فهرست
فاجعه آمیز مثل بدهی‌های استقلال/ انتشار لیست، نه نشانه سلامت مالی، نه نشانه فساد مالی
فاجعه آمیز مثل بدهی‌های استقلال/ انتشار لیست، نه نشانه سلامت مالی، نه نشانه فساد مالی

فاجعه آمیز مثل بدهی‌های استقلال/ انتشار لیست، نه نشانه سلامت مالی، نه نشانه فساد مالی


آی اسپورت- انتشار لیست قراردادهای باشگاه‌ها غافلگیر‌کننده نیست، پیش از این نیز حتی هواداران باشگاه‌ها می‌توانستند رقم‌ها را حدس بزنند یا از میان خبرهای نقل و انتقالات به همین ارقام برسند. این روزها پس از انتشار لیست باشگاه استقلال جالب است که از این شفاف‌سازی - اگر شفاف سازی باشد - سوءاستفاده‌هایی برده‌اند.

مدیر عامل باشگاه استقلال پس از انتشار، گفته که این لیست سلامت مالی باشگاه را نشان می‌دهد و دیگر اینکه سر مردم را کلاه نگذاشته است! اما این لیست نه نشان دهنده سلامت مالی است و نه فساد مالی را اثبات می‌کند. نه این و نه آن! پیش از این هم رقم قرارداد یک بازیکن کلاه گذاشتن بر سر مردم تلقی نمی‌شد که حالا با انتشار این لیست ثابت شود کلاهی بر سر مردم نرفته است. این حرف‌ها را باید در دایره حرف‌های پوپولیستی قرار داد که البته کاربردش را از دست داده است.
باشگاه استقلال البته متهم به ولخرجی و پرداخت هزینه‌های گزاف می‌شود، مثل پرسپولیس و همچون چندین باشگاه دیگر، مثل سپاهان و تراکتور سازی و فولاد و ... مساله اما این است که وقتی این هزینه‌ها از جیب دولت پرداخت می‌شود گزاف به نظر می‌رسد. دولت اگر خصوصی سازی در فوتبال را از سال‌ها پیش در حد یک حرف باقی نمی‌گذاشت، امروز فوتبال حرفه‌ای را در ایران بخش خصوصی اداره می‌کرد و قیمت‌ها نیز در یک اقتصاد آزاد تعیین می‌شد و درباره گزاف بودن یا نبودنش حرفی نبود. از این مدیران هزینه که بلوف درآمدزایی می‌زنند نیز خبری نبود.
انتشار لیست قراردادهای باشگاه استقلال البته یک خبری در خود دارد که مدیریت تبعیض‌آمیز مالی را به رخ می‌کشد. درباره این لیست بر سر اینکه چرا استقلال گران ترین بازیکن لیگ برتر را در اختیار داشته بحثی نیست، درباره اینکه چرا مربی‌اش 3/1 میلیارد گرفته یا دروازه‌بانش چرا 3/1 میلیارد قرارداد بسته نیز بحثی نیست. این رقم‌ها در فوتبال ایران غیرمنتظره نیستند. آنچه باعث می‌شود مدیریت باشگاه استقلال مورد انتقاد قرار بگیرد تقسیم تبعیض آمیز پول هاست. درصد‌های پرداختی برابر نیست و این بی تردید در یک تیم شکاف ایجاد می‌کند، شکافی که در استقلال ایجاد شد.
در لیست انتشار یافته قراردادهای باشگاه استقلال مثل لیست قراردادهای پرسپولیس نکته قابل توجه دیگر بدهی‌های باشگاه است، بدهی‌هایی که کوه بدهی‌های گذشته استقلال را بلندتر کرده و در این میان فتح‌ا... زاده دست از این ادعا که درآمدزایی کرده برنمی‌دارد، مثل محمد رویانیان که با ادعای درآمدزایی آمد و با همین ادعا رفت و بدهی‌هایش سر به فلک کشیده است.
باشگاه استقلال بدون توجه به دخلش خرج کرده و حالا وزارت ورزش لابد مسوول پرداخت این بدهی‌هاست. حالا تصور کنید اگر باشگاه استقلال خصوصی بود و آن بخش خصوصی مدیر عاملی همچون علی فتح‌ا... زاده داشت و این همه بدهی روی دست آن مالک یا شرکت خصوصی می‌گذاشت، چه اتفاقی رخ می‌داد؟ برخورد بخش خصوصی با این بحران سازی چه بود؟ نکته مهم‌تر اینکه آیا بخش خصوصی بدون نظارت اجازه می‌داد این همه بدهی برایش باقی بماند؟
فتح‌ا... زاده از جام‌های پیشین دوران مدیریت خود در استقلال حرف می‌زند و آن جام‌ها را توجیهی برای این بدهی‌ها می‌داند اما مگر قرار بوده که استقلال با این همه هزینه و بودجه و بدهی‌های به جا مانده و درآمدهای غیرخلاق که هر مدیر عامل دیگری نیز در استقلال به آن می‌رسد، هیچ جامی هم در طی سال‌ها نبرده باشد؟ !

پنجم شدن این فصل را یادآوری نباید کرد، این نتیجه نیست که فاجعه است، بلکه فاجعه را بدهی‌های سنگین برای استقلال رقم زده، بدهی‌هایی که مکانیزم پرداختش حالا نامشخص است و این را باید چالشی برای فصل بعد دانست. استقلال تا روز آخر شانس قهرمانی داشت و در بازی رفت و برگشت تیم قهرمان لیگ را شکست داد و به رغم از دست دادن چند ستاره‌اش تا بردن جام 4 امتیاز فاصله داشت، در حالی‌که در لیگ دوازدهم وقتی استقلال قهرمان شد فاصله‌اش با تیم پنجم آن فصل (نفت تهران) 12 امتیاز بود. استقلال با توجه به از دست دادن چند مهره سرنوشت ساز که دیگر نمی‌توانست جایگزینی برای آنها پیدا کند، تا روز آخر در کورس قهرمانی بود و در نتیجه میدانی باخت اما فاجعه رقم نزد. فاجعه آنجا رقم خورد که بدهی‌ها سر به فلک کشید، آنجا که حاتم طایی شدن آسان شده بود و خرج از کیسه دولت بود. بدهی روی بدهی، بدهی‌هایی که هر بار «بدهی انباشته» لقب می‌گیرد تا به فراموشی سپرده شود!

  ۱  
آی اسپورت
2014-04-22 22:22:45
نظر دهید

۱ نظر
رسولیان
سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۳، ۰۰:۱۴
مهمترین فساد مالی فوتبال ایران مساله توتو یاهمان بنگاهها ی شرط بندی پیش بینی نتایج فوتباله که ماهیانه میلیون ها تومن از مردم ساده لوح اخاذی میکنن و هیچ مرجع قانونی به اون رسیدگی نمیکنه خصوصاً اینجا در شهر رشت توتوبازها دارن بیداد میکنن و ازونجاکه خودپلیس به گفته هادی توتوباز مشهور رشت ( توتوی نوین ) ذینفعه هیچکس کس به داد مردم نمیرسه لطفاً پلیس تهران بزرگ مخفیانه رسیدگی کنه بسیار ممنونم.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر