فهرست
یادداشت: آینده‌ی روبن و ریبری در بایرن
یادداشت: آینده‌ی روبن و ریبری در بایرن

یادداشت: آینده‌ی روبن و ریبری در بایرن

رافائل هونیگستاین
 
ریبری گل اول را به هرتا زد و روبن تنها هفت دقیقه بعد از به زمین آمدنش گل سوم را. در بازی‌ای که از آن به عنوان بهترین نمایش بایرنِ کارلو آنچلوتی نام برده شد، نام روبن و ریبری یک بار دیگر در مرکز بحث‌ها قرار گرفت.
 
گل روبن که گلی کلاسیک از وینگر هلندی بود، با حرکتی از راست در عرض و ضربه‌ای با بغل پا و کات‌دار به گوشه‌یِ دروازه، او را بعد از جووانی البر و کلودیو پیزارو،به صورت مشترک با روی ماکای، به سومین گلزن خارجی برتر تاریخ باشگاه در بوندسلیگا بدل کرد. این اولین بازی رسمی روبن بعد از شش ماه مصدومیت بود و بایرنی‌ها در آلیانتس آرنا به افتخار بازگشتش بلند شدند و دست زدند.
 
زمان مشخص می‌کند آیا روبن با فرار از مصدومیت می‌تواند عاملی مهم در این فصل بایرن باشد یا نه. اما هیچ شک و تردیدی درباره‌یِ اهمیت او و ریبری، یا به قول مطبوعات محلی "روبری"، در تیم آنچلوتی وجود ندارد. مربی ایتالیایی بایرن اعتقاد زیادی به بازیکنان خلاق در یک سوم زمین حریف دارد و بازیکنانی مثل روبن و ریبری را تشویق به استفاده از تکنیکشان در این منطقه می‌کند.
 
ریبری که در دوران پپ گواردیولا چندان راضی نبود، به خاطر دستورات تاکتیکیِ سفت و سخت و رابطه‌یِ کاری پپ با بازیکنانش، بیشترین لذت را از رژیم جدید بایرن می‌برد. روبن هم در تیم آنچلوتی می‌تواند برای قرار گرفتن در پست محبوبش، یعنی بالا راست، تمرکز و تلاش کند. در ضمن دو جادوگر باواریا می‌توانند از رویکرد واکنشی‌تر تیم آنچلوتی بهره‌یِ زیادی ببرند. وقتی حمله از عقب زمین شروع شود این دو بال بایرن فضای بیشتری برای حرکت با توپ خواهند داشت.
 
خود آنچلوتی هم از اهمیت داشتن روبن و ریبری در اسکوادش برای بازی‌های بزرگ حرف زده. مربی 57 ساله‌یِ بایرن پیش از این نشان داده تخصص در بهترین استفاده بردن از بازیکنان مسن را دارد. آنچلوتی در میلان از بازیکنانی مثل پائولو مالدینی و کلارنس سیدورف تا 35 سالگی با موفقیت استفاده برد. یکی از رازهای این موفقیت عجله نکردن برای بازگرداندن بازیکنان از مصدومیت و کنترل فشار تمرینات روی آنهاست. روبن در این باره گفته افراد باهوشی در کادر پزشکی بودند که مانع از بازگشت زود هنگام او به تمرینات و بازی‌ها شدند. و این دقیقا نکته‌ای بود که گواردیولا را بابتش مورد انتقاد قرار می‌دادند.
 
دو ماه پیش گروهی که در حال برنامه‌ ریزی برای ساختن بایرنِ بعد از دوران ریبری و روبن و فیلیپ لام بودند اطمینان داشتند که بین دو وینگرشان نهایتا یکی در فصل آینده هم در تیم باقی خواهد ماند. قرار داد روبن و ریبری که هر دو هشتمین سالشان در بایرن را تجربه می‌کنند، ماه ژوئن 2017 به پایان می‌رسد.
 
تلاش برای داشتن چهار جانشین مناسب برای این دو در جریان است. کینگزلی کومن و داگلاس کاستا فصل پیش خریده شدند و جولین برانت از لورکوزن و سرژ نبری از وردر برمن هم برای تابستان آینده تحت بررسی دقیق هستند. به علاوه شش وینگر دیگر که خارج از آلمان بازی می‌کنند هم مد نظر قرار دارند.
 
اما نمایش قدرتمندانه‌یِ ریبری تا حد زیادی نظر باشگاه را تغییر داده است. اگر او و روبن مصدوم نشوند و آماده بمانند ممکن است به پاس زحماتی که تمام این سال‌ها برای بایرن کشیده‌اند یک سال دیگر قراردادشان تمدید شود. این حرکتی مثبت در تبلیغ ارزش‌های خانوادگی که اولی هوینس مدام از آن حرف می‌زند است، مردی که قرار است ماه نوامبر دوباره ریاست باشگاه را به عهده بگیرد.
 
ژابی آلونسو دیگر بازیکنی است که ممکن است یک سال دیگر قراردادش تمدید شود، چون در سابنر اشتراس همه از حرفه‌ای بودنِ او حرف می‌زنند. مذاکراتِ قرارداد این سه بازیکن قبل از کریسمس آغاز خواهد شد، وقتی آنچلوتی دید بهتری نسبت به نقش آن‌ها در تیم و همچنین پیشرفت بازیکنانِ جوانی مثل جوزوا کیمیش، رناتو سانچس و کومن خواهد داشت.
 
تا آن زمان باشگاه اعتقاد دارد نامشخص بودن آینده می‌تواند انگیزه‌یِ خوبی برای تلاش بیشتر "روبری" برای یک قرار جدید باشد، قراردادی که بعید است جایی دیگر در این سن و به این اندازه و در باشگاهی با این پرستیژ (هر دو بازیکن تقریبا سالی 10 میلیون یورو درآمد دارند) گیرشان بیاید. در ضمن وجود این دو وینگر در باشگاه، با توجه به رویکرد نه چندان سختگیرانه‌یِ آنچلوتی باعث می‌شود بازیکنان هم‌پستشان بیش از حد راحت نباشند و رقابت برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی سخت و فشرده باقی بماند.
 
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-25 12:11:53
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر