فهرست
آنالیز: بررسی دلایل افت پوگبا در یونایتد
آنالیز: بررسی دلایل افت پوگبا در یونایتد

آنالیز: بررسی دلایل افت پوگبا در یونایتد

آی‌اسپورت – پوگبا مقابل ساوتهمپتون 72 بار توپ را دریافت کرد و خودش هم 60 پاس سالم از مجموع 72 پاسش داد. او در این بازی چهار شوت به دروازه داشت، دو موقعیت گل ایجاد کرد و 14 بار توپ را برای یونایتد پس گرفت. اما این آمار مقابل سیتی به 39 پاس دریافتی و دادن 35 پاس سالم از مجموع 45 پاس رسید. درسته که یونایتد مقابل سیتی 16 درصد کمتر از بازی مقابل ساوتهمپتون پاس داشت (284 به 340) اما افت آمار پوگبا در مقایسه‌یِ این دو بازی 42 درصد بود.
 
مقابل واتفورد، بازیکنان یونایتد 345 پاس به هم دادند. با این حال پوگبا تنها 47 بار اقدام به پاس دادن کرد و به شکلی نگران کننده 16 بار در این امر ناموفق بود. پوگبا در ضمن 60 بار توپ را از همبازی‌هایش دریافت کرد، شش بار توپ را برای تیمش بازپس گرفت، هیچ فرصت گلی خلق نکرد و البته بدشانس بود که یکی از دو شوتش به تیر دروازه خورد، شوتی که یادآوری بود از توانایی‌هایِ بالایش.
 
ژوزه مورینیو از ابتدای فصل سیستم 1-3-2-4 را برای تیمش برگزیده بود و حتی بعد از اضافه شدن پوگبا به ترکیب اصلی هم به استفاده از این سیستم ادامه داد و او را کنار ماروان فلینی به عنوان یکی از دو هافبک دفاعی قرار داد. ضعف‌های دفاعی این آرایش مقابل سیتی در نیمه‌یِ اول به خوبی آشکار شد، جایی که پوگبا با انضباط کم دفاعی مدام فلینی را در جدال مقابل داوید سیلوا و کوین دبروینه تنها می‌گذاشت.
 
مورینیو برای دیدار مقابل واتفورد، برای استفاده‌یِ بهتر از کیفیاتِ هجومیِ پوگبا سیستم 3-3-4 را انتخاب کرد و از او و وین رونی به عنوان دو هافبک کناری فلینی استفاده برد. اما این تغییر نه تنها کمکی به پوگبا نکرد، بلکه رونی را هم بیش از پیش از کار انداخت. این در حالی بود که خود مورینیو همان ابتدای فصل تاکید کرده بود رونی در تیم او هرگز هافبک میانی نخواهد بود.
 
آمار پاس پوگبا در نیمه‌یِ اول مقابل واتفورد، در حالیکه در پستی قرار گرفته بود که در آن در یوونتوس به اوج رسیده بود، بهتر از نیمه‌یِ دوم، زمانیکه که یونایتد دوباره به 1-3-2-4 بازگشت بود (27 به 20)، اما نه به اندازه‌ای که روی نمایش کلی تیم تاثیرگذار باشد. پوگبا در این بازی کیفیات دیگری از بازیش، مثل حفظ توپ بین دو یا سه بازیکن حریف با قدرت بدنی فوق‌العاده‌اش را هم نشان داد، اما در بعد هجومی خیلی کم به دروازه‌یِ واتفورد نزدیک شد. شماره‌یِ 6 یونایتد در ویکریج رود تنها 10 پاس سالم در یک سوم حریف داد، در حالیکه این آمار مقابل ساوتهمپتون 17 بود.
 
نکته‌یِ دیگر این بازی برای پوگبا اقدام نکردنش به حتی یک دریبل بود، کاری که مقابل سیتی پنج بار با موفقیت انجام شد و مقابل ساوتهمپتون 9 بار. پل اسکولز بعد از شکست یونایتد مقابل فاینورد در یوروپا لیگ به پوگبا توصیه کرده بود لازم نیست مسی باشد و چهار، پنج نفر را دریبل بزند و بهتر است فعلا ساده بازی کند. بعید است این نظر همبازیِ سابق پوگبا تاثیری رویش گذاشته باشد، اما بخش مهمی از بازی او که بدلش کرده به یکی از بهترین هافبک‌های باکس-تو-باکسِ دنیا (اگر نگوییم بهترین) همین پا به توپ پیش رفتن و هافبک‌های حریف را از پیش رو برداشتن است، تکنیکی که موفقیت در آن بستگی مستقیم و نزدیک به روحیه و اعتماد به نفس بازیکن دارد.
 
نظر دیگری که اسکولز درباره‌یِ خط میانی یونایتد بعد از شکست مقابل فاینورد داد لزوم بازی مایکل کریک، یا باستین شواین‌اشتایگر کنار پوگبا است، هافبکی که بتواند ریتم بازی را کنترل کند و جهت درستی به انرژیِ ستاره‌یِ جوان فرانسوی بدهد. در حال حاضر بعید است مورینیو دست به چنین تغییری بزند. آمار علاقه‌یِ او به استفاده از فلینی را به عنوان هافبک دفاعی تا حد زیادی توجیه می‌کنند. فلینی مقابل واتفورد 65 پاس صحیح (بیش از هر بازیکن دیگری در زمین) و تنها دو پاس اشتباه داد. او در ضمن 17 بار توپ را برای تیمش پس گرفت و هفت بار برنده‌یِ جدال‌های هوایی بود (بیش از هر بازیکن دیگری).
 
و در نهایت رابطه‌یِ پوگبا با زلاتان ابراهیموویچ است که باید در این آنالیز مورد بررسی قرار بگیرد. اسکولز در این زمینه هم اعتقاد دارد اگر پوگبا با زلاتان یک و دو کند و به سمت دروازه‌یِ حریف حمله‌ور شود هیچ بازیکنی نمی‌تواند جلویش را بگیرد. پوگبا مقابل واتفورد 10 بار به زلاتان پاس داد، هفت بار بیشتر از بازی مقابل ساوتهمپتون، اما مشکل اینجا بود که تنها یک از این پاس‌ها در یک سوم حریف به مهاجم یونایتد رسید. زلاتان در نیمه اول مقابل واتفورد باید از یکی از فرصت‌هایش استفاده می‌کرد، اما در مجموع با توجه به اینکه تنها 26 بار توپ بهش رسید و پایه‌گذار گل مارکوس راشفورد شد، نمایشی به نسبت قابل قبول داشت.
 
جاناتان ویلسون بعد از شکست یونایتد در دربی منچستر نوشت: «روزی می‌رسد که وین رونی مرکز تمام بحث‌های تاکتیکی یونایتد و انگلیسی نباشد، اما آن روز هنوز نرسیده.» بزرگ‌ترین مشکل مورینیو در حال حاضر برای بیرون آمدن از بحرانی که ناگهان با سه باخت در هشت روز دچارش شده پاسخ دادن به این سوال است: چطور می‌شود از رونی و پوگبا در آن واحد بهترین استفاده را در تیم برد؟ پاسخی که تا اینجا همه بهش رسیدند غیرممکن بودنِ این کار است.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-19 11:04:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر