فهرست
تحلیل استقلال-سپاهان؛ بلوغ رفتاری تیم مجیدی
تحلیل استقلال-سپاهان؛ بلوغ رفتاری تیم مجیدی

تحلیل استقلال-سپاهان؛ بلوغ رفتاری تیم مجیدی

آی اسپورت - هواداران استقلال این روز ها پس از اعلام ترکیب تیمشان در نگاه اول به دنبال شمردن تعداد مدافع وسط های ترکیب هستند. سه دفاعه یا چهار دفاعه اولین سوالی است که قبل از هربازی ذهن هر استقلالی را مشغول می کند. فرهاد مجیدی پس از قبول سرمربیگری استقلال ترکیب و ارکان اصلی تیم استراماچونی را حفظ کرد و با سه مدافع  وسط تیمش را راهی میدان می کرد اما پس از چندین هفته وی به سیستم ۴ دفاعه نیز روی آورد.

فرهاد مجیدی در دیدار مقابل سپاهان از روزبه چشمی و عارف غلامی در خط دفاع خود استفاده کرد و محمد دانشگر را که هفته قبل از تمرین تیم اخراج شده بود را به همراه سیاوش یزدانی روی نیمکت نشاند. وریا غفوری و میلاد زکی پور نیز در سمت راست و چپ خط دفاعی استقلال قرار گرفته بودند، یکی از برنامه های استقلال برای خلق مو قعیت در این دیدار ارسال از جناحین بود که بخش عظیمی از آن وابسته به نفوذ وریا و میلاد بود. در خط هافبک استقلال مسعود ریگی، فرشید اسماعیلی، علی کریمی و آرش رضا وند حضور داشتند که ریگی و کریمی در بخش دفاعی میانه زمین استقلالی ها حصور داشتند و اسماعیلی به همراه رضا وند مسئولیت بیلد آپ یا بازیسازی تیم را برعهده داشتند، یکی از مشکلات استقلال در هفته های اخیر عدم توانایی در بازیسازی توسط خط هافبک این تیم بوده است که در این بازی نیز به چشم می خورد برای مثال در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی که مالکیت در اختیار استقلالی ها بود ان ها نتوانستند موقعیت جدی را روی دروازه سپاهان خلق کنند.

خط حمله استقلال را نیز هم شیخ دیاباته و مهدی قایدی تشکیل می دادند. مهدی قایدی این روز ها در افت شدیدی قرار دارد و حتی می توانیم مهمترین دلیل کاهش طراوت و خلاقیت خط حمله استقلال را افت این بازیکن بدانیم.

یکی از نکات قابل توجه مثل چند بازی قبل عقب بازی کردن دیاباته در لحطاتی از بازی بود که به کمک خط میانی و دفاعی استقلال می امد تا با قدرت خوبی که در کنترل توپ دارد بتواند مالکیت را برای آبی ها کند و استارت حملات را بزند.

در آن سوی میدان سپاهانی قرار داشت که از حصور امیر قلعه نویی در کنار زمین محروم بود، سپاهان با سیستم ۴۳۳ بازی را آغاز کرد و نکته قابل توجه در ترکیب زردپوشان اصفهانی حضور مهدی کیانی در قلب خط دفاعی این تیم بود، شایان مصلح هم که ساعاتی پیش از  سوی کمیته اخلاق بخشیده شد در کنار او در ترکیب حضور داشت. محمد ایران پوریان و مهدی ترکمان نیز کانال های کناری سپاهان حضور داشتند. مثل همیشه سپاهانی ها برای گل زنی روی توپ های بلند چشم داشتند.

نقطه عطف بازی اخراج آرش رضاوند در اواخر نیمه اول از بازی بود. استقلال در واکنش به این اتفاق مهدی قایدی مهاجم خود را بیرون کشید و محمد دانشگر را به زمین اورد تا سیستم این تیم ۱-۵-۳ تغییر پیدا کند، حضور ۳ دفاع میانی و دو پیستون می توانست کمبود نفرات استقلال را جبران کند. سپاهان هم در واکنش به این اتفاق بازیکن بلند زن خود را یعنی علی قربانی را وارد زمین کرد که تعویصی نه چندان موفقی بود ک سپاهانی ها روی دو توپ غافلگیر شدند و ثمره آن ۲ گل برای استقلال بود روی هردوگل شایان  مصلح نقش اصلی را ایفا کرد که روی گل اول پنالتی داد و در گل دوم خودش  توپ را وارد دروازه خودی کرد. سپاهان هم در واکنش به این گل ها روند خو را هجومی تر کرد و با ورود کومان به زمین حملات این تیم طراوت خاصی به خود گرفت و توانست با شوت محمد محبی مقاومت استقلال را بشکند و استقلال نیز روی به فوتبال واکنش گرا آورد. پس از خروج شیخ دیاباته از ترکیب استقلال این تیم کاملا به لاک دفاعی فرو رفت.

استقلال نشان داد که از لحاظ احساسی جهش بزرگی را داشته است کافی است واکنش آن ها پس از اخراج رضاوند در نیمه اول را با بازی فولاد مقایسه کنید و متوجه تحول در این تیم بشوید.

طرفداری

۱    
آی اسپورت
2020-08-02 01:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر