فهرست
یادداشت: وستفالن، دژی تسخیر ناپذیر مقابل رئال
یادداشت: وستفالن، دژی تسخیر ناپذیر مقابل رئال

یادداشت: وستفالن، دژی تسخیر ناپذیر مقابل رئال

استفان بوزکو
 
بوروسیا دورتموند با پیروزی 0-6 مقابل لژیا ورشو در صدر گروه اف قرار گرفته، در حالیکه رئال در شب اول مقابل اسپورتینگ لیسبون با دو گل دقایق پایانی از شکست گریخت و هر سه امتیاز را به دست آورد. در این شرایط است که دورتموند برای کسب چهارمین پیروزی پیاپی خانگیش در چمپیونز لیگ مقابل رئال به زمین می‌رود.
 
بعد از شکست 0-1 مقابل لایپزیگ مردان توماس توخل چشمان همه را به خودشان خیره کردند. 20 گل در 4 بازی در لیگ و چمپیونز لیگ با 14 گلزن متفاوت. دورتموند حالا در رده‌یِ دوم بوندسلیگا، بعد از بایرن مونیخ ایستاده. اما در نقطه‌یِ مقابل رئال دو بازی اخیرش در لا لیگا را با تساوی به پایان برده است، مقابل دو تیم زردپوش ویارئال و لاس پالماس، نکته‌ای که اکانت توئیتر دورتموند با شیطنت بهش اشاره کرد.
 
اما تنها نگاه کردن به نتایج دروتموند برای قضاوت درباره‌یِ این تیم می‌تواند نتیجه‌ای گمراه کننده به دست دهد. عامل شانس در پیروزی 1-5 مردان توخل مقابل ولفسبورگ چندان بی تاثیر نبود. در پیروزی 1-3 مقابل فرایبورگ هم رومن بورکی مجبور شد اشتباهات زیادی از مدافعینش را جبران کند. توخل از اینکه مارک بارترا امشب به ترکیب اصلی تیمش باز می‌گردد قطعا خوشحال است، چون مدافع کاتالونیایی می‌تواند کنار سوکراتیس پاپاستاتوپولوس استحکام بیشتری به خط دفاعی دورتموند بدهد، بیشتر از ماتیاس گینتر.
 
برای خود توخل 43 ساله جدال مقابل لوس بلانکوس بزرگ‌ترین بازی دوران مربیگریش به حساب می‌آید. در حال حاضر سر و صدای زیادی درباره‌یِ پدیده‌های جوان دورتموند به پا شده، بازیکنانی مثل جولین وایگلِ 21 ساله، رافائل گررویِ 22 ساله و اوزمان دمبله‌یِ 19 ساله که به احتمال زیاد امشب در ترکیب اصلی مقابل رئال به زمین بروند.
 
اما خود توخل هم مثل اکثر بازیکنانش، غیر از جدال‌های فصل پیش مقابل پپ گواردیولا، تجربه‌یِ زیادی در بالاترین سطح ندارد. توخل رکورد خوبی مقابل گواردیولا از خودش به جا نگذاشت و در شکست دردناک و تلخ در یوروپا لیگ، مقابل استاد سابقش، یورگن کلوپ، مربیگری جریان بازیش زیر سوال رفت، چرا که دورتموند اختلاف سه گل برتری را در آنفیلد از دست داد.
 
دورتموند در بازی امشب شانس زیادی برای پیروزی دارد. رئال هم مثل دورتموند این فصل وضعیت دفاعی چندان مطمئنی نداشته و غیبت هافبک دفاعیش کاسمیرو باعث می‌شود مدافعینش با دردسر بیشتری مقابل حملات سریع میزبانشان مواجه شوند. رومن بورکی در مصاحبه‌یِ قبل از بازی گفت هم‌تیمی‌هایش اطمینان کامل به خودشان دارند و قصد دارند سه امتیاز را در وستفالن نگه دارند. با وجود این اعتماد، دورتموند نیاز به پیروزی توخل در جنگ تاکتیکی مقابل زین‌الدین زیدان دارد. به هر حال این رئال است که ستاره‌های بیشتری دارد. پس دورتموند باید باهوش‌تر باشد.
 
دورتموند با یورگن کلوپ در سال 2012 صدرنشین گروهی شد که رئال هم در آن حضور داشت و در سال 2013 در مرحله‌یِ نیمه نهایی این تیم را شکست داد. دورتموندی‌ها در این بازی‌ها با پذیرفتن بیشتر بودن شانس حریف به زمین رفتند و موفق شدند با فوتبالی انتقالی و موج‌های سریع حمله‌شان بازی رئال را خراب کنند. اما توخل تیم کلوپ را بدل به تیمی با فوتبال مالکانه کرده، رویکردی که در بازی امشب باید با تعادلی کنار فوتبال انتقالی همراه شود. رئال می‌تواند در ضد حمله‌ها خط دفاعی دورتموند را بشکند، اما از سوی دیگر دادن کامل توپ به آن‌ها هم تصمیمی چندان عاقلانه از سوی دورتموند نیست.
 
زیدان در دقیقه‌یِ 72 بازی مقابل لاس پالماس کریستیانو رونالدو را تعویض کرد تا سوپر استارش برای بازی امشب آماده باشد. رئال تا به حال موفق نشده دورتموند را در وستفالن شکست دهد و نتیجه‌یِ بازی امشب هم فرسنگ‌ها دور از قابل پیشبینی بودن است، نکته‌ای که از پیشرفت چشمگیر زرد و سیاه‌های وستفالن می‌گوید.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-27 09:41:07
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر