فهرست
یادداشت روز: چرا استیون جرارد بهترین بازیکن این فصل لیگ برتر است؟
یادداشت روز: چرا استیون جرارد بهترین بازیکن این فصل لیگ برتر است؟

یادداشت روز: چرا استیون جرارد بهترین بازیکن این فصل لیگ برتر است؟

آی اسپورت - در فصلی که شاگردان براندان راجرز خیره کننده ظاهر شده اند جدا از بازیکنانی مانند سوارس و استاریج، به هیچ عنوان نباید نفش محوری استیون جرارد را فراموش کرد.

جرارد بازیکنی فوق العاده تاثیرگذار در داخل و خارج از زمین است. بازیکنی که کاپیتان تیم باشگاهی و همچنین تیم ملی کشورش است قطعا باید از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار باشد.

جرارد در میانه ی میدان لیورپول همچون اهرمی قدرتمند در هر بازی درصد قابل توجهی از فشار تیم را به دوش می کشد. درخشش بازیکنانی هجومی همچون فیلیپ کوتینیو و رحیم استرلینگ به نسبت فصول گذشته جرارد را رها تر و آزاد تر در میانه ی میدان قرار داده است. پشت سر او نیز گزینه هایی همچون لوکاس،جوردن هندرسون و جو آلن وجود دارند. گزینه هایی با کیفیت خوب در خط میانی لیورپول باعث شده است تا جرارد با آسودگی خاطر بیشتری به هنرنمایی بپردازد.

راجرز به خوبی از توانایی های ذاتی جرارد بهره مند شده و او به معنای واقعی کلمه "کاپیتان" تیم کرده است. فصل گذشته جرارد در 36 بازی موفق به زدن 9 گل و ارسال 9 پاس گل شده بود. او اما در 31 بازی که در این فصل برای تیمش انجام داده 13 گل و 10 پاس گل برای تیمش ثبت کرده است. در زمینه ی ارسال پاس گل او به اندازه ی بازیکنانی همچون وین رونی و ریکی لمبرت موفق عمل کرده است و در این بین تنها از هم تیمی اش سوارس عقب افتاده است.

جرارد در این فصل برای هم تیمی هایش 57 بار شانس گلزنی ایجاد کرده است و بیش از 86 در صد پاس هایش نیز صحیح به مقصد ارسال شده  که آماری خیره کننده محسوب می شود. او 2508 بار توپ را در این فصل لمس کرده است که در لیگ برتر کم نظیر است. این آمار نشان از نقش کلیدی وی در سبک بازی تیمش دارد.

براندان راجرز جمعه در گفتگو با خبرنگاران پیرامون کاپیتان تیمش گفت: " به نظر من او در حال حاضر بهتر از هر بازیکن دیگری در اروپا می تواند بازی تیمش را تحت کنترل داشته باشد.

بازیکنان زیادی وجود ندارند که همانند او در زمین برای تیمشان عمل کنند. او بازیساز فوق العاده و در عین حال خاصی است. علاوه بر حمله کردن به خوی در دفاع نیز شرکت می کند.

جرارد به خوبی می تواند در سبک بازی تیم در شرایط مختلف تغییر ایجاد کند اما چیزی که در حال حاضر اهمیت دارد این است که او از سبک بازی تیم خوشحال و راضی است."

جرارد 312 پاس موثر برای 3 بازیکن خط حمله ی لیورپول ارسال کرده است که آماری بسیار مهم برای او در لیگ برتر محسوب می شود. لیورپول 10 گل در 5 دقیقه ی ابتدایی بازی هایش به ثمر رسانده است که در بین 5 لیگ برتر اروپا آماری منحصر به فرد است. این 10 گل باعت شده است که آن ها در بازی های زیادی ابتکار عمل را به دست بگیرند و در این بین نقش جرارد کاملا تعیین کننده بوده است.

"استیوی" در فاز تدافعی نیز فوق العاده غمل کرده است. او در فصل جاری 15 بار موفق به قطع کردن مسیر توپ شده است و در بین 6 هافبک برتر لیگ از این لحاظ قرار گرفته است. جرارد نزدیک به 60 درصد جدال های فردی اش با بازیکنان حریف را نیز پیروز شده است.

 لوئیس سوارس در فصل جاری برای لیورپول فراتر از حد تصور عمل کرده است. 7 گل مهم  مارتیل اسکرتل نیز در موفقیت لیورپول تاثیرگذار بوده است. درخشش استاریج و استرلینگ نیز فوق العاده بوده  اما در سایه ی همه ی این درخشش ها،  استیون جرارد وجود دارد. بدون او بعید بود بازیکنان لیورپول این چنین هنرمندانه بتوانند تیمشان را در مسیر قهرمانی قرار دهند.

پس از سال ها لیورپول به کورس قهرمانی بازگشته است و در حال حاضر از موقعیتی ممتاز برای فتح لیگ برتر برخوردار است. گرچه ادن آزارد، یایا توره، آدام لانانا، دنیل استاریج و لوئیس سوارس که 5 نامزد دیگر عنوان بهترین بازیکن سال  لیگ برتر هستند، بسیار خوب و عالی در فصل جاری عمل کرده اند اما باید پذیرفت نقشی که جرارد در تیمش ایفا می کند بسیار منحصر به فرد است و او لایق ترین فرد برای کسب این عنوان در فصل جاری خواهد بود.
منبع: سایت گل
ترجمه: شهاب شهابی
     
آی اسپورت
2014-04-22 18:50:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر