فهرست
گزارش: ونگر، آرسنال و دیگر نیمکت‌های ماندگار اروپا
گزارش: ونگر، آرسنال و دیگر نیمکت‌های ماندگار اروپا

گزارش: ونگر، آرسنال و دیگر نیمکت‌های ماندگار اروپا

آی‌اسپورت – از سال 1960 بدین سو، بین چهار دسته‌یِ او فوتبال انگلیس و دو دسته‌یِ اول آلمان، اسپانیا، ایتالیا و فرانسه، تنها چهار مربی بوده‌اند که بیشتر از پروفسور ونگر روی نیمکت یک باشگاه اروپایی نشسته‌اند. نفر اول در این فهرست گی رو، مربیِ افسانه‌ای اوسر است.
 
رو بین سال‌های 1964 تا 2000، نزدیک به 37 سال، هدایت اوسر را به عهده داشت و موفق شد این تیم را از دسته‌های پایین فوتبال فرانسه به لیگ یک برساند و در فصل 1996-1995 فاتح لیگ شود. رو در این دوران شاگردان بزرگی مثل اریک کانتونا و لوران بلان را تربیت کرد و جدا از این بازه‌یِ 37 ساله، در دو مقطع کوتاه‌تر بینِ 1961 تا 1962 و 2001 تا 2005 هم روی نیمکت اوسر نشست تا در مجموع سابقه‌اش با این تیم را به بالای 40 سال برساند.
 
بعد از رو، یک مربی افسانه‌ای دیگر در این فهرست جا دارد: سر الکس فرگوسن. 26 سال رهبریِ منچستر یونایتد بین سال‌های 1986 تا 2013 برای سر الکس 13 قهرمانی لیگ برتر، پنج جام حذفی، چهار جام اتحادیه و دو چمپیونز لیگ به همراه آورد و با مجموع 38 عنوان از او موفق‌ترین مربی تاریخ فوتبال بریتانیا را ساخت.
 
بعد از این دو نام بزرگ، بالاتر از ونگر در رده‌های سوم و چهارم دو نام کمتر شناخته شده دیده می‌شوند: میشل لو میلینر که 24 سال مربی تیم استاد لاوال فرانسه بود (1992-1968) و داریو گرادی که 23 سال مربیگری کرو الکساندرای انگلیس را به عهده داشت.
 
اما در فهرست صد مربی‌‌ای که از سال 1960 بیشترین حضور در یک باشگاه را داشتند در حال حاضر تنها پنج مربی هنوز در پستشان باقی هستند: پل تیزدیل (اکستر)، فرانک اشمیت (هایندنهایم)، تورستن لیبرنخت (آینتراخت برانشوایگ)، هروه دلا ماجوره (بورژ-پرونا)، و البته ونگر.
 
بعد از ونگر در این فهرست صدتایی یک اسم بسیار مهم دیگر به چشم می‌خورد: برایان کلاف؛ نابغه‌ای که ناتینگهام فارست را از دسته‌یِ دوم فوتبال انگلیس به دسته‌یِ اول آورد، بعد لیگ را فتح کرد و بعد دو بار پیاپی جام باشگاه‌های اروپا را. کلافِ فقید در مجموع 18 سال هدایت فارست را به عهده داشت.
 
دیگر اسم‌های معروف در این فهرست آلن کربیشلی (14 سال در چارلتون)، دیوید پلیت (14 سال در لوتون)، سر بابی رابسون (13 سال در ایپسویچ)، جو رویل (12 سال در اولدهام) و دیوید مویز (11 سال در اورتون) هستند.
 
باب پیزلی، مربی افسانه‌ای لیورپول که با 9 سال هدایت قرمزهای مرسی ساید در رده‌یِ چهل و پنجمِ این فهرست قرار می‌گیرد، با سه بار فتح جام باشگاه‌های اروپا (به علاوه‌یِ شش قهرمانی لیگ)، همچنان تا امروز، بعد از کارلو آنچلوتی (سه قهرمانی و یک نایب قهرمانی) دومین مربی پرافتخار تاریخ این تورنمنت به حساب می‌آید.
 
جرج گراهام هم که 9 سال رهبری آرسنال را به عهده داشت در رده‌یِ پنجاه هشتم این فهرست قرار دارد. گراهام سال 1995 هایبوری را ترک کرد و برای یک سال جایش را به بروس ریوک داد، تا بعد دوران ونگر در آرسنال آغاز شود.
 
یوهان کرویف افسانه‌ای هم که 8 سال هدایت بارسلونا را بر عهده داشت (رکورددار تاریخ باشگاه) در این فهرست در رده‌یِ شصت و ششم دیده می‌شود. در حالیکه که مربی حال حاضر انگلیس، سام آلردایس با سابقه‌یِ هفت سال و نیم نشستن روی نیمکت بولتون جایگاه هشتاد و پنجم را به خودش اختصاص می‌دهد.
 
از دیگر مربیانِ این فهرست که در حال حاضر در لیگ برتر مشغول فعالیت هستند باید از یورگن کلوپ در رده‌یِ نود و سوم (هفت سال و نیم در ماینتس) و تونی پیولیس در رده‌یِ نود و هفتم (هفت سال در استوک سیتی) نام ببریم.
 
اما فوتبال انگلیس مربیان بزرگ دیگری هم داشته که قبل از سال 1960 کار خودشان را آغاز کردند و سال‌ها در یک باشگاه باقی ماندند. مهمترین این مربیان شامل سر مت بازبی (24 سال در منچستر یونایتد)، تد بیتس (18 سال در ساوتهمپتون)، بیل نیکلسون (16 سال در تاتنهام) و بیل شنکلی (15 سال در لیورپول) هستند. و البته در تاریخ فوتبال انگلیس طولانی‌ترین دوران رهبری یک تیم متعلق به فرد اورسیس است که بین سال‌های 1902 تا 1948 روی نیمکت وست بروم می‌نشست (46 سال).
 
     
آی اسپورت
2016-09-26 10:23:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر