فهرست

گزارش: بهترین شروع پپ در سیتی

آرش حقیقی
 
هشت بازی، هشت برد، 25 گل زده و تنها چهار گل خورده. گواردیولا زندگی را در منچستر چنین شروع کرده است. در تمام سال‌هایی که او در لا لیگا و بوندسلیگا حریفان را یکی پس از دیگری با اقتدار از پیش رو بر می‌داشت، همیشه این شک و تردید درباره‌یِ نبوغ او وجود داشت که آیا می‌تواند چنین روندی را در لیگ برتر، با توجه به نزدیکی کیفیت تیم‌ها، هم داشته باشد یا نه.
 
شاید یکی از دلایلی که خود پپ هم تصمیم گرفت راهی لیگ برتر شود به چالش کشیدن خودش در این لیگ بود. حالا بعد از پنج بازی و کسب 15 امتیاز (اگرچه قطعا هنوز برای قضاوت نهایی خیلی خیلی زود است) احتمالا پپ در تنهایی به خودش می‌گوید: لیگ برتر که می‌گفتند این بود؟ مربی سابق بارسا و بایرن بعد از پیروزی 0-4 مقابل بورنموس که رکورد صد در صدش را حفظ کرد گفت تیمِ ادی هاو بهترین تیمی بوده که در لیگ مقابلش قرار گرفته، چون بقیه‌یِ تیم‌ها فقط از توپ بلند استفاده می‌کنند (اصلا هم مشخص نیست این کامنت آخر اشاره به چه حریفی داشته!)
 
سیتیِ گواردیولا جدا از پنج پیروزی در لیگ، دو بازی مقدماتی چمپیونز لیگ را مقابل استوا بخارست و اولین بازیش در دور گروهی این تورنمنت مقابل بوروسیا مونشن‌گلادباخ (تنها تیمی که بایرنش فصل پیش در بوندسلیگا موفق به شکست دادنش نشده بود) را هم با پیروزی پشت سر گذاشت. این در حالیست که شروع کار گواردیولا در بایرن و به خصوص در بارسا به هیچ وجه به این سادگی نبود.
 
وقتی پپ به عنوان مربی‌ای تازه‌کار و بدون تجربه در سطح اول فوتبال اروپا رهبری بارسا را به عهده گرفت در چهار بازی اولش دو شکست و یک تساوی و تنها یک پیروزی به دست آورد. شکست در بازی برگشت دور مقدماتی چمپیونز لیگ مقابل ویسلا کراکوف (اگرچه با توجه به پیروزی 0-4 دور رفت تاثیری در سرنوشتشان نداشت) با اولین شکست در اولین بازی لیگ مقابل نومانسیا همراه شد. بعد تساوی 1-1 خانگی مقابل راسینگ سانتاندر از راه رسید تا آینده‌یِ مربی جوان بارسا را بیش از پیش زیر سوال ببرد. آنچه در ادامه آمد اما تاریخ فوتبال یک دهه‌یِ گذشته را تعریف کرد. 11 پیروزی پیاپی و در نهایت بردن لا لیگا، کوپا دل ری و البته چمپیونز لیگ.
 
پپ بعد از چهار سال درخشش در بارسا و بعد از یک فصل استراحت در نیویورک به باواریا رفت و هدایت بایرن را به عهده گرفت، تیمی که تازه سه‌گانه برده بود. اولین تجربه‌یِ او روی نیمکت جدیدش با شکست 2-4 در سوپر کاپ آلمان (عنوانی که پپ در سه سال حضور در بایرن هرگز موفق به بردنش نشد) مقابل بوروسیا دورتموند یورگن کلوپ همراه بود. در هشت بازی اول پپ با بایرن یک تساوی 1-1 مقابل فرایبورگ هم بود، اما شش بازی دیگر با پیروزی پشت سر گذاشته شد، از جمله پیروزی در سوپر کاپ اروپا در ضربات پنالتی مقابل چلسیِ ژوزه مورینیو که البته به از منظر آمار تساوی ثبت می‌شود.
 
در یک نگاه پپ با بارسا در هشت بازیِ اولش پنج برد، یک تساوی، دو شکست، با 19 گلِ زده و 8 گل خورده به دست آورد و در هشت بازی اول با بایرن پنج برد، دو تساوی و یک شکست، با 16 گل زده و 8 گل خورده.
 
شروع پپ با سیتی بهترین شروع تاریخ مربیگریش بوده، اما اینکه افتخاراتی که در کاتالونیا و باوارایا به دست آورد تکرار شود، سوال دیگریست که باید منتظر پاسخش بمانیم.
 
 
 
  ۱  
آی اسپورت
2016-09-19 08:01:06
نظر دهید
۱ نظر
-
دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۵، ۱۰:۱۶
تصورش غیرممکن نیست که اگه کلاتنبرگ خطای براوو روی رونی رو پنالتی میگرفت و اخراجش میکرد و بازی برمیگشت الان چه متنهایی در مورد بیتجربگی پپ تو پرایمیر لیگ نوشته می شد. البته که مربی خوبیه ولی داورها هم باهاش مهربونند. شاید به خاطر رفتار و جنتلمن بودنش باشه، برخلاف یکی مثل مورینیو.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر