فهرست
سوال روز: جام گوش دراز را چه کسی به خانه می برد؟
سوال روز: جام گوش دراز را چه کسی به خانه می برد؟

سوال روز: جام گوش دراز را چه کسی به خانه می برد؟

آی اسپورت - قرعه کشی مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان جمعه در نیون سوئیس انجام شد و مشخص شد که در این مرحله اتلتیکو مادرید باید از چلسی پذیرایی کند و بایرن مونیخ با پپ گواردیولا به مصاف رئال مادرید برود. سابقه نشان داده معمولا تیم هایی که بیشترین امیدواری به آنها وجود دارد، در نهایت دست شان از رسیدن به جام کوتاه می ماند.

دو فصل قبل وقتی رئال، بارسا، بایرن و چلسی به نیمه نهایی رسیدند، همه منتظر یک فینال تمام اسپانیایی در مونیخ بودند اما در نهایت نه تنها هیچ یک از دو تیم بارسا و رئال به فینال نرسیدند، بلکه چلسی، کم امیدترین تیم رقابت ها جام را بالای سر برد.

سال گذشته هم دورتموند با کنار زدن رئال، حریف بایرن در فینال لندن شد. این بار همه نگاه ها به بایرن و رئال است و بسیار معتقدند تیمی که از این دیدار به فینال برسد، در نهایت جام قهرمانی را نیز بالای سر خواهد برد اما آیا این اتفاق رخ خواهد داد؟

بایرن مونیخ؛ طلسم قهرمان شکسته می شود؟

تا چند هفته قبل از بایرن به عنوان قدرت مطلق فوتبال اروپا یاد می شد. تیمی که در اواسط ماه مارس قهرمانی خود در بوندس لیگا را قطعی کرده بود و همه ی حریفان خودش را به سادگی هر چه تمام تر از پیش رو بر می داشت.

اما آن ها در برابر یکی از ضعیف ترین منچستر یوناتیدهای 25 سال اخیر به مشکل خوردند و هفته ی پیش مقابل آگسبورگ نیز نتیجه را واگذار کردند تا مشخص شود آن قدر ها هم شکست ناپذیر نیستند.

با این حال بایرن در 2 سال اخیر تجربه های زیادی در لیگ قهرمانان اندوخته  و بعید است که به این سادگی ها از جام دل بکند. بایرن علی رغم مصدومیت تیاگو هنوز هم مهره های خوبی در میانه ی میدان در اختیار دارد و با توجه به سبک بازی گواردیولا از جدی ترین مدعیان قهرمانی محسوب می شود. با وجود مهره ای همچون مانژوکیج در نوک خط حمله، آن ها گزینه های زیادی برای حمله به دروازه ی حریفان در اختیار دارند.

بایرن هنوز تیمی است که می تواند هر حریفی را شکست دهد؛ به ویژه اینکه آنها سرمربی ای مانند پپ گواردیولا را در اختیار دارند که می تواند برگ برنده بارسا در دو دیدار رودررو با حریف مادریدی باشد. گواردیولا در 4 فصلی که هدایت بارسا را برعهده داشت، سنگین ترین شکست های یک دهه اخیر رئال را به این تیم تحمیل کرد. پیروزی 6-2 در سانتیاگو برنابئو و برد 5-0 در نوکمپ، نشان داد که گواردیولا به خوبی رئالی ها را می شناسد و اگرچه رئال از آن زمان تغییرات زیاد داشته، اما بی تردید سرمربی اسپانیایی باواریایی ها برای عبور از آنها برنامه ویژه ای خواهد داشت.

از زمان تییر فرمت رقابت های جام باشگاه های اروپا و تبدیل آن به لیگ قهرمانان، تا به حال هیچ تیمی نتوانسته از قهرمانی اش در این رقابت ها در فصل بعد دفاع کند. باید دید بایرنی ها در فصلی که به کمتر حریفی مجال نفس کشیدن دادند، می توانند این طلسم را بشکنند یا نه.

چلسی؛ مورینیو جام می خواهد

چلسی دو فصل قبل هم که توانست به قهرمانی برسد، در نیمه نهایی یک تیم اسپانیایی را از پیش رو برداشت و این بار هم آنها باید با یک حریف از اسپانیا روبرو شوند.

چلسی سال 2012 مدعی قهرمانی محسوب نمی شد اما توانست در عین ناباوری قهرمان اروپا شود. فصل پیش آن ها نتوانستند حتی از گروه خود صعود کنند و این بار با هنرنمایی ژوزه مورینیو، توانستند بار دیگر به نیمه نهایی برسند. گرچه آن ها در برابر پاری سن ژرمن به مشکل خوردند و فاصله ای تا حذف شدن نداشتند اما در نهایت توانستند جواز صعود به دور بعد را بگیرند.

چلسی هنوز مشکلاتی را در ترکیب خود می بیند که شاید مهم ترین مورد نبود یک گلزن خارق العاده در قیاس با دیگر تیم ها باشد. اما مورینیو نشان داده است که متخصص پیروزی در شرایط سخت است و هیچ بعید نیست بار دیگر موفق به انجام این مهم شود.

مصاف با اتلتیکو شاید بهترین قرعه ی روی کاغذ برای آن ها محسوب شود، اما شاگردان سیمئونه به هیچ عنوان حریف ساده ای  نخواهند بود. با این حال با وجود داشتن مردی همچون مورینیو چلسی شانس خوبی برای تجربه ی دومین فینال خود در 3 سال اخیر خواهد داشت. او در چند ماه گذشته بارها از تیمش با عنوان اسب کوچک یاد کرده بود و گفته بود که بعید است این فصل را با کسب جام به پایان ببرند اما حالا که به این مرحله رسیده اند، بعید است مورینیو به راحتی تسلیم شود. 

مورینیو در سه فصل حضور در رئال، هر بار در نیمه نهایی متوقف شد و مطمئنا این بار مصمم است که این طلسم را بشکند. به ویژه اینکه دیدار نهایی امسال لیگ قهرمانان در لیسبون، پایتخت پرتغال، برگزار می شود و حضور در چنین فینال می تواند برای آقای خاص که سال هاست در کشورش مربیگری نمی کند، یادآور خاطرات شیرینی باشد.

اتلتیکو مادرید؛ جنگجویان ویسنته کالدرون

اتلتیکو دیگر یک پدیده نیست. آن ها پس از درخشش در لا لیگا و لیگ قهرمانان دیگر یک مدعی تمام عیار محسوب می شوند. شاگردان سیمئونه این شانس را دارند که برای اولین بار در 40 سال اخیر راهی فینال لیگ قهرمانان اروپا شوند.

وابستگی بیش از اندازه به دیه گو کاستا یکی از مهم ترین نقاط ضعف اتلتیکو خوانده می شد اما پیروزی بزرگ آن ها در برابر بارسلونا بدون دیه گو کاستا، ثابت کرد که اتلتیکو فراتر از یک بازیکن است. مردان سیمئونه ثابت کردند که گرچه در ترکیب شان ستاره آن چنانی وجود ندارد، اما از کیفیت فوق العاده ای برخوردارند.

در واقع ستاره اتلتیکو، نه در داخل زمین، که روی نیمکت حضور دارد. دیه گو سیمئونه از زمانی که هدایت سفید و قرمزها را برعهده گرفته، این تیم را کاملا متحول کرده و حتی جدایی ستاره ای مانند رادامل فالکائو هم نتوانست این تیم را از روند رو به رشدش دور کند.

سیمئونه به خوبی می داند که مصاف با مورینیو کار بسیار سختی خواهد بود؛ هرچند سال گذشته ثابت کرد که می تواند مچ آقای خاص را بخواباند. اتلتیکو فصل گذشته در فینال کوپا دل ری و در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو، رئالِ مورینیو را شکست داد تا او یک فصل بدون جام را پشت سر بگذارد. تیم سیمئونه توانایی انجام کارهای بزرگ را دارد و این مسئله را در 2 سال اخیر به خوبی اثبات کرده است.

اتلتیکو آخرین بار در سال 1974 به فینال جام باشگاه های اروپا رسید و در فینال نتیجه را به بایرن مونیخ واگذار کرد. شاید اکنون نوبت آن رسیده باشد که مادریدی ها حساب شان را با مونیخی ها تسویه کنند؛ البته اگر بتوانند به فینال برسند.

رئال مادرید؛ رویای جام دهم

رویای رسیدن به دهمین قهرمانی در لیگ قهرمانان یا آن طور که خود رئالی ها می گویند، لا دسیما، به شدت در وست فالن به خطر افتاده بود اما شاگردان آنچلوتی به سختی توانستند از سد دورتموند عبور کنند.

رساندن رئال به نیمه نهایی لیگ قهرمانان شاید برای آنچلوتی یک دستاورد مثبت در اولین فصل حضورش در برنامه محسوب شود اما بی تردید هواداران رئال را راضی نمی کند؛ آنها تنها به قهرمانی فکر می کنند.

مصدومیت کریستیانو رونالدو مهم ترین موضوع این روزهای رئال مادرید است اما آن ها امیدوارند که او را در هر دو دیدار نیمه نهایی مقابل بایرن در اختیار داشته باشند. اگر این اتفاق نیفتد تمام امیدهای آنجلوتی به ساق های بنزما، بیل و دی ماریا خواهد بود.

مهم ترین سوال تاکتیکی رئال مادرید مربوط به خط دفاعی اش است. نقطه ای که در بازی مقابل دورتموند به شدت آسیب پذیر نشان داد و تکرار این اشتباهات در برابر بایرن بدون شک جبران ناپذیر خواهد بود.

اکنون همه چیز به توانایی های دفاعی کارلو آنچلوتی بستگی دارد که آیا او بتواند سازماندهی تیمش را در این نقطه بهبود ببخشد یا خیر. در کنار این مسئله، مدافعانی مانند راموس و په په نیز باید بسیار بهتر و سریع تر در برابر مهاجمان بایرن مونیخ ظاهر شوند. قرعه ی بایرن، آن چیزی نبود که هواداران رئال آرزویش را داشتند با این حال امیدواری هنوز هم برای حضور در لیسبون میان آن ها وجود دارد.

     
آی اسپورت
2014-04-21 15:32:27
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر