فهرست
10 دلیل برای قهرمانی لیورپول؛ جام قهرمانی در راه آنفیلد
10 دلیل برای قهرمانی لیورپول؛ جام قهرمانی در راه آنفیلد

10 دلیل برای قهرمانی لیورپول؛ جام قهرمانی در راه آنفیلد

آی اسپورت - 24 سال زمان کمی نیست. آخرین باری که لیورپولی ها توانستند قهرمانی در فوتبال انگلیس را جشن بگیرند، مارگارت تاچر نخست وزیر انگلیس بود و هنوز دوران طلایی منچستریونایتد در لیگ جزیره آغاز نشده بود.

بعد از یک دوره رخوت، حالا قرمزهای مرسی ساید با هدایت برندان راجرز مدعی اصلی قهرمانی هستند. هرچند هنوز تا پایان فصل چند بازی دیگر باقی مانده و می تواند اتفاقات زیادی رخ بدهد، اما دلایل زیادی وجود دارد که می تواند هواداران لیورپول را به کسب قهرمانی در رقابت های این فصل لیگ برتر مطمئن کند. از این بین همه این دلایل، شاید این 10 دلیل از همه محکم تر باشد:


1- آنها تشنه قهرمانی هستند

پیروزی های پیاپی در لیگ برتر نشان می دهد که مرسی سایدی ها به شدت به دنبال این قهرمانی هستند. در بیست و چهار سالی که از آخرین قهرمانی آنها در لیگ انگلیس سپری شده، آنها هیچ وقت تا این اندازه به قهرمانی نزدیک نشده بودند و در حال حاضر شانس بسیار خوبی برای شکستن این طلسم دارند. اگر آنها بتوانند از دیدار هفته آینده مقابل چلسی یک تساوی هم بگیرند، این رویا بیش از پیش رنگ واقعیت می گیرد.


2- مردی به نام برندان راجرز

راجرز به خوبی نشان داده است که ذهن باز و خلاقی دارد. او از تیم جوانان چلسی کار خود در عرصه ی مربی گری را آغاز کرد و سپس عملکرد خوبی در واتفورد، ریدینگ و سوانسی داشت. به خصوص در سوانسی که توانست این تیم را راهی لیگ برتر کند. تجربه ی 2 ساله حضور در لیگ برتر به خوبی در روزهای پایانی این فصل به یاری او خواهد آمد. فراموش نکنید که او تنها 41 سال سن دارد و در آینده می تواند همچنان کارهای بزرگی را انجام دهد. برای مردی که برای یادبود مادرش، قله کلیمانجارو را فتح کرد، شاید نگه داشتن تیمش در قله برای چند هفته دیگر، کار چندان دشواری هم نباشد.3- سوپر سوارس

او برای هواداران سایر تیم های لیگ برتر بازیکنی نفرت انگیز است، اما هواداران لیورپول به راحتی می توانند به علت توانایی های فنی اش به او عشق بورزند. مهاجم اروگوئه ای نوع بازی تیمش را تعیین می کند. بیشتر از آنکه لیورپول سبک بازی او را تعیین کند، این حرکات و فرارهای اوست که سبک بازی تیم را منحصر به فرد کرده است. کلاس کاری و کیفیت بالای او از لحاظ فنی بدون شک یکی از مهم ترین ستون های لیورپول است. سوارس علی رغم محرومیت از 5 دیدار ابتدایی این فصل لیگ برتر، حالا با فاصله نسبت به سایر رقبا، در صدر جدول گلزنان قرار دارد و اگر در هفته های پایانی، چند بار دیگر دروازه حریفان را باز کند، جام به مرسی ساید خواهد رفت.


4- استفن جرارد، یک کاپیتان فوق العاده

هیچ هوادار فوتبالی در کره ی خاکی وجود ندارد که بعد از دیدن اشک های استیون جرارد در پایان دیدار مقابل منچسترسیتی، تحت تاثیر قرار نگرفته باشد. اشک های او معانی زیادی داشت و نشان دهنده ی بغضی طولانی بود. جرارد یکی از معروف ترین بازیکنان "نسل طلایی" فوتبال انگلستان محسو ب می شود و خیلی حیف خواهد بود که یک عنوان قهرمانی در لیگ برتر نداشته باشد. رهبری او در روزهای پایانی فصل قطعا به مدد لیورپول خواهد آمد. روحیه ای که او این روزها در دیدارهای لیورپول به نمایش می گذارد، بسیاری را به یاد فینال لیگ قهرمانان سال 2005 مقابل میلان انداخته است. اگر او همان جراردی باشد که تیمش را از جهنم استانبول به سلامت عبور داد، قهرمانی دور از دسترس قرمزها نیست.

 

5- ستاره برزیلی

خیر منظورمان لوکاس نیست؛ در مورد کوتینیو حرف می زیم. اینتر به سادگی این بازیکن را رد کرد و لیورپول نیز فرصت طلبانه او را به دست آورد. کوتینیو به خوبی سرعت تیم در میانه میدان را مدیریت می کند. او توانایی بازی در چند پست را دارد و در زمان های مختلف می تواند در تاکتیک های متفاوتی ایفای نقش کند. درخشش او در برابر سیتی و ضربه ی فوق العاده ای که وارد دروازه کرد، اهمیت او برای لیورپول را  به خوبی نمایان کرد. او مطمئنا می تواند بیش از این پیشرفت کند اما برای اینکه لیورپول این فصل به قهرمانی برسد، کافی است که او در بازی های پیش رو، همین فرم خوبش را حفظ کند.


6- به یاد کشته شدگان فاجعه هیلزبورو

کنی داگلیش، مردی که آخرین قهرمانی قرمزها در لیگ، با هدایت او به دست آمده، اعتقاد دارد که لازم نیست هواداران خیلی در مورد حادثه ی تلخ هیلزبورو صحبت کنند؛ چرا که تلاش لیورپول برای قهرمانی در این فصل خود می تواند نمادی برای همدردی با آن فاجعه باشد. لیورپولی ها در 25 سالگی این حادثه می توانند هدیه ی خوبی به قربانیان اهدا کنند. برگزاری سالگرد این اتفاق در روز دیدار مقابل منچسترسیتی، الهام بخش لیورپولی ها برای رسیدن به پیروزی بود و راجرز می تواند از این مسئله برای انگیزه دادن به شاگردانش در هفته های پیش رو استفاده کند.

7- بیدار شدن شیر انگلیسی

در سال هایی که لیورپول جایی در بین مدعیان قهرمانی در لیگ برتر نداشت، سایر باشگاه ها با لطف بازیکنان خارجی پرتعدادشان، عناوین قهرمانی را بین خودشان تقسیم می کردند. اکنون قهرمانی احتمالی لیورپول می تواند بازگشت اقتدار از دست رفته فوتبال انگلیس هم باشد و در جام جهانی هم به تیم روی هاجسون کمک کند. گلن جانسون، یان فلاناگان، استیون جرارد، جوردن هندرسون، رحیم استرلینگ و دنی استاریج 6 بازیکن انگلیسی حاضر در ترکیب اصلی لیورپول هستند که در این فصل نمایشی خارق العاده از خود نشان داده اند. آنها به هماهنگی خوبی در کنار یکدیگر دست یافته اند و ستون تیم راجرز محسوب می شوند. قهرمانی لیورپول با این 6 بازیکن انگلیسی می تواند نسل جدیدی از بازیکنان را به فوتبال انگلیس معرفی کند، فوتبالی که برای احیای خودش در سطح ملی به چنین بازیکنانی نیاز دارد.

8- جو لیگ برتر

از قدیم لیورپول به خاطر موفقیت های یک طرفه اش به تیمی منفور در جزیره بدل شده بود. حس حسادتی که دیگر تیم ها به آن ها داشتند با نفرت تلفیق شده بود. اما از آن سال ها زمان زیادی می گذرد. لیورپول از سال 1990 به این سمت دیگر قهرمان انگلستان نشده است و به همین دلیل دیگر دلیلی برای نفرت ورزیدن به آن ها وجود  ندارد. در واقع بسیاری از هواداران تیم هایی که شانسی برای قهرمانی ندارند (البته به جز منچستریونایتد)، ترجیح می دهند که قهرمانی نصیب قرمزها شود. اگر نوبتی هم باشد، نوبت قهرمانی آنها فرا رسیده است. شاید پس از قهرمانی های پیاپی یونایتد، چند قهرمانی آرسنال و چلسی و همچنین تک قهرمانی سیتی، نوبت قهرمانی لیورپول باشد.
9- بازی های سرعتی

هیچ پارامتری هواداران در فوتبال را به اندازه حملات سریع و برق آسا هیجان زده نمی کند. لیورپول در این فصل مملو از این حملات بوده است. حملات و ضد حملاتی سریع که هر دفاعی در انگلستان را می تواند زمین بزند. استرلینگ، سوارس و استوریج همراه با فیلیپ کوتینیو، حقیقتا بهترین ابزار برای تحقق این مهم هستند. چنین نمایش هایی در این مقطع از فصل که بازیکنان تیم ها به خاطر یک فصل طولانی و پرفشار، بسیار خسته هستند، احتمال پیروزی قرمزها در دیدارهای پیش رو افزایش می دهد.


10- انجام یک ماموریت غیرممکن

لیورپول اگر قهرمان لیگ برتر شود، تبدیل به اولین تیمی خواهد شد که توانسته تنها یک فصل بعد از اینکه در لیگ هفتم شد، عنوان قهرمانی را از آن خود کند. قهرمانی آنها می تواند برای بسیاری از تیم های انگلیسی، الهام بخش باشد؛ حتی برای رقیب و دشمن قدیمی شان، منچستریونایتد، که این فصل حال و روز خوبی نداشته واحتمالا جای لیورپول را در رتبه هفتم پرخواهد کرد!

 پیروزی لیورپول می تواند پیروزی هواداران فوتبال لیگ برتر هم باشد. آن ها که به رویاهایشان باور ندارند، می توانند از قهرمانی لیورپول الهام بگیرند. فوتبال ورزشی است که از این درس ها زیاد در آن نهفته است.

     
آی اسپورت
2014-04-21 15:42:06
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر