فهرست
آنالیز: دوئل کلیدی واردی و بایی
آنالیز: دوئل کلیدی واردی و بایی

آنالیز: دوئل کلیدی واردی و بایی

آی‌اسپورت – واردی فصل پیش پیکان هجومی لستر شگفت‌انگیز، قهرمان لیگ برتر بود. مهاجم سابق فلیتوود تاون که تنها دومین فصل حضورش در لیگ برتر را تجربه می‌کرد و در فصل اول تنها پنج گل زده بود، با زدن 24 گل، تنها یک گل از هری کین در جنگ آقای گلی کم آورد. واردی در زمینه‌های دیگر هم یکی از تاثیرگذارترین مهره‌های تیمش بود: شش پاس گل (سومین آمار بالای لستر)، 48 خلق موقعیت (سومین)، 194 پیروزی در جدال‌های یک به یک (سومین) و گرفتن هفت پنالتی از مدافعین حریف (بالاترین).
 
نوع بازی واردی، با استفاده از سرعت بالا و استارت‌های انفجراییش، یکی از کلیدی‌ترین عوامل ساختار بازی لستر تحت رهبری کلودیو رانیری است. رانیری با استفاده از این کیفیت واردی تیمش را در راه قهرمانی شگفت‌انگیزشان با رویکردی کاملا واکنشی و مستقیم و ضدحمله‌ای آرایش می‌داد. لستر فصل پیش میانگین مالکیت توپ 42.43 در هر بازی داشت، یعنی هجدهمین رده در لیگ. مدافع عنوان قهرمانی این فصل هم مقابل آرسنال و لیورپول میانگین مالکیت به ترتیب 39.5 و 37.9 داشت.
 
واردی از ابتدای فصل پیش تا امروز از 20.63 درصد فرصت‌های گلزنیش استفاده کرده است. بین تمام بازیکنان لیگ برتر که در این بازه زمانی حداقل 10 گل زده‌اند، تنها کلچی ایهناچو، پدیده‌یِ منچستر سیتی در این زمینه آماری بالاتر از واردی دارد (28.57). شماره‌یِ 9 لستر در این دوران تمام گل‌هایش، به جز آن شوت فوق‌العاده مقابل لیورپول، را از درون باکس حریفان زده و بیش از دو برابر هر بازیکن دیگری در لیگ برتر برای تیمش پنالتی گرفته است.
 
خط حمله‌یِ لستر این فصل غیر از واردی و ریاض محرز گزینه‌های جدیدی مثل احمد موسا و اسلام سلیمانی را هم دارد، بازیکنانی که، به خصوص سلیمانی، می‌توانند بعدی جدید به تیم رانیری بدهند. زوج واردی – سلیمانی در بازی چمپیونز لیگ مقابل بروژ و لیگ برتر مقابل برنلی نشان داد پتانسیل بدل شدن به یکی از بهترین ترکیب‌های هجومی لیگ را دارد. و تمام این مسائل اهمیت نقش بایی را در جدال امروز برای یونایتد بیشتر می‌کند.
 
بایی که فصل پیش نقشی کلیدی در چهارم شدن ویارئال در لا لیگا و خوردن تنها 35 گل (بهترین رکورد تاریخ باشگاه) داشت، خیلی زود به زندگی در لیگ برتر عادت کرده و تنها بازیکنِ آتفیلدی (به جز داوید دخئا) بوده که در هفت بازی اول فصل تمام دقایق را بازی کرده است. ژوزه مورینیو اعتماد زیادی به مدافع جوان و ساحل عاجیش دارد. اما افت کلی یونایتد در سه بازی اخیر، به جز پیروزی در ای.اف.ال کاپ، روی نمایش بایی هم تاثیر منفی گذاشته است.
 
یونایتد در سه بازی اول لیگ تنها یک گل خورد و میانگین 10 شوت به دروازه‌اش در هر بازی (2 شوت درون چهارچوب) داشت. اما بعد از این سه بازی که با 9 امتیاز برای مورینیو و تیمش به همراه بود، یونایتد پنج گل در دو بازیِ بعد خورد و به میانگین 14 شوت به دروازه‌اش در هر بازی (5.5 شوت درون چهارچوب) رسید.
 
مورینیو فصل را به دلیل ناآماده بودن کریس اسمالینگ با جز بایی و دیلی بلیند در مرکز خط دفاعی شروع کرد. اما نمایش کابوس‌وار بلیند در دربی منچستر و نقش مستقیمش روی هر دو گل خورده‌یِ یونایتد باعث شد تا مورینیو در بازی مقابل واتفورد اسمالینگ را کنار بایی قرار دهد، تغییری که البته نتیجه‌یِ مثبتی نداشت و با یک شکست دیگر و خوردن سه گل در ویکریج رود همراه شد.
 
یونایتد برای بازگشت به راه پیروزی در لیگ و خارج شدن از بحرانی که به ناگاه گریبانش را گرفته نیاز به پیروزی در بازی خانگی امروز مقابل مدافع عنوان قهرمانی دارد. در این راه مهار ضدحمله‌های لستر و واردی اهمیتی حیاتی دارد، نقشی که بایی با توجه به سرعت بالایش باید به عهده بگیرد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-24 09:13:33
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر