فهرست
یادداشت: عامل مهم دفاع دورتموند مقابل ولفسبورگ
یادداشت: عامل مهم دفاع دورتموند مقابل ولفسبورگ

یادداشت: عامل مهم دفاع دورتموند مقابل ولفسبورگ

استفان بوزکو
 
دورتموند فرصت کمی برای استراحت و لذت بردن از دو پیروزی 0-6 مقابل لژیا ورشو و دارمشتات دارد، چون هفت بازی در 21 روز پیش رو دارد. مردان توماس توخل امشب در اولین بازی این برنامه‌یِ فشرده امشب در فولکس‌واگن آرنا مقابل تیم رده‌یِ هشتمی و البته بدون شکست ولفسبورگ در سه هفته‌یِ اول می‌روند.
 
خود توخل هم از این بازی به عنوان معیاری برای سنجیدن قدرت تیمش یاد کرده، بازی که دنبالش جدال مقابل فرایبورگ و رئال مادرید را به همراه دارد. توخل هنوز از دو برد پرگل تیمش، با وجود اینکه مقابل تیم‌هایی ضعیف‌تر به دست آمد سر حال و پر انرژی است: «ما دو نمایش کامل و موفق داشتیم و به خوبی از برتریمون روی کاغذ استفاده کردیم. این عاملیست که قصد نداریم از دستش بدیم. ما مقابل ولفسبورگ سرعت، شجاعت، میل به گلزنی و دفاع کردنمون را حفظ میکنیم.»
 
توخل باید تیمش را بدون آندره شورله که در بازی مقابل لژیا ورشو زانویش پیچید مقابل ولفسبورگ به زمین بفرستد. اسون بندر و نوری شاهین هم در جمع غایبین سفر به فولکس‌واگن آرنا هستند. بندر بعد از مصدومیت در نیمه نهایی المپیک و 120 دقیقه بازی کردن در فینال باعث شد تا بازگشتش دو هفته به تعویق بیفتد. شاهین مشکل مصدومیت ندارد، اما توخل ترجیح می‌دهد در اسکوادی که برای بازی‌ها انتخاب می‌کند بازیکنان چندکاره‌ای مثل ماتیاس گینتر را قرار بدهد.
 
دلیل اصلی کم بازی رسیدن به شاهین البته جولین وایگلِ 21 ساله است که خیلی زود خودش را به عنوان مهره‌ای بدون جانشین در ترکیب دورتموند جا انداخته است، هافبکی که به خط میانیِ تیمش ساختار می‌دهد. خبر بد دیگر هم درخشش رافائل گررو در تنها دو بازی برای تیم جدیدش است. گرروی 22 ساله تکنیک، هوش و قدرت پاسوریش را مقابل لژیا ورشو و دارمشتات نشان داد و نشانی از ایلکای گوندوگان داشت. گررو قدرت خودش در ارسال ضربات ایستگاهی و شوت‌های از راه دور هم به رخ کشید و یک گل زد و در نیمی از 12 گل دورتموند نقش داشت.  
 
توخل در جواب ژورنالیستی که دیروز ازش پرسید کی متوجه شد گررو می‌تواند به جای دفاع چپ (پستی که در لوریان و تیم ملی پرتغال بازی می‌کرد) نقشی بیشتر متمایل به مرکز زمین داشته باشد جواب داد: «راف خیلی خیلی باهوش‌تر و چندکاره‌تر از اینه که صرفا در یک پست بازی کنه. این مسئله خیلی زود در تمرینها مشخص شد.»
 
گررو می‌تواند پاسخی بلند مدت برای کمبود خلاقیت دورتموند در بعد هجومی، نکته‌ای که مقابل ماینتس و لایپزیگ دیده شد باشد، و برای بازی امشب باید خودش را برای قرار گرفتن کنار ماریو گوتزه‌یِ احیا شده آماده کند.
 
اما دورتموند مقابل ولفسبورگ نمی‌تواند فقط روی قدرت هجومیش تمرکز کند. درست است که تیم دیتر هکینگ مقابل هوفنهایم به تساوی بدون گل رسید، اما فرصت‌های زیادی از داد. خط دفاعی دورتموند باید خودش را آماده‌یِ تحت فشار قرار گرفتن از سوی مثلث جولین دراکسلر، ماریو گومز و به خصوص یاکوب بلاژیکوفسکی کند. دورتموند این تابستان بعد از هشت سال تصمیم گرفت با "کوبا" خداحافظی کند، و او که حالا کاپیتان ولفسبورگ شده قصد دارد به تیم سابقش ثابت کند چه اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند.
 
یکی از دوئل‌های کلیدی این بازی جدال مارک بارترا با گومز خواهد بود. بارترا که وظیفه‌یِ بسیار سنگینی در پر کردن جای متس هوملز دارد، در دو بازی اول نشان داد قدرت پاسوریش نزدیک به کاپیتان سابق دورتموند است. اما در ادامه افتی محسوس کرد و اشتباهات جاگیری زیادی انجام داد، اشتباهاتی که تکرارش مقابل ولفسبورگ می‌تواند کشنده باشد.
 
اگر دورتموند می‌خواهد به روند خوبش ادامه دهد باید قدرت دفاعیش همسان با قدرت هجومیش شود، وگرنه این ریتم جذاب و 12 گله، تنها یک هفته قبل از میزبانی از رئال مادرید شکسته خواهد شد.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-20 09:59:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر