فهرست
گزارش روز: آخرین حضور اتلتیکو در یک فینال اروپایی چگونه رقم خورد؟
گزارش روز: آخرین حضور اتلتیکو در یک فینال اروپایی چگونه رقم خورد؟

گزارش روز: آخرین حضور اتلتیکو در یک فینال اروپایی چگونه رقم خورد؟

آی اسپورت - اتلتیکومادرید سه شنبه در دیداری حساس و تاریخی به مصاف چلسی در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا می رود. شاگردان دیگو سیمئونه به خوبی شایستگی های خود را در فصل جاری به اثبات رسانده اند و گرچه روی کاغذ نسبت به چلسی از بخت کمتری برخوردار هستند اما به هیچ عنوان به سادگی حضور در فینال را از دست نخواهند داد.

آخرین باری که آن ها به نیمه نهایی یک جام اروپایی راه پیدا کرده بودند مربوط به 40 سال پیش می شود.

در سال 1974 اتلتیکو در نیمه نهایی باید به مصاف سلتیک اسکاتلند می رفت. بایرن و نماینده ی مجارستان نیز دیگر دیدار مرحله ی نیمه نهایی را تشکیل می دادند.

پیروزی بر گالاتاسرای، دیناموبخارست و ستاره سرخ بلگراد اتلتیکو را تا این مرحله از رقابت ها بالا آورده بود.

سلتیک اولین تیم بریتانیایی بود که در سال 1967 موفق به فتح یک جام اروپایی شده بود. آن ها در سال 1970 نیز به فینال راه یافته بودند و 2 سال قبلش هم در نیمه نهایی به واسطه ی ضربات پنالتی مغلوب اینتر ایتالیا شده بودند.

استراتژی اتلتیکو مادرید برای این دیدار بسیار ساده بود: گرفتن نتیجه ای مثبت در گلاسکو و سپس پیروزی در خانه.

بیلی مکنیل کاپیتان آن زمان سلتیک پیرامون اتلتیکو مادرید نظر جالبی داشت: " اتلتیکو مادرید قهرمان اسپانیاست(اتلتیکو در آن زمان قهرمان اسپانیا شده بود) اما هیچ گاه رئال و بارسا نمی شود. آن ها در هر صورتی تیم سوم اسپانیا محسوب می شوند.

ما با لیدزیونایتد و اینتر میلان که تیم های بسیار با سابقه ای در این رقابت ها هستند بازی کردیم. اتلتیکو باید بهترین بازی ممکن را ارائه دهد تا به فینال برسد."

http://www.mullocksauctions.co.uk/wmsimages/SM-07MarB/868.jpg
بازی رفت در گلاسکو بازی خاطره انگیزی بود. تاکتیک دفاعی اتلتیکو به خوبی فوتبال هجومی سلتیک را در طول بازی خنثی کرده بود. دفاع با نفرات زیاد، تکل های متعدد، خطاهای پرشمار و زیر توپ زدن های پیاپی تمرکز اسکاتلندی ها را به هم ریخته بود اما در هر صورت این تاکتیک به بهترین نحو جواب داده بود.

بازی همان طور که اتلتیکو در نظر داشت پیش رفت و در نهایت با نتیجه تساوی 0-0 به پایان رسید. اما سوت داور مسابقه پایان همه چیز نبود.

پس از پایان بازی در تونل ورزشگاه اتفاقات بسیاری افتاد. بازیکنان دو تیم پس از 90 دقیقه فوتبال پر از خشونت، در خارج از زمین نیز با یکدیگر درگیری شدیدی پیدا کردند. در تونل بازی انواع و اقسام ضربات دست و پا  توسط بازیکنان دو تیم به یکدیگر زده شد!! سر انجام با دخالت پلیس مسئله به پایان رسید. هر چند این دخالت نیز حاشیه های فراوانی داشت. برخی از ماموران پلیس برخورد خوبی با بازیکنان اتلتیکو نداشتند و درگیری هایی فیزیکی نیز با آنان پیدا کردند.

در بازی برگت اتلتیکو 6 بازیکن اصلی خود را در اختیار نداشت.خوان کارلوس لورنسو سرمربی اتلتیکو مجبور بود تا با تیم دوم خود برای رسیدن به فینال تلاش کند.هر چند تیم دوم او در دیدار برگشت بسیار خوب ظاهر شد.

اتلتیکو سوار بر بازی بود و در نهایت توانست مقاوت سلتیک را در هم بشکند. 13 دقیقه مانده به پایان مسابقه ژوزه گاراته توانست از فاصله ای نزدیک دروازه بان سلتیک را مغلوب کند و تیمش را به فینال رقابت ها برساند.

http://talksport.com/sites/default/files/styles/large/public/field/image/201403/89613675.jpg?itok=Vt1kUlFUاتلتیکو در دیدار فینال به مصاف بایرن رفت. آن ها در بازی اول خوب کار کردند و به نتیجه تساوی 1-1 دست یافتند. بازی تکرار شد اما بازی تکراری در بروکسل برای اسپانیایی ها خوش یمن نبود. اولی هوینس و گرد مولر با گل های خود اتلتیکو را در کسب عنوان قهرمانی ناکام گذاشتند.

40 سال پس از حضور به یاد ماندنی اتلتیکو در نیمه نهایی اروپا، آن ها با دیگو سیمئونه بار دیگر این فرصت را خواهند داشت تا شانس خود را برای قهرمانی امتحان کنند. هر چند آن ها ابتدا مانعی بلند به نام ژوزه مورینیو را سر راه خود می بینند.

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-04-21 18:33:32
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر