فهرست
طعنه فرانس‌فوتبال به فیفا: خبرنگاران در انتخاب‌شان رفیق‌بازی نمی‌کنند
طعنه فرانس‌فوتبال به فیفا: خبرنگاران در انتخاب‌شان رفیق‌بازی نمی‌کنند

طعنه فرانس‌فوتبال به فیفا: خبرنگاران در انتخاب‌شان رفیق‌بازی نمی‌کنند

با پایان همکاری نشریه فرانس فوتبال و فیفا برای انتخاب مشترک برنده توپ طلا، این نشریه اعلام کرد که از این پس توپ طلا را به سبک و سیاقی که تا پیش از سال 2010 ارائه می‌شد، به بهترین بازیکن فوتبال جهان اهدا خواهد کرد. به همین منظور توپ طلای فرانس فوتبال از این پس در همان سالی اهدا خواهد شد که برنده آن با آرای خبرنگاران منتخب این نشریه در اقصی نقاط دنیا انتخاب می‌شود. این در حالی است که در شش دوره قبلی اهدای توپ طلا توسط فیفا، برنده این جایزه در اواسط ماه ژانویه سال پس از انتخاب شدنش، جایزه خود را دریافت می‌کرد.
توپ طلای فرانس فوتبال پیش از ادغام شدنش با جایزه بازیکن سال فیفا در سال 2010، در ماه دسامبر همان سالی که برنده‌اش انتخاب می‌شد به او اهدا می‌شد. تغییر دیگری که در شیوه اهدای این جایزه صورت می‌گیرد افزایش تعداد نامزدهای فهرست اولیه توپ طلا از 23 به 30 نفر است که بهترین آنها صرفاً با آرای خبرنگاران نماینده فرانس فوتبال در سراسر جهان مشخص می‌شود. این در حالی است که در انتخاب برنده توپ طلای فیفا، آرای کاپیتان‌ها و مربیان تیم‌های ملی عضو فیفا بیشتری تأثیر را داشت و همواره بحث‌هایی در خصوص نادرست بودن این شیوه وجود داشت.
این همان موضوعی بوده که فرانس فوتبال نیز به آن اشاره داشته است. این نشریه نوشته است: می‌توان اینگونه استنباط کرد که از این پس توپ طلا جایزه‌ای منصفانه‌تر خواهد بود چون خبرنگاران مجبور نیستند منافع دوستان‌شان یا جو رختکن تیم‌های مورد علاقه‌شان را در آرایی می‌دهند در نظر بگیرند.
توپ طلا، جایزه‌ای که اکثر اهالی دنیای فوتبال آن را مهمترین جایزه انفرادی این رشته ورزشی می‌دانند، از سال 1956 تا سال 2012 توسط نشریه فرانس فوتبال اهدا می‌شد تا اینکه در توافق‌‌نامه‌‌ای که به امضای مدیران این نشریه فرانسوی و سپ بلاتر، رئیس پیشین فیفا رسید، این جایزه با جایزه بازیکن سال فیفا ادغام شد. از آن زمان تاکنون لیونل مسی چهار بار و کریستیانو رونالدو دو بار این جایزه را برده‌اند.
  ۲  
آی اسپورت
2016-09-21 18:08:27
نظر دهید

۲ نظر
-
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵، ۱۹:۳۵
بهتر روش فیفا خیلی مسخره بود
برزو
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵، ۲۰:۰۷
من کاری به این مسائل ندارم میخواد فرانس فوتبال بده یا کاپیتان ها و سرمربیان ملی// اما امسال واقعا حق رونالدو هست که انتخاب بشه مگر اینکه به خاطر فرانسوی بودن این نشریه به زور گریزمان انتخاب شه! جالب اینجاست که خبرنگاران منتخبی که قراره رای بدن توسط همین فرانس فوتبال که یه نشریه ی فرانسوی هست انتخاب میشن! جالب اینجاست درست همین امسال که فرانسوی ها یه بازیکن بین سه نفر نهایی دارن (گریزمان) دوباره قراره توپ طلا به این شکل انتخاب شه و از اونجایی که فرانسه تو کشور خودش قهرمانی رو به پرتغال واگذار کرد شاید بخوان با انتخاب گریزمان به عنوان برنده ی توپ طلا فینال یورو 2016 رو فراموش کنند. ماجراهای مشکوکی داره اتفاق میفته حتی نشریه ی فرانسوی اکیپ هم تیتر زده بود گریزمان رو انتخاب کنید! معلومه بین خبرنگاران هم پارتی بازی ممکنه بشه. اگه گریزمان انتخاب شه برای همیشه باید این جایزه رو بوسید و گذاشت کنار!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر