فهرست
آمار: مقایسه‌ی ایستگاهی‌های پایت با مسی و رونالدو
آمار: مقایسه‌ی ایستگاهی‌های پایت با مسی و رونالدو

آمار: مقایسه‌ی ایستگاهی‌های پایت با مسی و رونالدو

آی‌اسپورت – وستهم یونایتد در بحران به سر می‌برد. دو شکست 2-4 پیاپی در لیگ برتر شاگردان اسلاون بیلیچ را تا رده‌یِ هجدهم جدول پایین کشیده است. وستهم امشب در استادیوم المپیک مقابل ساوتهمپتون به قرار می‌گیرد، بازی‌ای که پیروزی در آن برای بیلیچ و مردانش حیاتی است. در این راه پایت، ستاره‌یِ محبوب چکش‌ها می‌تواند مثل همیشه نقشی کلیدی بازی کند.
 
جدا از دیگر توانایی‌هایِ تکنیکی هافبک سابق مارسی، پایت از تابستان پیش که به جزیره آمده خودش را به عنوان استاد زدن ضربات آزاد نشان داده است. پایت از ابتدای فصل پیش تا امروز پنج گل از این راه زده است، آماری که در لیگ برتر تنها پایین‌تر از شش گل ویلیان است.
 
پنج گل پایت از روی ضربات ایستگاهی از 30 بار تلاشش به دست آمده، یعنی 16.7 درصد ضرباتش به گل تبدیل شده است. ویلیان از این منظر هم با 20.7 درصد موفقیت از پایت بالاتر است. اما اگر آمار پایت، که همیشه با زاویه‌ای 45 درجه و بدنی باز پشت توپ قرار می‌گیرد، سبکی که خیلی وقت‌ها موجب فریب خوردن دیوار دفاعی و دروازه‌بان می‌شود، را ستاره‌هایی مثل لیونل مسی و کریستیانو رونالدو مقایسه کنیم، بیشتر به ارزش کارش پی می‌بریم.
 
مسی از ابتدای فصل پیش تا امروز 64 بار پشت ضربات ایستگاهی قرار گرفته، یعنی بیش از دو برابر پایت. اما ستاره‌یِ بارسلونا از این فرصت‌هایش تنها دو بار بیشتر از پایت استفاده کرده، یعنی درصد 10.9 موفقیت.
 
رونالدو هم که در یورو 2016 با انتقادات زیادی برای ندادن ضربات آزاد به دیگر بازیکنان و هدر دادنشان روبرو شده بود، از ابتدای فصل پیش تا امروز 45 بار پشت ضربات ایستگاهی قرار گرفته و تنها 4 گل زده است، یعنی درصد موفقیتِ 8.9.
 
درسته که رونالدو با گلی که در چمپیونز لیگ مقابل تیم سابقش، اسپورتینگ لیسبون زد رکورد 11 گل از روی ضربات آزاد الکس دل پیرو در چمپیونز لیگ را شکست، اما همچنان ضربات زیادی که از دست می‌دهد نکته‌ای منفی در مقایسه‌اش با پایت به حساب می‌آید.
 
ستاره‌یِ فرانسوی و 29 ساله‌یِ وستهم بعد از اینکه برای تیم ملی هم مقابل کامرون یک ضربه‌یِ آزاد را گل کرد گفت: «وقتی یکی را گل میکنی، بعد دومی و بعد سومی دیگه هواداران انتظار دارن تمام ایستگاهی‌هات گل بشن.» وستهمی‌ها چنین انتظاری از پایت ندارند، اما هر بار که او پشت ضربه‌ای آزاد قرار می‌گیرد، می‌دانند که ممکن است اتفاقی جادویی در راه باشد، جادویی از نوع ایستگاهیش به کریستال پالاس.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-25 09:36:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر