتبال زنان استقلال منحل شد. منصوریان در ماجرای فراموش کردن محرومیت کمال کامیابی‌نیا هم سرمربی تیم امید بود. هر چند که در آن داستان بیشتر تقصیرات متوجه حاجیلو سرپرست تیم بود. اما در آن سو هم برانکو اصلا سابقه خوبی در مدیریت حاشیه ها ندارد. از دوران حضورش در تیم ملی که همه به حضور دائمی دایی در ترکیب تیم ملی منجر شد، بگذریم. تیم ملی 2006 که به جام‌جهانی آلمان رفت، در فاکتورهای انضباطی بدترین تیم چند سال گذشته بوده. شایعاتی هم در آن تیم شنیده می‌شد که بعدها تایید شد؛ یکی از عجیب ترین شایعات این بود که چند نفر از بازیکنان تیم به دایی پاس نمی دادند.
 منصوریان دو ستاره از پنج/ برانکو یک ستاره از پنج
 
 
  ۷  
آی اسپورت
2016-09-17 14:53:02
نظر دهید

۷ نظر
-
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۵۲
دری وری بود
-
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۳۱
جام جهانی آفریقا ؟!!! جام جهانی 2006 در المان برگزار شد
محمد
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۳۱
«فعلا در دوران مربیگری از توبره محبوبیت دوران بازی می خورد». منصوریان تشبیه به چه موجود زنده ای شده که از توبره میخوره؟ ؟!!!
-
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۳۸
خوب که چی مثلا؟؟
نویسنده دانشمند لنگی این مطلب یادش رفته که پارسال عبدالله ویسی که توی همه این موارد یک ستاره رو هم به زور می گیره قهرمان لیگ شد و تموم!
-
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۳:۵۹
خیلی به این مقایسه ها اهمیتی نمیدم. کارنامه هرکسی مشخصه
-
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۱۴:۴۹
واسه این چرتی که نوشتی پولم گرفتی?
-
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵، ۲۰:۱۹
از منظر بسیارى از نظریه پردازان جهانى ، مصلحت گرایى و نیز نگاه پراگماتیستى به امور مزیت بزرگى براى موفقیت در عرصه فردى ، جمعى و حتّى در مقیاس ملى است ....میگویند روزى خروشچف رهبر وقت اتحاد شوروى سابق راز موفقیت امریکایى ها را - فارغ از سیستم حاکم بر کشور یادشده - عمدتاً جسارت و روحیه پراگماتیستى جماعت مذکور دانسته بود.... امّا در باره دربى قرمز و ابى پایتخت حقیقتاً و با نگاهى منصفانه و واقع گرایانه عدم حضور رامین رضاییان که بى تردید یکى از بهترین هاى حال حاضر فوتبال ایران در بال و جناح راست زمین است به نحو محسوس و معنادارى از قدرت تهاجمى و نفوذى پرسپولیس کاسته و نیز آمار میزان تغذیه مهاجمان پرسپولیس نه فقط در بازى مزبور بلکه در قیاس با فصل قبل به شکل مشخصى پایین امده که بدون شک عدم حضور رضاییان و امواج متوالى نفوذ از جناح راست تیم با محوریت بازیکن مذکور میتواند توضیح دهنده بخشى از مراتب بیان شده باشد... بى تردید نگاه پراگماتیستى که در مقدمه بدان اشاره شد حکم میکرد که رامین رضاییان دیروز در ترکیب حضور میافت ، بطور مشخص در دو ضربه ایستگاهى که در بهترین نقاط پشت هجده استقلال نصیب پرسپولیس شد و متاسفانه بدرستى از ضربات مذکور استفاده نشد نیز جاى خالى رضاییان محسوس بود...
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر