فهرست
گزارش: جنگ کلمات بین رانیری و مورینیو
گزارش: جنگ کلمات بین رانیری و مورینیو

گزارش: جنگ کلمات بین رانیری و مورینیو

آی‌اسپورت – اگر در ابتدای فصل پیش پیش‌بینی می‌شد ک قهرمان لیگ برتر از بازی آخر فصل بین چلسی و لستر در استمفورد بریج خارج خواهد شد کاملا منطقی به نظر می‌رسید. چلسی مدافع عنوان قهرمانی با مورینیو قهرمان می‌شد و رانیری، کاراکتری دوست داشتنی اما بازنده کنار می‌ایستاد و دست می‌زد. قهرمان فصل 2016-2015 لیگ برتر در آخرین بازی فصل از استمفورد بریج خارج شد، اما نه قهرمانی که همه انتظارش را داشتند.
 
وقتی چلسی و لستر در دسامبر 2015 در بازی رفت در کینگ پاور مقابل هم قرار گرفتند، مورینیو و تیمش در بحرانی گیر کرده بودند، بحرانی که با دو گل جیمی واردی و ریاض محرز و پیروزی 1-2 لستر به نقطه‌یِ انفجار رسید و تنها چند روز بعد باعث اخراج مورینیو شد. این بهترین فرصتِ انتقام برای رانیری بود. چه فرصتی بهتر از این برای جواب دادن به تمام حمله‌هایی که مورینیو در دوران حضور مشترکشان در سری آ بهش کرده بود؟ اما رانیری جنتلمن‌تر از این حرف‌ها بود.
 
در دو فصلی که مورینیو بین سال‌های 2008 تا 2010 مربی اینتر بود، رانیری هدایت اول یوونتوس و بعد رم را بر عهده داشت. اولین جنگ کلمات بین دو مربی همان سال 2008 شروع شد، وقتی رانیری در جواب مورینیو گفت: «من مثل مورینیو نیستم و برای اینکه از خودم مطمئن باشم لازم ندارم جامی ببرم.»
 
و بعد این جواب مورینیو بود که شعله جنگ را بالا کشید: «فکر میکنم حق با رانیریه. من انتظار و توقع زیادی از خودم دارم و برای اینکه از خودم مطمئن باشم باید جام ببرم. برای همینه که اینقدر در حرفه‌ام قهرمانی دارم. رانیری ولی ذهنیت برنده نداره. اون تقریبا 70 سالشه و فقط یک سوپرکاپ برده و یک جام کوچیک دیگه. اون برای تغییر کردن خیلی پیره. اون پیره و هیچی نبرده.»
 
بمباران مورینیو به اینجا هم ختم نشد: «من قبل از اینکه به اینتر بیام ماه‌ها روزی پنج ساعت ایتالیایی خوندم که بتونم با بازیکنها، هواداران و مطبوعات ارتباط برقرار کنم. رانیری پنج سال در انگلیس بوده و هنوز برای گفتن صبح بخیر و عصر بخیر مشکل داره.»
 
فصل بعد وقتی رمِ رانیری تا هفته‌یِ آخر سری آ برای فتح اسکودتو شانه به شانه‌یِ اینتر پیش می‌رفت، مورینیو قبل از بازی آخر  از احتمال وعده‌یِ مالی رم به سینا برای شکست دادن تیمش حرف زد. واکنش رانیری به این ادعا چنین بود: «این فوتبالی نیست که من دوست دارم. من شخصیت متفاوتی دارم و دوست دارم بهم احترام بگذارن چون خودم احترام برای بقیه قائلم. این کار ساده‌ایه که ذهنیت تحت محاصره برای تیمت درست کنی و جوری وانمود کنی که انگار کل دنیا علیهشونه. اما ورزش یک نقشی مهم در جامعه‌یِ ایتالیا داره. رفتار ایجوری مثل پرتاب بمب ساعتیه. من مردی اهل ورزش و عاشق فوتبالم. آیا مورینیو یک پدیده است؟ این مطبوعات هستن که چنین جوی بهش میدن. به نظر من مورینیو مربی خوبیه، ولی هیچ چیز بیشتر از این اضافه نمیکنم.»
 
در همین فصل، در حالیکه اینتر به سوی فتح سه‌گانه پیش می‌رفت، رم حریف نراتزوری در فینال کوپا ایتالیا شد. رانیری قبل از فینال بازیکنانش را جمع کرد و با هم فیلم گلادیاتور را تماشا کردند. این بهترین سوژه برای مورینیو بود: «من قبل از بازی شش تا از بازی‌های رم را تماشا کردم و روی هر کدوم سه ساعت کار کردم تا نقاط ضعفشون را پیدا کنم. البته خیلی ساده‌تره که بشینیم فیلم تماشا کنیم. رانیری فراموش کرده بازیکناش قهرمانن، نه بچه. اگه من قبل از یک بازی برای بازیکنام فیلم بذارم بهم میخندن و زنگ میزنن دکتر بیاد ببینه حالم خوبه یا نه!»
 
اینتر این فینال پر از درگیری که با اخراج فرانچسکو توتی همراه بود را هم 0-1 برد تا توپ مورینیو برای حمله‌ای دیگر به رانیر پرتر شود: «این واقعا تقصیر من نیست که وقتی سال 2004 رفتم چلسی و پرسیدم چرا رانیری را عوض کردن جواب دادن چون باشگاه قصد داشت جام ببره و با رانیری هرگز این اتفاق نمی‌افتاد. تقصیر من نیست که در چلسی رانیری را یک بازنده میدونستن.»
 
یک دهه‌یِ بعد داستان به دراماتیک‌ترین شکل ممکن تغییر کرد و رانیری، "آقای بازنده"، در فصلی که مورینیو پیش از رسیدن به نیم‌فصل از چلسی اخراج شد، شگفت‌انگیزترین قهرمانی تاریخ لیگ برتر را با لستر به دست آورد.
 
رابطه‌یِ مورینیو و رانیری در لیگ برتر بسیار دوستانه‌تر از رابطه‌شان در سری آ بود. مربیان سابق اینتر و رم اولین بازی این فصل، یعنی کامیونیتی شیلد، را هم مقابل هم برگزار کردند که با پیروزی 1-2 منچستر یونایتد همراه شد. اما حالا در هفته‌یِ ششم، در حالیکه هر دو تیم تا همین‌جای فصل دو شکست را تجربه کردند، با اینکه یونایتد در جدول بالاتر از لستر ایستاده، فشار یک بار دیگر روی مورینیو است. پیروزی احتمالیِ امروزِ لستر در اولدترافورد، جایی که فصل پیش با یک تساوی و با توجه به تساوی تاتنهام مقابل چلسی قهرمانی خودش را قطعی کرد، باعث اخراج مورینیو نخواهد شد، اما سه شکست پیاپی در لیگ برای تیمی که قرار بود این فصل سه سال گذشته را فراموش کند و به دوران اوجش بازگردد رقم خواهد زد، روندی که قطعا برای مورینیو بدون تبعات نخواهد بود.
     
آی اسپورت
2016-09-24 08:16:03
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر