فهرست
یادداشت: آغازی باشکوه برای یک پایان
یادداشت: آغازی باشکوه برای یک پایان

یادداشت: آغازی باشکوه برای یک پایان

مارک جونز
 
وقتی کالدرون، خانه‌یِ بیش از 50 ساله‌یِ اتلتیکو مادرید در پایان این فصل درهایش را می‌بندد، شب‌های اروپایی بزرگی چون امشب هستند که در یاد و خاطره‌یِ هواداران روخی بلانکوس می‌مانند، هوادارانی که امیدوارند این به پایان نزدیک شدن شوری مضاعف در تیمشان، برای ساختن آخرین خاطرات باشکوه پدید بیاورد. پس چه فرصتی بهتر از میزبانی از بایرن مونیخ؟
 
اتلتی که این فصل همچنان بدون شکست است و از هفت بازی اول فصل چهار پیروزی و سه تساوی به دست آورده، امشب مقابل بایرنی به زمین می‌رود که هر هشت بازی اول فصل را با 27 گل زده و تنها یک گل خورده برده است. آخرین شکست بایرن در یک بازی رسمی به ماه آوریل بر می‌گردد، مقابل اتلتی، در کالدرون.
 
آنچلوتی که این تابستان راهی باواریا شد خیلی زود امضایش را روی بایرن زد. آنچلوتی، استاد مربیگری ابر باشگاه‌ها، برای اینکه مجبور نباشد تیمی جدید بسازد بهترین استفاده را از استعدادهایی که همین حالا تیمش دارد، مثل رابرت لواندوفسکی و فرانک ریبری، برده و تنها شکلی جدید به آن‌ها در آلیانتس آرنا داده است.
 
معلوم است که بایرن این فصل هم قهرمان بوندسلیگا می‌شود. اما بعد از سه سال پیاپی شکست در نیمه نهایی چمپیونز لیگ با پپ گواردیولا، به نظر می‌رسد هدف اصلی آن‌ها این فصل قهرمانی در اروپا باشد. بردن جام‌های دیگر برای بایرن وظیفه، نه افتخار است. بایرن در این راه در شب اول با قدرت روستوف، تیم کوچکی روسیِ این گروه را با پنج گل شکست داد. اما چالش واقعی امشب است، چالشی مقابل اتلتی‌ای که به یک باره به فرم خوبش رسیده.
 
تساوی 1-1 وسط هفته‌یِ پیش مقابل بارسلونا بهترین آماده‌سازی برای جدال با بایرن بود. سیمئونه در ابتدای این هفته در پیروزی خانگیِ تیمش مقابل لاکرونیا به تعدادی از بازیکنان اصلیش استراحت داد. با این حال آگوستوس فرناندز و خوسه ماریا خیمنز مصدوم شدند، بازیکنانی که البته حتی اگر آماده بودند هم امشب در ترکیب اصلی قرار نمی‌گرفتند.
 
رویکرد اتلتی مقابل بایرن شبیه به رویکردشان مقابل بارسا خواهد بود؛ نیمه‌یِ اولی فشرده و با احتیاط، نیمه‌یِ دومی ماجراجویانه‌تر. آنخل کوریا در نیمه‌یِ دوم بازی مقابل بارسا بود که گل تساوی تیمش را زد و اتلتی در ادامه حتی فرصت بردن بازی را هم داشت. در انتقاد از اتلتی می‌گویند همه‌یِ این اتفاقات از وقتی شروع شد که لیونل مسی از زمین بیرون رفت. خب بایرن هم مسی ندارد.
 
سیمئونه امشب تمام تلاشش را می‌کند تا جو پرشوری که پنج ماه پیش در نیمه نهایی چمپیونز لیگ در کالدرون به وجود آمد یک بار دیگر تکرار شود، چون این جوی است که بازیکنانش در آن بهترین نمایششان را دارند. با اینکه درهای کالدرون به زودی بسته می‌شوند، اما این استادیوم بزرگ هنوز یک فصل دیگر در خودش دارد، فصلی که سیمئونه امیدوار است از امشب شب‌های باشکوهش شروع شوند.
 
روند پیروزی‌های پیاپی بایرن با آنچلوتی چشمگیر است. اما بعد از پیروزی در سوپر کاپ مقابل بوروسیا دورتموند، رقبای بایرن به ترتیب کارل زایس ینا، وردر برمن، شالکه، روستوف، اینگولشتات، هرتا برلین و هامبورگ بوده‌اند. بایرن حتی مقابل هامبورگ در حالیکه نمایش خوبی نداشت تنها با گل دقیقه‌یِ 88 به پیروزی رسید. برای همین جدال با اتلتی داستانی کاملا متفاوت است.
 
امشب فرصتی عالی برای سیمئونه است که بهترین و پرانرژی‌ترین نمایشش کنار خط را داشته باشد. سیمئونه روی نیمکت بایرن آنچلوتی را می‌بیند که قهرمانی چمپیونز لیگ 2014 را در آخرین لحظات از دستانش در آورد. زخمی که سیمئونه و اتلتی از آن گل تساوی سرخیو راموس و بعد شکست در وقت اضافه خوردند، زخمی که دو سال بعد توسط رئال مادریدِ زین‌الدین زیدان عمیق‌تر شد، هرگز از خاطرشان نرفته و با توجه به اینکه قرارداد سیمئونه در آخر فصل آینده به پایان می‌رسد، ال چولو احساس می‌کند دیگر زمان کمی برای کسب بزرگ‌ترین افتخار با این پروژه‌یِ جذابش دارد.
 
هنوز راه زیادی تا پایان این فصل چمپیونز لیگ باقی مانده و نتیجه‌یِ بازی امشب تاثیری غیر قابل جبران در آینده‌یِ دو تیم نمی‌گذارد. شاید حتی آنچلوتی از همین حالا تساوی را بپذیرد، با اینکه به معنای پایان یافتن رکورد صد در صدش با بایرن است. اما سیمئونه چیزی بیشتر از این می‌خواهد. اتلتی که در قیاس با ابر باشگاه‌های اروپایی، تیم‌هایی به اصطلاح "بزرگ‌تر" مثل رئال و بارسا و همین بایرن همیشه کمتر دیده می‌شود، یک بار دیگر قصد دارد برای اثبات خودش از این شب بزرگ اروپایی استفاده کند.
 
استادیوم‌های کمی در اروپا هستند که به اندازه‌یِ کالدرون از به زیر کشیدن این بزرگان لذت ببرند. کالدرون امشب خودش را برای یکی دیگر از این غول‌کشی‌ها آماده می‌کند، شبی که می‌تواند آغازی باشکوه برای پایانش باشد.
 
 
     
آی اسپورت
2016-09-28 09:41:58
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر