فهرست
اینفوگرافیک: لستر در دوران گذار؛ از واکنش به کنش
اینفوگرافیک: لستر در دوران گذار؛ از واکنش به کنش

اینفوگرافیک: لستر در دوران گذار؛ از واکنش به کنش

آی‌اسپورت – فصل پیش لستر میانگین 44.5 تکل+قطع توپ در هر بازی داشت، بالاترین آمار بین تمام تیم‌های لیگ برتر. اما این آمار لستر در فصل جدید، در پنج بازی اول به 31.6 رسیده است، یعنی رده‌یِ یازدهم. دلیل واضح و اولیه‌یِ این افت جدایی انگولو کانته است. رانیری در این تابستان موفق شدن تمام ستاره‌های خودش را غیر از کانته را حفظ کند و حالا غیبت هافبک فرانسوی تاثیر خودش را به وضوح در روند دفاع لستر از عنوان قهرمانیش به رخ می‌کشد.
 
کانته فصل پیش بیشترین تکل+قطع توپ را در لیگ برتر داشت و به صورت میانگین در هر بازی 4.7 تکل می‌زد و 4.2 بار پاس‌های حریفان را قطع می‌کرد. انرژی فوق‌العاده‌یِ کانته در پوشش میانه‌یِ زمین و خط دفاعیش باعث می‌شد لستر با خیال راحت توپ را به حریف بدهد و از یک لحظه اشتباه یک ضدحمله‌یِ مرگبار بسازد. اما حالا نداشتن کانته رانیری را مجبور کرده تا رویکرد تاکتیکیش را تا حدی تغییر بدهد.
 
افت میانگین تکل و قطع توپ لستر در هر بازی از به ترتیب 22.9 به 16.6 و 21.6 به 15 نشان می‌دهد شاگردان رانیری دیگر نمی‌توانند به فوتبال واکنشی و سپردن توپ به حریف اعتماد کامل کنند. جدا از نبود کانته آمار کاپیتان وز مورگان در قلب خط دفاعی هم نشان از افت او می‌دهد. آمار تکل مورگان از میانگین 2.4 در هر بازی به 1.8 و آمار قطع توپش از 2.5 به 2.2 رسیده است. نکته‌یِ کلیدی اینجاست که آمار خطای او از 0.7 به یک در هر بازی رسیده که نشان از کندتر شدنش دارد.
 
رانیری در ابتدای فصل تلاش کرد جای خالی کانته را با نامپالیس مندی، اندی کینگ و بعد دنیل آمارتی پر کند. هیچکدام از این بازیکنان جانشینی مناسب برای ایجاد تعادل فصل پیش خط میانی لستر به عنوان زوج دنی درینک‌واتر نبودند. اما اتفاقی که در لسترِ این فصل افتاده روی آوردن به فوتبالی کنشی‌تر، با بالاتر بردن مالکیت توپشان است.
 
لستر دیگر تیم ناشناخته و دست کم گرفته شده‌یِ فصل پیش نیست که رقبا با پوشش کم بهش حمله کنند. تیم رانیری این فصل باید خودش را برای مقابله با خطوط دفاعی به مراتب عمیق‌تری نسبت به فصل پیش آماده کند. برای همین است که می‌بینیم میانگین مالکیت توپ لستری‌ها از 44.8 در فصل پیش به 47.6 رسیده و میانگین تعداد پاس و دقت پاسشان هم بالاتر رفته است. شاگردان رانیری این فصل بیشتر از فصل پیش از فضای مرکز زمین برای بازیسازی استفاده می‌کنند. درصد مالکیت توپ لستری‌ها در یک سوم میانی زمین 26.6 به 31.8 رسیده است.
 
بدین ترتیب می‌بینیم که قهرمان لیگ برتر، بعد از پشت سر گذاشتن فصلی رویایی، حالا در دوران گذار برای آداپته شدن با حقیقت جدید خودش و لیگ است. جدال امروز لستر در اولدترافورد مقابل منچستر یونایتدِ ژوزه مورینیو، که خودش به رادیکال‌ترین شکل ممکن در بازی‌های بزرگ توپ را به حریف می‌دهد، گوشه‌ای دیگر از این روند تغییرات در لستر را به نمایش خواهد گذاشت.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-24 09:49:54
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر