فهرست

دربیِ ایتالیا / یادداشت: دربی‌ با ادویه‌ی آرژانتینی

مارتین لارنس
 
اینتر و یوونتوس تیم‌هایی هستند که در تاریخ سری آ ستاره‌های زیادی از آمریکای جنوبی داشته‌اند. در حالیکه که معروف‌ترین این ستاره‌ها دیگو مارادونایِ ناپولی بوده، اما او تنها یکی از آرژانتینی‌های پر شمار سری آ به حساب می‌آید.
 
گابریل باتیستوتا با گل‌هایش در فیورنتینا و رم یکی دیگر از اسطوره‌های آرژانتینی سری آ بود، بازیکنی که لقبش "باتیگول" باعث انتخاب کردن لقبِ "گابیگول" از سوی گابریل باربوسا، خرید جدید اینتر شده است. اینتر امیدوار است باربوسا درصدی از تاثیری که رونالدوی برزیلی برایش داشت را تکرار کند. اما حقیقت اینجاست که نراتزوری در طی سالیان گذشته ستاره‌های آرژانتینی بیشتری نسبت به برزیلی در سن سیرو داشته است.
 
از هرنان کرسپو و خاویر زانتیِ افسانه‌ای در دوران جدید گرفته، تا آنتونیو آنجلیلو؛ تاریخ اینتر دین زیادی به این فوتبالیست‌های آرژانتین دارد. اما درست در دورانی که آنجلیلو در سن سیرو می‌درخشید، بانوی پیر تورین با درخشش یک آرژانتینی دیگر، یعنی عمر سیووری، بین سال‌هایِ 1958 تا 1961 سه بار اسکودتو را فتح کرد. آنجلیلو و سیووری کنارِ اومبرتو ماسکیو سه آرژانتینی‌ای بودند که بعد از ورودشان به سری آ در سالِ 1957 از سوی مطبوعات ایتالیا لقب "فرشته‌هایی با صورت‌های کثیف" را گرفتند.
 
در این دوران دست بالا با سیووری و یوونتوس بود و حالا بعد از نزدیک 60 سال به نظر می‌رسد یک بار دیگر این آرژانتینی‌هایِ یووه باشند که بر آرژانتینی‌های اینتر سلطه پیدا می‌کنند.
 
انتقال گونزالو هیگوایین از ناپولی یه یووه، قهرمان پنج فصل پیاپی سری آ، جایگاه بیانکونری را دست نیافتنی کرده است. هیگوایینِ 28 ساله فصل پیش با زدن 36 گل رکورد بیشترین گل در یک فصل تاریخ سری آ را شکست و در صدر فهرستی قرار گرفت که آنجلیلو را با 33 گل در رده‌یِ سوم خودش می‌بیند (بعد از گونار نوردال با 34 گل).
 
یوونتوس فصل پیش 75 گل در لیگ زد، آماری که پایین‌تر از رم و ناپولی بود. بنابراین تصمیم مکس آلگری برای بالا بردن قدرت خط حمله‌ِیِ تیمش، و در آن واحد تضعیف خطوط حمله‌یِ رقبای اصلیش با خرید هیگوایین و میرالم پیانیچ قابل درک بود. هیگوایین حالا در یوونتوس کنار هموطنش پائولو دیبالا بازی می‌کند، بازیکنی که بعد از پیوستن به جمع بیانکونری در تابستان پیش خیلی سریع به یکی از مهره‌هایِ کلیدیِ تیمش تبدیل شد. هیگوایین و دیبالا فصل پیش به ترتیب دومین (7.74) و سومین (7.71) بازیکنان ارزشمند سری آ از سوی هواسکورد انتخاب شدند. پیانیچ هم در این لیست نفر پنجم بود. مشخص است که یوونتوس دنبال ایجاد سلطه‌یِ بی رقیب در لیگ است.
 
بین 10 بازیکن اول فصل پیش سری آ، بازیکنانی که حداقل 20 بازی انجام داده بودند، غیر از دیبالا و هیگوایین چهار آرژانتینی دیگر هم حضور داشتند، فهرستی که تنها یک ایتالیایی (جاکومو بون‌اونتورا) را در خود می‌دید. یکی از این چهار آرژانتینی دیگر مائورو ایکاردی بود که حالا بعد از زانتی وارث بازوبند کاپیتانی اینتر شده است.
 
شاید ایکاردی تکنیک دیبالا و آمارِ گل فوق‌العاده‌یِ هیگوایین را نداشته باشد، اما قدرت تمام‌کنندگیش نکته‌ایست که یوونتوس به خوبی از آن آگاه است. ایکاردی و هیگوایین با سه گل در سه بازی هر دو فصل را با فرم خوب شروع کرده‌‌اند. در حالیکه دیبالا هنوز در این فصل پایش به گل زدن باز نشده است.
 
مشکل بزرگ تیم فرانک دی بوئر وابستگیِ زیادش به ایکاردی است. با اینکه اینتر این فصل از عمق اسکوادی زیادی برخوردار است، اما هنوز هیچ بازیکنی دیگری نشان نداده قادر به بردن بازی‌ها برای تیمش است. بعد از تابستانی پر از تغییر و تحول البته طبیعی است که اینتر برای جا افتادن بازیکنانش کنار هم نیاز به وقت داشته باشد. نشانه‌هایِ پیشرفت در پیروزی مقابل پسکارا دیده شد. ژائو ماریو شروع خوب و قابل قبولی داشت. اما این اور بانگا، دیگر آرژانتینی اینتر که به عنوان بازیکن آزاد از سیوا به نراتزوری پیوسته، است که بیش از بقیه به چشم می‌آید.
 
بانگا ظرافتی که خط میانی اینتر با وجود بازیکنانی چون جفری کوندوگبیا، فلیپه ملو و گری مدل نداشت را به تیم اضافه کرده است. بانگا در همین سه بازی اول یک پاس گل به ایکاردی داده و 12 پاس کلیدیش در کل لیگ فقط پایین‌تر از مو صلاح است. هافبک 28 ساله‌یِ اینتر در این سه بازی میانگین نمره‌یِ بالایِ 7.65 را از هواسکورد گرفته است.
 
با اینکه دژ دفاعی تمام ایتالیایی یوونتوس همیشه نقش مهمی در رقم خوردن نتایج بازی‌هایش داشته، اما رشد تاثیر آرژانتینی‌ها در دربیِ ایتالیای این فصل، نامش را چندان مناسب جلوه نمی‌دهد.
 
     
آی اسپورت
2016-09-18 10:55:41
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر