فهرست
آنالیز: رونی جایی در بهترین ترکیب یونایتد ندارد
آنالیز: رونی جایی در بهترین ترکیب یونایتد ندارد

آنالیز: رونی جایی در بهترین ترکیب یونایتد ندارد

آدام بیت
 
وین رونی در پیروزی 1-4 یونایتد مقابل لستر برای تنها سومین بار در چهار فصل اخیر یک بازی لیگ برتر را از روی نیمکت شروع کرد. اینکه تمام مشکلات یونایتد در بازی‌های قبلی را تقصیر رونی بدانیم منصفانه نیست، اما اینکه تیم بدون او بسیار سریع‌تر و فشرده‌تر بازی کرد را هم نمی‌توان نادیده گرفت. تصمیم ژوزه مورینیو در این بازی برای استفاده از دو بازیکن سرعتی، مارکوس راشفورد و جسی لینگارد به عنوان دو بال کاملا جواب داد.
 
راشفورد مقابل لستر دوازدهمین گلش برای یونایتد را زد و لینگارد بیش از هر بازیکن دیگری در زمین استارت زد (79) و سرعت لازم را به تیمش داد. ترکیبی که مورینیو مقابل لستر به زمین فرستاد تیمی دیگر از یونایتد ساخت، تیمی که بازی را در همان نیمه‌یِ اول به پایان رساند. درسته که بخش اعظمی از این پیروزی مدیون ناتوانی لستر در دفاع کردن کرنرها بود، تا کاری که رونی در پست شماره‌یِ 10 می‌کرد، یا نمی‌کرد، اما هوادارانی که از شکست مقابل فاینورد، بدون رونی، به عنوان نشانه‌ای از مشکلات دیگر و بی ارتباط با کاپیتانشان یاد می‌کردند، حالا حقیقت متفاوتی پیش رو می‌بینند.
 
مورینیو در این دیدار خط میانیِ دو نفره‌اش را، که به عنوان عامل اصلی آزاد نشدن بازی پل پوگبا دیده می‌شد، حفظ کرد. با این وجود تیمش درخشید. خوان ماتا، که همه می‌دانند به بازیکن محبوب مورینیو مشهور نیست، در این درخشش نقشی کلیدی داشت. ماتا که در این بازی بیشتر از همه دوید (11.34 کیلومتر) و بدل به اولین بازیکن یونایتد در این فصل شد که در یک بازی هم گل می‌زند و هم پاس گل می‌دهد، نشان داد وقتی در پست خودش، یعنی شماره‌یِ 10 به بازی گرفته شود، چه تفاوتی در تیم ایجاد می‌کند.
 
ماتا مقابل لستر با هوش بالای خودش مدام با حرکت به سوی دو بال فضای پشت باکس را برای نفوذ پوگبا و عقب آمدن زلاتان ابراهیموویچ برای شرکت در بازیسازی را باز می‌کرد. ماتا در این بازی هشت پاس به زلاتان داد و 11 بار ازش پاس گرفت. این ارتباطی بود که هرگز بین رونی و زلاتان در بازی‌های قبل برقرار نشده بود. رونی مقابل منچستر سیتی و واتفورد در هر بازی تنها دو بار زلاتان را در زمین پیدا کرده بود.
 
نقطه‌یِ اوج بازی هماهنگ، سریع و روان یونایتد گل دوم بود که خود ماتا وارد دروازه‌یِ لستر کرد. هر 10 بازیکن آتفیلد یونایتد در ساختن این گل نقش داشتند و توپ را لمس کردند. حرکت آخر ماتا، حرکت مرد سومیِ او، دقیقا از جنس حرکاتی بود که سابقا از یونایتد می‌دیدم: اعتماد به همبازی‌ها و آماده بودن برای پاسی که بالاخره می‌رسد. 18 پاس قبل از ضربه‌یِ نوزدهم و نهایی توسط ماتا، گل دوم یونایتد را ساخت، پاس‌هایی که شامل یک چیپ دقیق از پوگبا و پاس گلی فوق‌العاده هوشمندانه از لینگارد بود.
 
گل سوم یونایتد توسط راشفورد که روی یک غافلگیری توسط مدافعین لستر در دفاع از یک ضربه‌یِ کرنر به دست آمد هم یکی دیگر از نشانه‌های فوتبال سریع و هوشمندانه‌ای بود که در سال‌های گذشته همیشه از یونایتد می‌دیدیم. وقتی دیلی بلیند پشت توپ رفت، آندر هررا از دور به او و ماتا یادآوری کرد که چه سبک کرنر زدنی را تمرین کرده بودند، سبکی که جواب داد و با دو ضربه‌یِ سریع راشفورد را مقابل دروازه‌یِ خالی قرار داد. خود هررا در نمایش تیمی بسیار پیشرفت کرده‌یِ یونایتد، به عنوان هافبک دفاعی نقشی بسیار مهم داشت.
 
نکته‌یِ مهمِ بعد از بازی تعریف مورینیو از زلاتان، با اینکه گلی نزد بود: «زلاتان فوق‌العاده بازی کرد. وقتی مهاجم مرکزی ما زلاتانه باید اطرافش بازیکنان سریع داشته باشیم.» پس جای رونی کجا خواهد بود؟
 
زلاتان تا اینجای لیگ تمام دقایق را بازی کرده، اتفاقی که فقط برای یک مهاجم دیگر در جزیره افتاده است. پس پست مهاجم مرکزی متعلق به اوست. اهمیت داشتن بال‌های سرعتی هم به خوبی مشخص شده و در ضمن ماتا در پست خودش، به عنوان شماره‌یِ 10 درخشیده. در یک کلام یونایتد بدون رونی جا افتاده است.
 
در حالیکه پپ گواردیولا خیلی سریع و مستقیم تصمیمات بزرگش در سیتی را گرفت، به نظر می‌رسد مورینیو هم به شکلی غیر مستقیم‌تر به سمت این تصمیمات حرکت می‌کند. حتی بازی دادن 90 دقیقه‌ای به رونی مقابل نورتهمپتون هم راهی به سوی هموار کردن مسیر این تصمیمات بود.
 
اما مورینیو هنوز در مصاحبه‌هایش اصرار می‌کند خودش و تیم هیچ مشکلی با رونی ندارند: «رونی بازیکن بزرگی برای من، برای یونایتد و برای انگلیسه. من حرف دیگه‌ای برای گفتن ندارم. رونی بازیکن مورد اعتماد منه و در حال حاضر کاملا راضیه.» راضی؟ شاید. جایی در بهترین ترکیب 11 نفره‌یِ یونایتد؟ قطعا نه.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-25 11:26:29
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر