فهرست
یادداشت روز: مویس؛ بیگانه ای در الدترافورد
یادداشت روز: مویس؛ بیگانه ای در الدترافورد

یادداشت روز: مویس؛ بیگانه ای در الدترافورد

آی اسپورت - از بازی روزگار است که مویس پس از شکست مقابل تیم سابقش از کار برکنار شود. یکشنبه گودیسون پارک برای مویس مرگبار بود و تیم او با ارائه ی نمایشی ضعیف با 2 گل مغلوب اورتون شد تا حتی از لحاظ ریاضی نیز شانس حضور در لیگ قهرمانان را از دست بدهد. مویس سه شنبه صبح به طور رسمی ار منچستر یونایتد کنار گذاشته شد تا دوران او خیلی زود در الدترافورد به سر آید.

در  تاریخ لیگ بازیکنان و مربیان زیادی در تیم های مختلف جا به جا شده اند اما تنها 4 مربی هستند که در طول 126 سال برگزاری لیگ انگلستان توانسته اند با بیش از یک تیم قهرمانی را تجربه کنند. این آمار نشان می دهد که تطبیق یافتن با شرایط جدید و نو همیشه در انگلستان دشوار بوده است.

یک سال پیش زمانی که مویس با همسرش برای خرید به بیرون رفته بود، سر آلکس با او تماس گرفت و خواست که خیلی سریع به ملاقاتش بیاید. مویس به منزل فرگوسن رفت و همان جا به او گفته شد که برای سرمربی گری در یونایتد برگزیده شده است.

مویس در طول دوران حضور خود در یونایتد هیچ گاه نتوانست به اعتماد به نفس پیرامون توانایی هایش  دست پیدا کند. تصمیم او مبنی بر تغییر تمام کادر فنی تیم اکنون بیش تر به چشم می آید. بازیکنانی که سال ها زیر نظر یک کادر تمرین کرده بودند ناگهان کادری جدید را در برابر خود می دیدند. این مساله ای نبود که چندان قابل درک به نظر برسد.

جنبه های خاصی از رابطه ی بازیکنان با مویس و کادر فنی اش به سردی گرایش پیدا کرد. رابین فن پرسی به صراحت از برنامه های تاکتیکی مویس انتقاد کرده بود. موضوع تمدید قرار داد وین رونی  بیش از اندازه طول کشید و او در نهایت قرار دادی بیش از اندازه سود آور را به امضا رساند. ریو فردیناند آمادگی خود را از دست داده بود و ویدیچ نیز تصمیم گرفت قرار داد خود را تمدید نکند و در انتهای فصل از تیم جدا شود.

یونایتد در تابستان فصل نقل و انتقالات ضعیفی را سپری کرد. اینکه اد وودوارد(مدیر اجرایی تیم) مقصر بود یا دیوید مویس چندان اهمیتی ندارد. در تیم هیچ مسئله ای پس از خروج سر آلکس درست پیش نمی رفت و این هم یکی از همین مسائل بود. زمانی که فرگوسن در سال 1986 قدم در الدترافورد گذاشت تنها یک هدف داشت:" لیورپول را از جایگاه لعنتی اش پایین بکشد." اما هدف مویس در سال 2013 چه بود؟!

نکته ی تامل بر انگیز دیگری نیز وجود داشت. تیم سابق مویس زیر نظر سرمربی جدید خود یعنی روبرتو مارتینس به موفقیت های جالب توجهی دست یافت. مویس در جام های جانبی نیز عملکرد خوبی نداشت. فتح جام اتحادیه مسئله ای نبود که مویس را نجات دهد اما در هر صورت جامی بود که مویس می توانست با کسب آن تا حدی از شدت انتقادات بکاهد. نمایش عجیب در بازی نیمه نهایی مقابل ساندرلند این امکان را نیز از او به راحتی سلب کرد.

قرار داد 6 ساله او با یونایتد نشان می داد که مسئولان می خواهند زمان کافی به او بدهند اما ناکامی در کسب سهمیه ی لیگ قهرمانان مسئله ی کمی نبود. دیوید مویس حتی یک سال نیز در یونایتد دوام نیاورد و این حقیقت تلخی محسوب می شود.

یونایتد قصد دارد خودش را در تابستان بازسازی کند. بر پایه  برخی اخبار بودجه ی 200 میلیونی در تابستان برای نقل و انتقالات فراهم شده است که می تواند بسیار کارساز باشد. یونایتد پس از سر آلکس دوران تلخی را سپری می کند و باید دید که این تلخی چه زمانی به پایان خواهد رسید.

جاناتان ویلسون

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-04-23 13:08:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر