فهرست
مقایسه تعطیلات لیگ برتر با لیگ‌های اروپایی/ ما کجا، آنها کجا؟
مقایسه تعطیلات لیگ برتر با لیگ‌های اروپایی/ ما کجا، آنها کجا؟

مقایسه تعطیلات لیگ برتر با لیگ‌های اروپایی/ ما کجا، آنها کجا؟

یکی از شعارهای مهدی تاج  زمانی که به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شد، ایجاد همدلی بود. او در نخستین نشست خبری‌اش پس از به توافق رسیدن با کارلوس کی‌روش برای ادامه همکاری در 29 اردیبهشت‌ماه 95 گفت: «از همه مدیران باشگاه‌ها و سرمربیان تیم‌ها نیز درخواست دارم که همکاری لازم را داشته باشند. برنامه‌ریزی لازم را داریم که جلسه‌ای با سرمربیان لیگ برتری با کارلوس کی‌روش برگزار شود. این جلسات می‌تواند به تیم ملی کمک کند چون عمده بازیکنان تیم ملی از لیگ برتر هستند و می‌خواهیم سرمربیان باشگاهی اگر صحبتی دارند با سرمربی تیم ملی در میان بگذارند». با این صحبت از سوی تاج و البته نگاه مثبتی که کی‌روش به ریاست او داشت، این پیش‌بینی می‌شد که مشکلات گذشته، پایان پیدا کند. مشکلاتی نظیر اینکه کی‌روش با مربیان باشگاهی جلسه تعاملی برگزار نمی‌کرد و حتی حاضر نشد با محمد خاکپور، سرمربی وقت تیم امید جلسه‌ای برای هماهنگی برنامه‌های تیم ملی و تیم امید داشته باشد. امید زیادی بود که این دوران با حضور مهدی تاج در فدراسیون فوتبال به پایان برسد، اما...
نه تنها تاج نتوانست بین مربیان باشگاهی و سرمربی تیم ملی جلسه هماهنگی برگزار کند، بلکه اوضاع وخیم‌تر هم شد. با مخالفت برخی مربیان برای حضور بازیکنان ملی‌پوش خود در اردوی ارمنستان تیم ملی در خرداد ماه سال جاری، این اردو از سوی کی‌روش لغو شد و آتش اختلافات بالا گرفت به ویژه اختلاف با برانکو ایوانکوویچ که جزو حامیان کی‌روش بود و حتی اوایل حضورش روی نیمکت پرسپولیس به تمرین تیم ملی رفت و رابطه خوبش را با سرمربی پرتغالی تیم ملی نشان داد. اختلاف‌ها از همان زمان شدت گرفت.
تعطیل شدن دوباره لیگ برای برگزاری اردوی تیم ملی انتقادات نسبت به این میزان تعطیلی را بیشتر از قبل کرده است. مقایسه تعطیلات لیگ برتر ایران با کشورهای صاحب سبک و همگروه‌هایمان در راه صعود به جام جهانی 2018 نشان می‌دهد لیگ ایران دارای بیشترین تعطیلات است. اگر چه برخی اعتقاد دارند این مقایسه درست نیست اما به هرحال نمی‌توان لیگ‌های دیگر را نادیده گرفت و چشم به روی همه دنیا بست، به خصوص اینکه تعطیلی لیگ ایران از کشورهای آسیایی و همگروه‌هایمان نیز بیشتر است.
همه این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که شاکله و استخوان‌بندی تیم ملی را بازیکنان لژیونر تشکیل می‌دهند اما تیم ملی همانند اردوی اخیر با بازیکنان لیگ به اردو می‌رود. صحبت و بحث اصلی این است که چگونه اردوها با بازیکنان لیگ برگزار می‌شود و لیگ هم به این بهانه تعطیل می‌شود اما در روز بازی بازیکنان لژیونر به میدان می‌روند. البته که سرمربی تیم ملی تصمیم‌گیرنده اول و آخر درباره ترکیب است و در این  موضوع حرفی نیست اما آنچه به آن اشاره شد یعنی تعطیلات مکرر و طولانی مدت بحث اصلی است. اگر چه مسئولان سازمان لیگ اعلام کرد‌ه‌اند در فاصله تعطیلات جام حذفی برگزار می‌شود اما حتما خودشان هم قبول دارند که برگزاری بازی‌های جام حذفی بدون ملی‌پوشان و با تیم‌های دسته پایین‌تر نمی‌تواند کمکی به پویایی فوتبال ایران و البته لیگ کند که از دل آن قرار است تیم ملی قدرتمندی بیرون آید اگر چه اکنون اینگونه نیست. 
حتی برای بازی با سوریه هم لیگ نزدیک به یک ماه (از تاریخ 7 آبان تا 4 آذر) تعطیل است و این در شرایطی است که 17 تا 25 آبان فیفادی است و بازی با سوریه 25 آبان برگزار می‌شود و پیش از آن هم ایران باید در دیداری دوستانه به مصاف تایلند برود.
در زیر به تعطیلات لیگ‌های معتبر اروپا، لیگ برتر روسیه که بازیکنان ایرانی در آن حضور دارند، لیگ‌های ژاپن، کره‌جنوبی، چین و قطر که مانند ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2018 روسیه حاضر هستند، نگاهی می‌اندازیم. تفاوت میزان تعطیلی‌ها در این میان کاملاً مشخص است.
لیگ برتر انگلیس 7 تا 20 شهریورماه 11 تا 24 مهرماه
سری آ ایتالیا 7 تا 20 شهریورماه 11 تا 24 مهرماه
لالیگای اسپانیا 7 تا 19 شهریورماه 11 تا 23 مهرماه
بوندسلیگای آلمان 7 تا 19 شهریورماه 11 تا 23 مهرماه
لوشامپیونه فرانسه 7 تا 19 شهریورماه 11 تا 23 مهرماه
اردویژه هلند 7 تا 20 شهریورماه 11 تا 24 مهرماه
لیگ برتر پرتغال 7 تا 19 شهریورماه 11 تا 30 مهرماه
لیگ برتر روسیه 7 تا 19 شهریورماه 11 تا 23 مهرماه
جی لیگ ژاپن 6 تا 20 شهریورماه 10 مهرماه تا اول آبان‌ماه
کی لیگ کره‌جنوبی 7 تا 20 شهریورماه 11 مهرماه پایان
سوپرلیگ چین 31 مردادماه تا 19 شهریورماه 4 تا 24 مهرماه
لیگ ستارگان قطر 25 شهریورماه شروع لیگ 3 تا 23 مهرماه
لیگ برتر ایران 22 مردادماه تا 19 شهریورماه 31 شهریورماه تا 23 مهرماه
  ۱  
آی اسپورت
2016-09-25 01:32:22
نظر دهید

۱ نظر
Sina
يكشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵، ۰۲:۳۲
Ey lanat be in qeyrosh
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر