فهرست
فوتبال بانوان در اغما/ کفاشیان: فوتبال بانوان شانسی ندارد و در رقابت های آسیایی شرکت نمی کند/ ایراندوست: خداحافظ ایران!
فوتبال بانوان در اغما/ کفاشیان: فوتبال بانوان شانسی ندارد و در رقابت های آسیایی شرکت نمی کند/ ایراندوست: خداحافظ ایران!

فوتبال بانوان در اغما/ کفاشیان: فوتبال بانوان شانسی ندارد و در رقابت های آسیایی شرکت نمی کند/ ایراندوست: خداحافظ ایران!

 پس از جلوگیری از اعزام تیم ملی فوتبال زنان ایران به مسابقات غرب آسیا، رئیس فدراسیون فوتبال ایران از عدم حضور این تیم در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون خبر داده است.

کفاشیان دلیل این مسئله را نداشتن شانس مدال عنوان کرده، در حالی که این تیم سابقه سه دوره حضور در فینال مسابقات غرب آسیا را دارد اما به این رقابت‌ها نیز اعزام نشد. با وجود غیبت دختران ایرانی، حتی تیم‌ فلسطین نیز در صحنه مسابقات حضور یافت و عنوان نایب قهرمانی را که در دوره قبلی نصیب ایران شده بود، به خود اختصاص داد.

شدت گرفتن حاشیه‌ها در فوتبال و فوتسال زنان، استعفای اجباری سرمربیان این دو تیم موفق را در پی داشت که باعث تعطیلی اردوی تیم ملی شد. ماجراهایی که با مروری بر اظهارات و واکنش‌ها، به نظر می‌رسید فشارهایی از بیرون به فدراسیون وارد می‌شود. احضار برخی مربیان و بازیکنان زن از سوی حراست وزارت ورزش آن هم  بدون اطلاع فدراسیون فوتبال، بر این گمانه‌زنی‌ها قوت می‌بخشید.

یک هفته قبل از استعفای ایراندوست، سایت ها از استعفای قریب‌الوقوع او خبر داده بودند. در آن مقطع، عادل فردوسی‌پور از کفاشیان پرسید حالا که شهرزاد مظفر در فوتسال استعفا داده آیا مریم ایراندوست هم در فوتبال استعفا خواهد کرد؟ کفاشیان تکذیب کرد و گفت ایراندوست در سمت خود باقی است و مشکل خاصی وجود ندارد.

اما حالا با کنار رفتن ایراندوست، رئیس فدراسیون فوتبال به ایسنا گفته: «ایراندوست هیچ قراردادی با فدراسیون نداشته و در واقع سرمربی تیم ملی بزرگسالان نیست. ایراندوست در گذشته سرمربی ما بوده. سرمربی باید قرارداد داشته باشد اما سه چهار ماه است که در رده بزرگسالان فوتبال بانوان سرمربی نداریم. کسی را هم برای سرمربیگری تعیین نکرده‌ایم.»

اظهارات کفاشیان در این مصاحبه کاملا با حرف‌های او در برنامه ۹۰ در تضاد است. مریم ایراندوست با اعتراض به مصاحبه کفاشیان گفت: چطور می‌توانند بگویند من سرمربی تیم ملی نبودم؟ در این شش سال که در فدراسیون کار کردیم هر چیزی جلویمان گذاشتند نگفتیم کم است و بدون چشم‌داشت برای سربلندی ایران کار کردیم.

مریم ایراندوست در ادامه به فارس گفت: «فدراسیون به ما ابلاغیه داده پس چطور می‌گویند من سرمربی نبوده‌ام. هرچه بود تمام شد و فوتبال را بوسیدم و کنار گذاشتم، اما می‌خواهم بگویم آقای کفاشیان، وجدان تا آخرت با انسان باقی می‌ماند. شما را به خدا می‌سپارم. دیگر هرگز فعالیت فوتبالی در ایران نخواهم داشت. پیشنهاد از سوی کشورهای هم دیگر دارم.»

فریده شجاعی نایب ‌رئیس بانوان فدراسیون فوتبال گفته است: با توجه به اینکه ما در آن مقطع مربی نداشتیم و ایراندوست استعفا کرده بود اعلام کردیم در این رقابت‌ها شرکت نمی‌کنیم. اردن در تمام این مدت در ژاپن و آلمان تمرین کرده. ما تیم ملی نداریم، یکی از مشکلات ما خوابگاه است.

 در این بین، بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان هم به انتقاد از تعطیلی اردوهای تیم ملی پرداخته‌اند. ندا عبدالله‌زاده به خبرگزاری فارس گفت: پیش از سال جدید برای آمدن به اردو بلیت گرفتم، اما یکی از دوستانم گفت اردو لغو شده. بعد از مدتی فهمیدیم هم مظفر استفعا کرده و هم ایراندوست. استعفای مربیان جای تأسف دارد. این وضعیت نگران کننده است و شایسته بازیکنانی که ۱۰ سابقه ملی دارند نیست.

کاپیتان دوم تیم ملی فوتبال بانوان با بیان اینکه ایراندوست از زندگی‌اش گذشته و با امکانات ناچیز تیم ملی ساخته بود، گفت: «با این وضعیت خوابگاه که نباید اسم آن را خوابگاه گذاشت چرا که مانند سربازخانه است، کفاشیان باید این مربیان را بالای سرش بگذارد. سوال من از فدراسیون این است، آقای کفاشیان، چکار کردید که این مربیان استعفا کردند؟ جواب مربیانی که سال‌ها خون دل خوردند این است؟»

رباب شهریان نایب رییس کمیته ملی المپیک با تاکید بر اعزام فوتبال زنان به بازی‌های آسیایی گفته بود: برخی رشته‌ها با نگاه توسعه‌ای و با هدف تقویت جایگاه ورزش زنان اعزام خواهند شد که شامل فوتبال، پینگ‌پنگ، دوچرخه سواری، بدمینتون و جودو هستند.

شجاعی نایب رییس بانون فدراسیون فوتبال هم اعلام کرده بود که کمیته ملی المپیک مجوز اعزام تیم فوتبال زنان به اینچئون را صادر کرده اما کفاشیان می‌گوید: خانم شجاعی در رویایش به سر می‌برد و این حرف‌ها نیست! ما در بخش مردان شانس داریم.

     
آی اسپورت
2014-04-22 15:17:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر