فهرست
یادداشت: کومن چطور اورتون را متحول کرد
یادداشت: کومن چطور اورتون را متحول کرد

یادداشت: کومن چطور اورتون را متحول کرد

پیتر اسمیت
 
آخرین باری که اورتون چهار برد از پنج بازی اول لیگ به دست آورد به سالِ 1978 برمی‌گردد. اما حالا اورتون با پیروزی 1-3 مقابل میدلزبورو فقط با دو امتیاز کمتر از منچستر سیتی در جدول لیگ برتر دوم است. برای همین بعد از فصل بدی که آن‌ها با روبرتو مارتینز سپری کردند، تاثیر کومن در گودیسون پارک کاملا چشمگیر است.
 
اورتونِ مارتینز در حالی فصل پیش برای دومین فصل پیاپی لیگ را در نیمه‌یِ پایین جدول به پایان برد که در 10 بازی آخر تنها یک پیروزی به دست آورده بود. تیم مارتینز در فصل 2016-2015 تنها یک بار موفق شد دو پیروزی پیاپی به دست بیاورد. اما اورتون کومن در این فصل بعد از تساوی هفته‌یِ اول مقابل اورتون، چهار بازیِ پیاپیش را برده است.
 
چه چیزی تغییر کرده است؟
 
پرسونل قطعا اولین تغییر مشخص است. غیر از خود کومن و کادرِ فنی، اورتون حالا یک مدیر فوتبال جدید هم دارد: استیو والش، کسی که این تابستان از لستر سیتی جدا شد و ستاره‌هایی مثل ریاض محرز و انگولو کانته را برای قهرمان لیگ برتر خریده بود.
 
تاثیر والش همین حالا در اورتون قابل مشاهده است، به خصوص در خرید ادریسا گی از استون ویلا. اورتون بابت گی تنها 7 میلیون پوند پرداخت کرد، اما به اعتقاد گری نویل آن‌ها بازیکنی ویژه پیدا کرده‌اند. هافبک سنگالی اورتون تا اینجای فصل بیش از هر بازیکن دیگری در لیگ تکل زده و تعداد پاس‌های صحیحش تنها کمتر از جردن هندرسون بوده است.
 
دیگر خرید تابستاتی اورتون یانیک بولازی، وینگرِ هنرمند و تکنیکی سابق کریستال پالاس است که خلاقیت و سرعت را به بالِ راست تیمِ کومن داده. همچنین مارتین استکلنبرگ درون دروازه و اشلی ویلیامز در قلب خط دفاعی که با پول فروش جان استونز خریداری شده‌اند، استحکام زیادی به اورتون داده‌اند و یکی از بهترین خطوط دفاعی برای تافی‌ها ساخته‌اند.
 
استکلنبرگ از اینکه خطای آلوارو نگردو رویش اعلام نشد و نتوانست سومین کلین شیتش را در پنج بازی اول لیگ به دست بیاورد حسرت می‌خورد. اما بین تمام دروازه‌بان‌هایی که در هر پنج بازی اول حضور داشتند او با سه گل خورده بهترین آمار را دارد.
 
اورتون فصل 55 گل خورد، بدترین آمارش در 12 سال اخیر. اما این فصل با اتکا به هماهنگی بالای گرت بری و گی در پوشش دادن به خط دفاعی، اورتون برای اولین بار از فوریه به این سو دو کلین شیت متوالی در لیگ، مقابل استوک و ساندرلند، به دست آورد. اورتون تا پایان هفته‌یِ پنجم متحمل کمترین شوت به چهارچوبش شده (11) و کنار وست بروم تنها تیم دیگری بوده که تا به حال بازیکنانش اشتباه منجر به گل خوردن نداشته‌اند.
 
اما پیشرفت اورتون با کومن تنها در بعد دفاعی نبوده است. آبی‌های مرسی ساید تا پایان هفته‌یِ پنجم 10 موقعیت صد در صد گل ساخته‌اند که تنها از 12 موقعیت خلق شده‌یِ شاگردان پپ گواردیولا در سیتی پایین‌تر است و در ضمن بیشترین شوت به درون چهارچوب حریفان را هم داشته‌اند (37). روملو لوکاکو که با هت تریکش مقابل ساندرلند به فرم ایدئالش بازگشت و مقابل میدلزبورو هم یک گل زد، می‌تواند بهترین استفاده را از این رژیم جدید در گودیسون پارک بکند.
 
کومن در شروع لیگ با تصمیمات و تغییرات تاکتیکی خودش نقش زیادی در پیش رفتن جریان بازی‌ها به سود اورتون داشته است، از دفاع سه نفره‌اش مقابل تاتنهام گرفته تا تعویض نیمه‌یِ اول مقابل وست بروم و بیرون بردن راس بارکلی بعد از 45 دقیقه مقابل ساندرلند.
 
بازیکنان اورتون از منظر ذهنی و روحیه‌یِ جنگندگی هم نسبت به فصل پیش پیشرفت چشمگیری کرده‌اند. این پیشرفت به خصوص در بازگشت مقابل وست بروم و میدلزبورو و بردن هر دو بازی دیده شد. در حالیکه تیم مارتینز فصل پیش در 14 بازی آخری که از حریفان عقب افتاد موفق به بازگشت و کسب هر سه امتیاز نشد.
 
حال و هوای گودیسون پارک چهار ماه بعد از آمدن کومن کاملا تغییر کرده و قول او مبنی بر گرفتن سهمیه‌یِ اروپا برای فصل آینده حالا کاملا دست یافتنی به نظر می‌رسد.
 
     
آی اسپورت
2016-09-19 09:30:25
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر