فهرست
یادداشت ویژه: میراث شوم مونقره‌ای نابغه!
یادداشت ویژه: میراث شوم مونقره‌ای نابغه!

یادداشت ویژه: میراث شوم مونقره‌ای نابغه!

آی اسپورت- منچستریونایتد حتی با هزینه  ۴۰۰ میلیون دلاری هم نتوانسته از زیر میراث شوم فرگوسن خارج شود. لفظ میراث شوم شاید شما را شوکه کند اما این دقیقا اتفاقی است که رخ داده. طی سه فصل گذشته باشگاه مدام در حال خریدن بازیکنان جدید با قیمت‌هایی نجومی است اما هنوز نتوانسته‌اند تیمی یک‌دست از بازیکنان با کیفیت مهیا کنند. برای طرفداران منچستریونایتد هم داستان گیج‌کننده پیش می‌رود:زمان فرگوسن تیمشان نصف ستاره‌های کنونی را هم نداشت اما چطور می‌توانست قهرمان پرمیر لیگ شود؟
میراث شوم فرگوسن، نبوغ او درهدایت و کنترل کیفیت مجموعه‌ای از بازیکنان نه چندان یک‌دست و به دست آوردن بیشترین بهره‌وری ممکن از آنها بود. نمی‌خواهم تک تک جام‌ها و عملکرد فرگوسن در ۲۶ سال حضور بر روی نیمکت مربیگری را مرور کنم. نه! فقط سه فصل آخر: او در سه فصل آخر حضورش در صندلی مربیگری منچستریونایتد دو قهرمانی به دست آورد و یک‌بارهم مغلوب بازی سرنوشت شد و با دو گل دقایق ۹۰ و ۹۱  آگرو قهرمانی را در ثانیه‌های آخر تقدیم همشهری آبی‌پوش کرد.  در همین سال‌ها او یک‌بار به فینال باشگاه‌های اروپا می‌رسد و دوبار هم روی اشتباهات فردی رافائل در بازی با بایرن مونیخ و اشتباه داور در اخراج نانی در بازی با رئال مادرید از رسیدن به فینال باز می‌ماند. این نتایج حالا بعد از خریدهای کلان من یونایتد و دست به دست شدن صندلی میان مویس و فن خال و مورینیو، برای طرفداران یونایتد همچون یک رؤیاست. نتایجی که فرگوسن آنها را با به کار گرفتن دوباره پل اسکولز بازنشسته، حضور متناوب رایان گیگز ۳۸ و ۳۹ ساله، میدان‌داری وین رونی، یک خرید رؤیایی به نام فن‌پرسی و لشگری از بازیکنان متوسط به دست آورد: پارک جی سونگ، والنسیا، کاگاوا، رافائل، فیل جونز،‌ اوانز، لوییز اندرسون، اورا، کلورلی، چیچاریتو و…..بازیکنانی که بسیاری‌شان این سال‌ها از من یونایتد بیرون رفته‌ و نتوانسته‌اند نصف درخشش دوران سرخ‌پوشی خود را تکرار کنند تا متوجه شوند چگونه مدیون نبوغ پادشاهی آن مونقره‌ای سخت‌گیر بوده‌اند. با چنین بضاعتی فرگوسن دو قهرمانی لیگ، یک نایب قهرمانی، یک‌بار حضور در فینال اروپا  در همان سه سال آخر به دست آورد. در واقع با هیچ و پوچ! این قدرت برنامه‌ریزی و کنترل کیفیت فرگوسن بود تا شیاطین سرخ به کیمیاگری دست بزنند و به چنین موفقیت‌هایی دست پیدا کنند. اما این نتایج موجب شد تا با بازنشستگی فرگوسن،‌ مدیران من یونایتد به غلط بیندیشند که سرمایه انسانی به اندازه کافی در اختیار دارند. پس فاجعه دیوید مویس رخ داد. فصل بعد به تکاپو افتادند اما خریدهای فن خال هم دردی دوا نکردند. من یونایتد در تمام خطوط نیاز به ستاره‌های کلاس جهانی داشت.  خوان ماتا، هررا، مارسیال، فلاینی، ‌دارمیان، بلیند، لیندگارد و…مهره‌هایی نبودند که دوران رونق دوباره‌ای برای من یونایتد رقم بزنند.
امسال با حضور مورینیو تلاش‌هایی جدی‌تر برای احیای من یونایتد برداشته شد. خرید ستاره‌های گران قیمتی مثل زلاتان و پوگبا و همین‌طور جذب بیلی و مخیتاریان در همین راستا بود. اما حالا مورینیو بعد از سه شکست پیاپی بهتر از هرکسی متوجه شده که وارث چه ویرانه‌ای شده است. او حالا می‌بیند که بلیند برای خط دفاع چه ضعف‌های عمده‌ای دارد، این‌که دارمیان و والنسیا فاقد تیزهوشی لازم برای یک مدافع راست نفوذی و خلاق هستند(حداقل در قواره‌های دو شاگرد قبلی مورینیو یعنی ایوانوویچ و مایکن) حالا متوجه شده که ماتا آن بازیکنی نیست که شراره‌های نبوغش تماشاگران روی سکوها را سیراب کند و این‌که مارسیال، از شیوه‌های تکنیکی یکنواختی سود می‌جوید و آن جاه‌طلبی و شور و شوق الگوی اصلی‌اش یعنی تیری آنری را ندارد. خریدهای بعدی او فقط فوق ستاره خواهند بود. در لیگ بی‌نظیر امسال انگلیس دست او برای مبارزه با گرگ‌های درنده لیورپول و من سیتی و چلسی و حتی تاتنهام و آرسنال  خالی است. او در خط هافبکش و البته در فاز هجومی  یک بازیکن حتی در حد کوتینیو و سادیو مانه و آدام لالانا ندارد و یا یک بازیکن قابل مقایسه با استرلینگ و دی بروین و نولیتو. پس به تکاپو افتاده است تا در ژانویه ولخرجی کند. او روی دو بازیکن دست گذاشته است:خامس رودریگز نابغه کلمبیایی که در مادرید مجبور به تلاشی رقت‌انگیز برای جلب اعتماد زیدان شده است و آنتونی گریزمان مهاجم آتلتیکو مادرید که در یورو هم توانایی‌های خود را ثابت کرد. اگر این دو نفر جذب منچستر شوند آن وقت است که می‌شود به درخشش شیاطین امیدوار بود. زلاتان، ‌گریزمان، خامس رودریگز و پوگبا باید خط تهاجم سرخ‌ها باشند. فکر موفقیت با امثال راشفورد و فلاینی و هررا و ماتا و مارسیال یک خیال خام آماتوری است. هرچند اگر فرگوسن روی نیمکت بود می‌شد روی موفقیت همین اسکاد هم شرط‌بندی کرد…..

آرش خوشخو/ فرهنگستان فوتبال
  ۱  
آی اسپورت
2016-09-20 13:02:44
نظر دهید

۱ نظر
-
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۵، ۲۰:۱۹
چرت
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر