فهرست
برای یحیی؛ این بار مراقب «آه» باش!
برای یحیی؛ این بار مراقب «آه» باش!

برای یحیی؛ این بار مراقب «آه» باش!

آی اسپورت – مدت‌هاست كه در باشگاه پرسپولیس هیچكس -مطلقا هیچكس- پشت گابریل كالدرون نایستاده. اساسا طوری با او رفتار می‌كنند كه انگار پیرمرد مزاحم است و هر چه زودتر باید كلكش كنده شود. اینكه او مربی خوبی است یا نه یك بحث جداست، اما به اندازه سر سوزن جای تردید وجود ندارد كه رفتار مسوولان باشگاه در قبال مربی آرژانتینی هرگز حرفه‌ای و حتی جوانمردانه نبوده است. كالدرون كه به شكل عجیب و بی‌سابقه‌ای از سوی رسانه‌ها و پیشكسوتان «سلاخی» می‌شود، به شدت محتاج حمایت باشگاه است، اما هفته‌هاست كه همه می‌دانند در خود ساختمان پرسپولیس هم آقایان منتظر جور شدن بهانه برای اخراج مربی آرژانتینی هستند. در این مورد «زمان» همه چیز را روشن خواهد كرد. روز افشای حقایق زیاد دور نیست.

در حاشیه جهنمی كه برای كالدرون ساخته‌اند اما، بحث پیدا كردن جانشین او هم حسابی داغ است. تكلیف برانكو كه روشن است و بسیار بعید به نظر می‌رسد كار بازگشت او به تیم ملی سر نگیرد. مربی خارجی هم قصه‌های خاص خودش را دارد؛ هم زمان‌بر و پرهزینه است و هم تضمینی برای موفیت او وجود ندارد. در این بین ممكن است برخی نگاه‌ها به سمت مربی داخلی و مخصوصا چهره‌ای مثل یحیی گل‌محمدی چرخیده باشد؛ سرمربی فعلی شهر خودرو كه با این تیم عملكرد موفقیت‌آمیزی داشته است. ابتدای فصل پرسپولیسی‌ها خیلی تلاش كردند او را روی نیمكت تیم‌شان بنشانند، اما یحیی قبل از رفتن برانكو قراردادش را با شهر خودرو تمدید كرده بود، بنابراین انتقال او به تهران میسر نشد. در نتیجه پرسپولیسی‌ها كالدرون را آوردند و حالا هم با عزم جزم در حال سرنگون كردن این مربی هستند. درست در همین شرایط ناگهان شاهد ابراز ناراحتی‌های مكرر گل‌محمدی نسبت به شرایط تیم شهر خودرو هستیم. یحیی كه فصل گذشته كاملا آرام و بی‌حاشیه كارش را می‌كرد و برای شهر خودرو سهمیه آسیایی هم گرفت، حالا با شیب تند در حال انجام مصاحبه‌های روزافزون علیه كادر مدیریتی باشگاه است؛ یك روز خبر قهرش از مشهد می‌رسد، یك روز علیه اطرافیان مالك باشگاه موضع می‌گیرد و یك روز هم از نبودن لباس گرم برای بازیكنان نیمكت‌نشین گله می‌كند.

مجموعه این مسایل باعث شده خیلی‌ها فرضیه جدایی گل‌محمدی از شهر خودرو و كوچ او به تهران برای جانشینی با كالدرون را جدی بگیرند. خیلی ساده و یك خطی‌اش این است كه می‌گویند یحیی ممكن است قصد داشته باشد با این رفتارها آنقدر مدیران شهر خودرو را كلافه كند تا سرانجام به حضور او در پرسپولیس رضایت بدهند. ما كه از دل آدم‌ها خبر نداریم و نیت‌خوانی هم نمی‌كنیم؛ اما اگر فقط یك درصد چنین احتمالی وجود داشته باشد، وظیفه داریم آخر و عاقبت یك ماجراجویی مشابه را به جناب گل‌محمدی یادآوری كنیم. موضوع به میانه‌های نیم‌فصل اول لیگ دوازدهم مربوط می‌شود؛ روزهایی كه او در عین موفقیت، صبای قم را به بهانه «قلب‌درد» رها كرد، به عنوان دستیار مانوئل ژوزه به پرسپولیس آمد و بین دو نیم‌فصل جانشین او شد. از همان روز اول هم مشخص بود آن بار كج به مقصد نمی‌رسد و البته نرسید. هنوز آنقدر از آن فصل دور نشده‌ایم كه وقایع حیرت‌انگیزش فراموش شده باشد؛ نتایج پرنوسان در لیگ و تراژدی باخت به سپاهان در فینال جام حذفی. آن روزها «آه صبا» بیشتر از هر چیز دیگری در نوع رابطه یحیی با مهدی مهدوی‌كیا متبلور بود؛ اسطوره‌ای كه لجبازی شگفت‌انگیز گل‌محمدی اشكش را روی آنتن زنده تلویزیون در آورد و خداحافظی غریبانه‌اش را به یكی از تلخ‌ترین قاب‌های تاریخ فوتبال ایران تبدیل كرد. كاش همه این بدگمانی‌ها وهم و خیال باشد، كاش یحیی به تكرار این آزمون شكست‌خورده فكر نكند و اگر دیروز از آه صبا نترسید، امروز نگران آه هواداران مشهدی باشد. كاش اگر او نیمكت پرسپولیس را حق خودش می‌داند، یك روز این حق را از راه درست و حرفه‌ای‌اش بگیرد. شاید طول بكشد، اما این بردباری ارزشش را دارد.

 

همشهری ورزشی 

۱۳ ۲  
آی اسپورت
2019-12-02 12:46:00
نظر دهید

۲ نظر
ساسان
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۱۳:۱۲
برام مثل روز روشنه که اگر به کالدرون زمان داده بشه این تیم رو مدعی قهرمانی خواهد کرد. عجیبه که یه مشت خبرنگار که نیتشون اصلا معلوم نیست و همینطور تعدادی افراد نزدیک به باشگاه به شدت دنبال خراب کردن کالدرون هستند که نتایجش چندان هم بیراه نبوده.
از اون طرف اومدن یحیی مخصوصا به شکلی که در متن اومده حرکت جوانمردانه ای نیست و من ایمان دارم اینگونه آمدن باعث نتیجه گرفتن هست . امیدوارم هواداران فهیم پرسپولیس این فرصت رو با حضور همیشگی در ورزشگاه جهن حمایت به کالدرون بدن و فراموش نکنن که حتی بودن برانکو در این فصل تضمینی برای قهرمانی نبود.
پرسپولیس توانایی داره من مطمئنم
۳
اسمان
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، ۱۳:۱۸
آقای انصاریفرد از کال درون حمایت کنید.ولی بهش مشاوره بدید.و کمکش کنین.ایشون انسان صادق وتلاشگری است ضمنا هنوز نیم فصل نشده اومده.هواداران حمایت کنم.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر