فهرست
گفتگوی جنجالی کریمی؛ جادوگر متهم می‌کند
گفتگوی جنجالی کریمی؛ جادوگر متهم می‌کند

گفتگوی جنجالی کریمی؛ جادوگر متهم می‌کند

آی اسپورت - توده مردم به او لقب «جادوگر» داده‌اند اما خواص او را با لقب «عصیانگر» می‌شناسند. فوتبالیست خوش‌ذوقی كه حالا در دوران بازنشستگی‌اش هم هنوز تیتر یك مطبوعات است. چند هفته پیش مصاحبه او با برنامه «فوتبال یك» شبكه ورزش باعث شد فوتبال ایران با یك شوك جدید مواجه شود. علی كریمی دوباره با حرف‌هایش دل هواداران فوتبال را به دست آورده بود. او كه به رك‌گویی شهره است، در این مصاحبه از مسوولان فدراسیون خواست كه شفاف‌تر باشند. كریمی كه به وضوح از خیلی مسائل گله داشت، بدون پرده نام روسای فوتبال ایران را آورد و از آنها جواب خواست. او همیشه به ایستادن در طرف مردم معروف بوده و حالا هم از همین جایگاه است كه از مدیران شفافیت می‌خواهد. كریمی در مصاحبه بلندبالایی كه با روزنامه اعتماد هم انجام داده، روی همین موضوع دست گذاشته؛ اینكه طالب شفافیت است و خواستار پاسخگویی. مصاحبه او را از دست ندهید.

از قرعه ایران در جام جهانی شروع كنیم. قرار گرفتن در یك گروه سخت و آزمون جدی تیم‌ملی فوتبال ایران و فدراسیون فوتبال. مردم یك قدم جلوتر از این قرعه سخت، لطیفه هم ساختند. نظر شما درباره این گروه چیست؟

بعد از چندین سال قرار داشتن در رتبه اول رنكینگ آسیا و حرف زدن و آمار دادن از ركوردهایی چون گل نخوردن و نباختن و... فكر نمی‌كنم كه درست باشد منتظر شانس باشیم. البته در قرعه كشی شانس و اقبال هم تاثیر زیادی دارد و گروه ایران واقعا سخت است. منتها فراموش نكنیم كه برای صعود به جام جهانی تیم ملی در یك گروه واقعا آسان قرار گرفته بود. كره جنوبی و ازبكستان یكی از ضعیف‌ترین تیم‌های ده سال اخیر خود را داشتند و چین و قطر هم با اینكه هزینه‌های زیادی داشتند اما در حد و اندازه‌های یك تیم واقعا قدرتمند نبودند. البته همین چین و قطر شك نكنید در آینده‌ای نزدیك جای فوتبال ایران را در آسیا می‌گیرند. فقط كافی است ببینید كه چه سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی بزرگی برای پیشرفت فوتبال خودشان دارند انجام می‌دهند و بعد با ایران مقایسه كنید.

اگر ایران با استرالیا و عربستان و امارات هم‌گروه می‌شد امكان داشت با همین اقتدار به جام جهانی صعود كنیم؟

تیم ملی واقعا در گروه خودش كار بزرگی انجام داد. ولی در گروه اول ژاپن، استرالیا، ‌عربستان، امارات و حتی عراق حضور داشتند كه همه تیم‌ها خوب بودند. به نظر من اگر در آن گروه قرار داشتیم به همین راحتی صعود نمی‌كردیم چون تداركات و برنامه‌ریزی و حمایتی كه باید از تیم ملی وجود داشته باشد مثل این كشورها نیست. فوتبال ایران استعدادهای زیادی دارد و و از یك كادر فنی حرفه‌ای هم برخوردار است. درست است كه نتیجه گرفته‌ایم اما بسیاری از مشكلات پشت همین نتایج پنهان می‌شود. خدا را شكر در این فوتبال هم كسی وظیفه خودش نمی‌داند كه درباره مشكلات پاسخ بدهد. همه فقط نتیجه را می‌بینند و انگار چون نتیجه گرفته‌شده همه كارها درست انجام شده است.

اوج‌گیری اختلافات كارلوس كی‌روش با مدیران فدراسیون فوتبال این روزها سروصدای زیادی به راه انداخته است. همین اتفاق نشان می‌دهد كه فوتبال ایران هنوز با بحران‌ها و مشكلات بسیار زیادی روبه‌رو است.

به هر حال فدراسیون فوتبال در سال‌های گذشته بهترین امكانات و برنامه‌ریزی‌ای كه در توانش بوده را در اختیار تیم ملی قرار داده است. در دوره‌های اخیر خبری از اردوهای متعدد خارجی، پاداش‌های نقدی به دلار‌، لباس آدیداس‌، اقامت در بهترین هتل‌ها، ‌پرواز چارتر و امكانات دیگر نبود. هرچند به سختی و بعد از مسائل بسیار زیاد اما در نهایت این امكانات در اختیار تیم قرار گرفته است. البته سرمربی تیم ملی حق دارد بهترین‌ها را بخواهد و این چیزها ساده‌ترین و كمترین كاری است كه فدراسیون برای تیم ملی باید انجام بدهد. همین حالا هم هنوز بسیاری از خواسته‌های سرمربی تیم ملی برآورده نشده است كه از شرایط موجود انتقاد می‌كند. حالا من الان كاری به لحن صحبت‌ها و برخوردها و مسائل داخلی تیم ملی ندارم. اما هر فرد دیگری هم جای كی‌روش بود بعد از اینكه هفت سال از زمین تمرین حرف بزند و این خواسته‌اش اجرایی نشود همین طور واكنش نشان می‌داد.

این بحث زمین تمرین چیزی است كه اكثر باشگاه‌های فوتبال ایران هم با آن مواجه هستند. ما حتی برای برگزاری لیگ برتر هم در اكثر استادیوم‌ها با مشكل زمین صاف و هموار مواجه هستیم.

ما كه هر روز از سوی آقایان می‌شنویم كه درباره بهترین فدراسیون آسیا بودن و پنج ستاره داشتن و عملكرد فوق‌العاده و نتایج درخشان و... صحبت می‌كنند ولی تیم ملی یك زمین تمرین ندارد. دو میلیون دلار پول هزینه كمپ تیم ملی در روسیه می‌كنند. اگر امكانات درست و حسابی در كشور ایجاد می‌كردند الان نیاز نبود كی‌روش بخواهد تیم را چندین هفته قبل از شروع جام جهانی به كمپ در روسیه ببرد. برای اینكه ببینیم در فوتبال ایران چه خبر است من فكرمی كنم كافی است خودمان را با ژاپن و كره و استرالیا كه نه! با همین عربستان و قطر و امارات مقایسه كنیم! نیازی هم نیست هزینه و با سفر كردن تحقیق كنیم. الحمدلله به لطف فضای مجازی و اینترنت تمام برنامه‌ها و امكانات و تجهیزات آنها را با یك جست‌وجو ساده در اینترنت مشاهده خواهید كرد. همین الان استادیوم‌های‌شان را با استادیوم‌های خودمان مقایسه كنید تا متوجه شوید چقدر عقب هستیم. اینجا باید به یك نكته دیگر هم اشاره كنم.

بفرمایید.

اگر هر كسی در جای خودش قرار داشته باشد و برای كارها برنامه‌ریزی صورت بگیرد ما شاهد بسیاری از مشكلات نخواهیم بود. ما در جزیره كیش و شهرهای شمالی كشور كه بهترین آب و هوا را دارند می‌توانیم كمپ‌های تمرینی مناسب بسازیم و از آنها استفاده كنیم. واقعا سخت است كمپی بسازیم كه تیم‌های بزرگ اروپایی را دعوت كنیم در آنجا اردو بزنند. البته بعضی مشكلات فرهنگی و سیاسی هم در تمام این سال‌ها وجود داشته است اما اگر قرار بود كاری انجام شود حداقل برای فوتبال خودمان انجام می‌دادیم. در سال‌های اخیر چندین اردوی خارجی برگزار شد. با گرفتن اسپانسر و حمایت دولت و یك نگاه بلندمدت فدراسیون می‌توانست بودجه ساخت یك كمپ حرفه‌ای در كیش یا شمال ایران را فراهم كند تا الان مجبور نباشیم ٢ میلیون دلار اجاره كمپ برای آماده‌سازی جام جهانی بدهیم. مدیران اگر نمی‌توانند كاری انجام بدهند چه اصراری به ماندن دارند؟ چرا اكثر قراردادها با مشكل مواجه می‌شود؟ مدام می‌گویند حق پخش تلویزیونی نداریم! صدا و سیما پول نمی‌دهد! شما اول بیایید درباره قراردادهایی كه بسته‌اید توضیح بدهید كه پول آنها كجا رفته است بعد روال قانونی گرفتن حق پخش تلویزیونی كه حق واقعی فوتبال است را هم دنبال كنید. این زشت است كه بهترین فدراسیون فوتبال آسیا برای خریدن لباس آدیداس وقتی اسپانسر دارد برود از حسین هدایتی پول بگیرد! درست است كه مردم در جریان بسیاری از مسائل نیستند ولی ما كه متوجه می‌شویم چه خبر است!

خیلی‌ها معتقد هستند سیستم اقتصادی فوتبال ایران به‌شدت بیمار است.

آقایان خودشان در مصاحبه‌های‌شان می‌گویند ٤٠ تا ٤٥ میلیارد تومان بودجه فدراسیون است اما می‌روند نزدیك هفت تا هشت میلیارد تومان پول هزینه می‌كنند برای كمپ در روسیه! تازه این دوستان برای پرداخت حقوق كارمندان خود مشكل دارند و دیده‌ایم كه سرمربی تیم ملی هم بارها حقوقش عقب افتاده است. به لطف این مدیریت و نداشتن برنامه‌ریزی از این مثال‌های ناراحت‌كننده زیاد است. همین ساختمان ساخته شده در كمپ تیم‌های ملی را شما ببینید. اول گفتند برای مركز ریكاوری تیم ملی است. بعد آمدند ساختمان را دادند به مركز ایفمارك. وقتی رییس فدراسیون عوض شد دوباره این مركز را از ایفمارك گرفتند و داخلش را تخریب كردند تا دوباره بسازند و در اختیار تیم ملی قرار بدهند. این وسط هیچ كسی از مسوولان توضیح نخواست روزی كه خواستید این ساختمان را با بودجه سنگین بسازید هدف‌گذاری‌های‌تان چه بود؟ این همه هم دعوا به وجود آمد. جالب اینجاست كه فدراسیون آقای تاج تصمیم گرفت این ساختمان را به آقای كی‌روش بدهد و این مربی بعد از جام جهانی قراردادش با تیم ملی تمام می‌شود و تیم ملی هم عملا هیچ استفاده‌ای از این ساختمان نمی‌كند. اینجا برای یك ساختمان چند سال است افراد مختلف با هم درگیر هستند اما در كشورهای دیگر در این مدت چند استادیوم و كمپ و هتل برای فوتبال‌شان می‌سازند!

یكی از انتقادهای جدی به مدیریت فدراسیون فوتبال این است كه نتوانسته همكاری درست و اصولی با كارلوس كی‌روش داشته باشد و به عبارتی ساده‌تر او را مدیریت كند..  

آقای كی‌روش یك مربی بین‌المللی و حرفه‌ای است و یك قرارداد سنگین و محكم با فدراسیون فوتبال منعقد كرده است. ببینید وقتی فدراسیون تا به امروز نتوانسته یك زمین تمرین بعد از هفت سال در تهران به این مربی بدهد، وقتی حقوق او را با تاخیر پرداخت می‌كند‌ طبیعی است كه نمی‌تواند كنترلی روی رفتار مربی طرف قرارداد خود داشته باشد. به مربیان ایرانی تیم‌های پایه كه چاره‌ای جز سكوت كردن ندارند نگاه نكنید. آقایان می‌گویند بهترین فدراسیون آسیا شدیم و كارها خوب است ولی هنوز سرمربی تیم ملی ایران به عنوان قدرت اول آسیا طبق چیزی كه خودشان همیشه می‌گویند درباره بدیهی‌ترین مسائل اعتراض می‌كند. ببینید در فوتبال و هر جای دیگری كه فكرش را بكنید یك بحثی وجود دارد به نام شرح وظایف! دوطرف آمده‌اند قراردادی امضا كرده‌اند و هر طرف وظایفی دارد. كی‌روش با تمام مشكلات و نقدهایی هم كه وجود دارد جوانگرایی داشته و نتایج خوبی هم با تیم ملی گرفته و دو بار ایران را به جام جهانی برده است. منتها فدراسیون هنوز نتوانسته به وظایف خود عمل كند. بعد خیلی‌ها می‌گویند كی‌روش چرا انتقاد می‌كند! خب خواسته‌هایش را اجرا كنید و زمین تمرین به او بدهید تا اعتراض نكند! اگر وظیفه خودتان را درست انجام می‌دادید یا حتی از این به بعد بدهید هیچ‌وقت این حاشیه‌ها درست نمی‌شود. مردم از این بحث‌های تكراری و خنده‌دار خسته شده و تیم ملی برای آنها شده است اعصاب خردی! الان كه ما هم داریم حرف می‌زنیم باز هم می‌خواهند تلاش كنند تا سكوت كنیم! بالاخره در این مسائل یك طرف فدراسیون است و طرف دیگر كی‌روش! واقعا كار سختی است كه بررسی شود كدام طرف وظایف خود را به درستی انجام نداده كه این مشكلات به وجود می‌آید؟ جالب اینجاست كه آقایان مصاحبه می‌كنند و می‌گویند می‌خواهیم مفاد قرارداد با كی‌روش با دقت اجرایی شود! چرا تا چند ماه قبل این حرف‌ها را نمی‌زدند؟ الان كه هفت ماه به پایان قرارداد باقی مانده یادشان افتاده باید قرارداد را درست اجرا كنند؟

به نظر شما تیم ملی در جام جهانی قدرت نتیجه گرفتن مقابل پرتغال و اسپانیا را دارد؟

تیمی كه ادعا دارد مدت‌هاست باختی نداشته و به راحتی گل نمی‌خورد و سال‌ها رنكینگ اول آسیا را در اختیار دارد بالاخره یك جایی باید نشان بدهد كه این نتایج و آمارها واقعی است! با چنین حرف‌ها و آمارهایی نباید ترس زیادی از رویارویی با پرتغال و اسپانیا وجود داشته باشد. به هر حال ما به جام جهانی صعود كردیم و از قبل هم مشخص بود كار راحتی نداریم ممكن است بر اساس قرعه با تیم‌های قدرتمند رو به رو شویم كه این اتفاق هم افتاد. مربی تیم ملی هم بارها در این سال‌ها تاكید كرده برای حضور در جام جهانی نیاز به حمایت‌های بیشتر دارد. تاكنون این اتفاق رخ نداده است. با این حال در مصاحبه‌های دیگر هم گفته بودم كه به نظر من ایران با قرعه خوبی در جام جهانی رو‌به‌رو شد.

بازی كردن مقابل اسپانیا و پرتغال بدون پرداخت یك دلار به آنها در قالب یك دیدار رسمی یك اتفاق بزرگ به حساب می‌آید.

اینكه به طور مثال در گروه روسیه قرار می‌گرفتیم و با تیم‌های ضعیف‌تر بازی می‌كردیم و از گروه‌مان صعود می‌كردیم یك بحث است. ما باید ببینیم در جام جهانی دنبال چه چیزی هستیم. برای نشان دادن استعدادها و قدرت فوتبال ایران گروه فرق زیادی نباید داشته باشد. بازی مقابل پرتغال و اسپانیا تازه فرصت بهتری است كه بچه‌های تیم ملی بتوانند خودشان را نشان بدهند. چون نگاهی كه از سوی جامعه فوتبالی و رسانه‌ای جهان به بازی‌های تیم‌هایی مثل پرتغال و اسپانیا وجود دارد با بازی مقابل تیم‌هایی چون اروگوئه و روسیه جدی‌تر و مهم‌تر است. قرار گرفتن مقابل تیم‌های پرستاره‌ای كه قهرمانی اروپا و جهان را در كارنامه دارند انگیزه بیشتری برای بازیكنان و مربیان ایجاد می‌كند. تیم ملی ایران به عنوان تیم اول آسیا اگر بتواند مقابل چنین تیم‌هایی خوب فوتبال بازی كند و به هر سختی كه شده نتیجه بگیرد ارزش بیشتری دارد تا اینكه مثلا روسیه را ببریم! مسوولان فوتبال ایران باید با حمایت بیشتر از تیم ملی از این فرصت به وجود آمده بهترین استفاده را برای فوتبال ایران داشته باشند.

بعد از مشخص شدن قرعه مرگ برای ایران فشارها روی فدراسیون برای برگزاری بازی‌های دوستانه بزرگ بیشتر شده است.

بازار بازی كردن با تیم‌هایی چون پاناما و توگو و ونزوئلا و مقدونیه و... باید تعطیل شود. ما الان باید با قهرمان فعلی و سابق اروپا بازی كنیم. تیم‌هایی از دروازه‌ تا نوك حمله ستاره سرشناس دارند و نیمكت‌شان هم قدرتمند است. باید برای بچه‌های تیم ملی بازی‌های دوستانه به تیم‌های بزرگ دنیا بگذارند تا تجربه كسب كنند و ترس‌شان بریزد. فوتبال ایران پتانسیل ارایه یك فوتبال خوب و حتی شگفتی‌سازی دارد اما نباید خودمان را هم گول بزنیم. همین الان شما بروید ببینید عربستان و استرالیا و ژاپن و كره جنوبی با چه تیم‌هایی بازی دوستانه برگزار كرده‌اند و تا جام جهانی چه مسابقات بزرگی را پشت سر خواهند گذاشت. به نظر شما آنها كه هزینه می‌كنند با تیم‌های بزرگ بازی كنند كار اشتباهی انجام می‌دهند و فوتبال ایران كه می‌رود سراغ تیم‌های درجه چندم كار درست؟ همین الان آمار بازی‌های دوستانه چهار تیم دیگر آسیا را با ایران به همراه برنامه‌ریزی‌های اقتصادی كه برای تیم‌شان دارند با فوتبال ایران مقایسه كنید آن وقت متوجه فاصله زیاد مدیریت فوتبال ایران با سایر كشورهای آسیایی می‌شوید. اینجا با تمام این حرف‌ها بیشترین هزینه‌ها برای تیم بزرگسالان است اما سرمربی تیم و بازیكنان و حتی مردم ناراضی هستند. حالا ببینید شرایط سایر تیم‌های ملی چه چیزی است. آقایان حتی نتوانستند كاری كنند تمام تیم‌های ملی از یك برند پوشاك ورزشی معتبر استفاده كنند و الان تیم بزرگسالان آدیداس می‌پوشد و سایر تیم‌ها لباس تولیدی‌های دیگر را استفاده می‌كنند. مشكلات سایر تیم‌های ملی از تیم بزرگسالان به مراتب بیشتر است اما نه خود مربیان و بازیكنان آنها به خاطر ترس می‌توانند اعتراضی كنند نه كسی خواسته‌های‌شان را دنبال می‌كند. شما حتی نگاه كنید كه در فدراسیون پنج ستاره تیم‌های امید و جوانان حتی نتوانستند به جام ملت‌های آسیا صعود كنند و آقایان حتی یك عذرخواهی هم از مردم نكردند و گزارش شفافی ارایه ندادند! مگر می‌شود تیم‌های پایه این نتایج فاجعه را بگیرند و هیچ اتفاقی نیفتد؟ آخر سر هم كه تمام كاسه و كوزه‌ها را سر مربی بیچاره خرد می‌كنند.

فدراسیون درباره بسیاری از ابهاماتی كه بر سر مسائل مالی و قراردادهای تجاری وجود دارد هم در این مدت شفاف‌سازی لازم را انجام نداده است. خود شما سوال‌های زیادی از مدیریت فدراسیون مطرح كردید كه به هیچ كدام آنها پاسخی داده نشد!

صاحب واقعی این فوتبال مردم هستند و حق دارند كه بدانند در این فوتبال چه می‌گذرد. آقایان هم وظیفه دارند درباره همه‌چیز شفاف پاسخ بدهند. من از رسانه‌ها هم گلایه دارم. مدام دنبال این هستند كه ببینند علی كریمی چه می‌گوید. مدام حرف‌های من را تیتر می‌كنند. می‌نویسند حمله كریمی به فدراسیون! من كجای این فوتبال هستم كه بخواهم به كسی حمله كنم؟ من و خیلی از چهره‌هایی كه بیشتر از من برای این فوتبال زحمت كشیده‌اند الان بیرون از گود نشسته‌اند و مثل یك هوادار اتفاقات را دنبال می‌كنند و مدیریت آقایان را می‌بینند. ما كه كاره‌ای در این فوتبال نیستیم. ولی رسانه‌ها چقدر پیگیر پاسخ سوالات و ابهامات هستند؟ چرا نمی‌روند از مدیران فدراسیون سوال كنند كه پول قرارداد اسپانسر قبلی سازمان لیگ را چرا بعد از دو سال هنوز نتوانسته‌اید بگیرید؟ چرا مدام دنبال حرف زدن امثال علی كریمی هستید؟ ما كه داریم حرف‌های‌مان را می‌زنیم و مردم هم لطف دارند متوجه سوالات و حرف‌های ما شده‌اند. چرا هیچ كسی مدام سوالات را از فدراسیون فوتبال تكرار نمی‌كند تا مجبور به پاسخگویی شوند؟ اگر رسانه‌ها سوال نمی‌كنند كه بیایید بگویید چرا؟ اگر سوال می‌كنند و جواب نمی‌دهند همین رسانه‌ها بیایند تیتر بزنند و به مردم بگویند كه سوال پرسیدیم آقایان تاج، كفاشیان و ساكت جواب ندادند! من اگر بحث دروغی را مطرح كردم چرا از من شكایت نكردند؟ چرا مثل دفعه اول بیانیه ندادند؟ چرا دیگر نگفتند صحبت‌های كریمی كمكی به فوتبال نمی‌كند؟ بیایند بگویند خودشان چه كمكی به این فوتبال كرده‌اند. شاید كارهای بسیار بزرگی كرده‌اند كه ما نمی‌دانیم. البته شنیده‌ام دارند زمین تمرین خوبی در كمپ تیم‌های ملی می‌سازند كه هنوز معلوم نیست چه زمانی چمن آن را می‌گذارند و آماده بهره‌برداری می‌شود. اصلا چرا آنقدر دیر؟ چرا بعد از هفت سال هنوز این زمین در اختیار كی‌روش نیست؟

فدراسیون همان‌طور كه تاكنون پاسخی به سوالات شما نداده، هیچ شفاف‌سازی هم درباره مطالبی كه رسانه‌ها پیرامون ابهامات مطرح كرده‌اند، نداشته است.

مردم ایران از زمانی كه بازیكن بودم تا الان همیشه به من لطف داشته‌اند و بارها هم گفته‌ام من علی كریمی از این فوتبال و لطف مردم به خیلی‌ چیزها رسیدم. منتی هم بر سر این فوتبال بر خلاف آقایان ندارم! اما اگر حرفی می‌زنیم و بحثی را مطرح می‌كنیم به خاطر این است كه دل‌مان می‌سوزد. الان اگر علی كریمی در كانال تلگرامی یا صفحه اینستاگرام خود از مدیران فدراسیون تعریف و تمجید و برای آنها به‌به و چه‌چه می‌كرد حرف‌هایش به درد این فوتبال می‌خورد؟ باز هم می‌گویم كه ما بیرون از گود نشسته‌ایم و آقایان پشت میز خود نشسته‌اند و همه‌چیز را در اختیار دارند. این فوتبال اصلا جای ما نیست و جای همین آقایان است كه دارند مدیریت می‌كنند! من اگر می‌خواستم به هر قیمتی در این فوتبال باشم كه الان سوال نمی‌كردم! اگر اهل سیاسی كاری و ائتلاف و بودن به هر قیمتی بودم كه تا الان ركورد بازی‌های ملی در اختیارم بود. با پیراهن پرسپولیس از این فوتبال خداحافظی می‌كردم! همه آدم‌ها ممكن است اشتباهاتی داشته باشند منتها من با تمام آن چیزی كه مردم در زمان فوتبال بازی كردنم و تا همین الان دیده‌اند هیچ‌وقت اهل خیلی از كارها برای ماندن و بودن نبودم! برای اینكه نفع شخصی ببرم حاضر نشدم هر كاری انجام دهم و اگر به حرفی اعتقاد دارم آن را مطرح نكنم! سابقه همه آدم‌ها برای این مردم مشخص است و آنها بهترین قاضی هستند. الان هم اگر حرفی می‌زنم دلم می‌سوزد آقایان به جای اینكه تماس بگیرند با این‌ور و آن‌ور تا صدای كریمی را خاموش كنند بهتر است به خودشان بیایند. فكر كنند ببینند چه می‌گوییم. یك دایره دور خودشان كشیده‌اند و فوتبال و مدیریت شده برای آنها افراد حاضر در این دایره!‌ با این دایره و آدم‌های‌تان كه به جایی نرسیدید! حداقل یك بار بیایند درست مشورت بگیرند و درست كار انجام بدهند. واقعا نمی‌خواهند جوری مدیریت كنند كه فردا روزی از این فوتبال رفتند مردم بگویند خدا پدرشان را بیامرزد كه به این فوتبال خدمت كردند!

هنوز برای خیلی‌ها سوال مهم این است كه چرا علی كریمی چنین سوالاتی را از مدیران فدراسیون فوتبال مطرح كرده است.

سوال پرسیدن مگر ایراد دارد؟ من تا وقتی سوال داشته باشم از مدیران فدراسیون می‌پرسم. از مدیران فدراسیون فوتبال سوال كردند كه آن كارت‌های هدیه را برای چه كاری استفاده می‌كردید!!! به هر حال در ١٠سال گذشته آقایان تاج و كفاشیان همراه نفر اول یا دوم این فوتبال بوده‌اند و حرف اول و آخر را در فوتبال كشور زده‌اند. نمی‌توانند بگویند سوالات و بحث‌ها مربوط به دوره آنها نیست. آقایان بگویند این كارت هدیه‌ها را چه زمانی و به چه علتی استفاده می‌كردند!

درباره پرونده اسپانسر قبلی سازمان لیگ هم سوالات بسیار مهمی مطرح كردید كه بازتاب گسترده‌ای در محافل ورزشی و رسانه‌ها و حتی بین مردم داشت.

این روزها تمام مردم اخبار و اتفاقات را از فضای مجازی دنبال می‌كنند و با این حال آقایان همه كار كردند مصاحبه من با آن برنامه تلویزیونی بازپخش نداشته باشد. جالب اینجاست كه صحبت‌های من در فضای مجازی بازتاب داشت و همه متوجه شدند چه بحث‌هایی را مطرح كردیم. وقتی هم گفتم كه در یك برنامه تلویزیونی حاضر هستم مقابل تاج و ساكت و كفاشیان بنشینم فقط برای این بود كه به مردم نشان بدهم اگر لازم باشد خیلی از بحث‌ها را مطرح خواهم كرد كه اگر باز شوند آن وقت این‌طور نخواهد بود كه اوضاع همین‌طوری پیش برود. بحث‌هایی كه مطرح می‌كنم تهدید نیست. علی كریمی زیر بار زور هیچ‌وقت حاضر نشده سكوت كند و الان هم سوالات زیادی به لطف مدیریت آقایان دارم كه خواهم پرسید. من بعد از این همه سال حضور در فوتبال هنوز در یك برنامه زنده تلویزیونی حاضر نشده‌ام ولی آقایان هر روز در رسانه‌ها هستند. اگر گفتم مناظره خواستم مردم متوجه بعضی مسائل باشند؛ وگرنه مخاطبان من همین مردم و دوستان عزیزی هستند كه لطف دارند و در فضای مجازی صحبت‌هایم را مطرح می‌كنند تا بازتابی میلیونی داشته باشد، نه رسانه‌ای كه اصلا بیننده ندارد!

یك بار پستی هم خطاب به عادل فردوسی‌پور منتشر كردید كه با واكنش او در برنامه نود با بیان اینكه حتما ابهامات مورد اشاره از سوی شما را پیگیری خواهد كرد، مواجه شد.

من با خود عادل هم صحبت كردم. من علی كریمی كه هیچ!‌ اما اگر این فوتبال و فوتبالی‌ها نباشد برنامه نود و فردوسی پور و این مدیرانی هم در كار نخواهند بود. شما بروید ببینید چرا در دو سال گذشته هیچ انتقادی از مدیریت فدراسیون فوتبال نشده است. عادل كه از همین مدیران در مراسم جایزه هم گرفت دیگر مطلبی درباره فدراسیون مطرح نمی‌كند. چرا به پرونده بلیت‌فروشی ورود كرد و كفاشیان را روی خط آورد اما به قرارداد اسپانسر قبلی سازمان لیگ نپرداخت؟ آیا واقعا مشكل این فوتبال جادوگری است؟ چرا چند برنامه درباره جادوگری و بلیت فروشی پخش شد اما هیچ آیتمی درباره خسارت ٦٩ میلیارد تومانی كه به شركت اسپانسر قبلی سازمان لیگ از تبلیغات محیطی داده شده است، پخش نشد؟ در فوتبالی كه اگر این پول از شركت مورد نظر گرفته می‌شد بسیاری از مشكلات باشگاه‌ها حل می‌شد. این پول از بودجه یك سال فدراسیون فوتبال هم بیشتر است كه آن را حیف‌ومیل كردند!!

گفته می‌شود مراجع نظارتی به پرونده تخفیف ٦٩ میلیارد تومانی غیرقانونی به اسپانسر قبلی سازمان لیگ ورود كرده‌اند.

اینجا یك زمانی درباره فساد فوتبال هم دو سال بررسی كردند و گزارشی در مجلس خواندند اما كسی نفهمید سرنوشت آن پرونده چه شد. اینكه الان نهادهای نظارتی به ابهامات و مشكلات ورود می‌كنند، خوب است. جای امیدواری دارد منتها باید سفت و سخت رسیدگی شود. اسپانسر قبلی سازمان لیگ یكی از بحث‌ها است. ماجرای پول‌هایی كه از وزارت امور خارجه گرفته شد، قرارداد سال گذشته تبلیغات محیطی، قرارداد امسال تبلیغات محیطی كه بدون مزایده به یك شركت دادند. پرونده قرارداد آل اشپورت، جیووا، ‌توپ‌های دربی استار و بعضی مسائل دیگر. ما كه نمی‌گوییم تخلفی صورت گرفته است. تاكید داریم شفاف‌سازی شود چون مردم و باشگا‌ه‌ها و اهالی فوتبال حق دارند همه‌چیز را بدانند. اینكه هیچ ابهامی درباره قراردادها و عملكرد مالی وجود نداشته باشد باعث می‌شود سیستم مدیریتی فدراسیون كار خود را بهتر انجام بدهد. با جواب ندادن و پنهان كردن حقایق و پاسخگو نبودن فوتبال كشور ضرر می‌كند.

به نظر می‌رسد به‌زودی زوایای پنهانی از قرارداد اسپانسر قبلی سازمان لیگ برای شفاف‌سازی مردم از سوی مراجع نظارتی اعلام شود.

بالاخره باید مشخص شود چرا در سال اول ۲۳ میلیارد تومان خسارت داده‌اند و چرا مدیران اقداماتی انجام ندادند. خسارت در سال دوم قرارداد ۱۶۰ میلیارد تومانی كمتر باشد! اینكه برای سال دوم به همان دلایل و مشكلات سال اول، ۴۶ میلیارد تومان دیگر خسارت داده می‌شود جای سوال دارد. من تعجب می‌كنم اعضای مجمع و باشگاه‌ها چرا این موضوع را با جدیت دنبال نمی‌كنند. با این پول مشكلات بسیاری از باشگاه‌ها حل می‌شد، اما هیچ كسی نفهمید چه شد. فدراسیون و سازمان لیگ شركت‌هایی دولتی هستند. چنین قرارداد‌هایی نیاز به ضمانتنامه‌های معتبر بانكی دارد. قطعا هیات‌رییسه وقت فدراسیون به آقایان تاج و كفاشیان تاكید كرده باید در ازای گرفتن ضمانتنامه بانكی معتبر و كافی این قرارداد را امضا كنند. آقایان باید بگویند آیا چك ضمانتی به اندازه كل مبلغ قرارداد را از اسپانسر دریافت كرده اند؟ اگر ضمانتنامه داشتند دیگر اسپانسر قبلی سازمان لیگ نمی‌توانست به تعهداتش عمل نكند. مدیران با مراجعه به بانك، راحت پول فوتبال را می‌گرفتند.

ابهام جالب توجه دیگر اینجاست كه ضمانتنامه بانكی گرفته می‌شد مدیران فوتبال می‌توانستند بدون پیگیری حقوقی و مراجعه به بانك پول فوتبال را بگیرند.

آقایان تاج و ساكت و كفاشیان لطف كنند بگویند برای اینكه چنین خسارتی به اسپانسر قبلی سازمان لیگ بدهند آیا مجوز و مصوبه رسمی مجمع فدراسیون فوتبال را طبق قانون دارند؟ با توجه به حجم سنگین این خسارت مجمع باید مجوز می‌داد نه اینكه در دورهمی هیات رییسه وقت سازمان لیگ برای خودشان مصوب كنند چنین خسارتی بدهند و بعد به مجمعی كه اختیاری از خودش ندارد، گزارش كنند. هر كسی قانون را بخواند به خوبی متوجه می‌شود كه اگر ضمانتنامه معتبر به اندازه كافی از اسپانسر قبلی سازمان لیگ گرفته نشده و تخلف صورت گرفته است. چرا در این مدت طولانی هیچ شفاف‌سازی و گزارشی به مردم نداده‌اند؟ مدیران فدراسیون و سازمان لیگ اگر كار خودشان را درست انجام داده باشند كه نباید نگرانی از شفاف‌سازی داشته باشند! آنها كه خدا را شكر همیشه در رادیو و تلویزیون و رسانه حضور دارند درباره اسپانسر قبلی سازمان لیگ و سوالات و ابهامات مطرح شده به مردم همه‌چیز را بگویند، بگویند چرا برای سال دوم به جای اینكه كمتر خسارت بدهند دو برابر سال اول خسارت دادند؟ اصلا بگویند چرا در این مدت هیچ‌وقت حاضر نشده‌اند به مردم و باشگاه‌ها گزارش بدهند كه چرا این قرارداد به اینجا كشیده شده است.

یك بار هم درخواستی از وزیر ورزش و معاون ورزش قهرمانی داشتید كه گزارش حسابرسی فدراسیون فوتبال را كه توسط هیات نظارت وزارت ورزش از فدراسیون انجام شده بود، مطالعه كنند.

آقای سلطانی فر قطعا آمده‌اند كه به مشكلات ورزش رسیدگی كنند. ایشان به عنوان پدر ورزش باید جلوی ادامه مشكلات را در فوتبال و رشته‌های دیگر بگیرند. درست است كه تمایلی به دخالت مستقیم در امور فدراسیون‌ها را طبق قوانین ندارند اما می‌توانند نظارت بیشتری داشته باشند و پیگیر ابهامات و ماجرای این قراردادها و مسائلی كه اشاره شد باشند. ایشان دستور بدهند گزارش هیات نظارت وزارت ورزش از فدراسیون فوتبال را برای‌شان ببرند. من می‌خواهم كه آقای وزیر این گزارش را بدون هیچ‌گونه مصلحت‌اندیشی در خلوت خودش فقط یك بار مطالعه كند، همین! همان گزارش مفصل درباره قرارداد‌های مختلف و عملكرد مالی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ كه بسیاری از مسائل را روشن می‌كند. همان گزارشی كه باعث شد آقای كفاشیان رسما دیگر نتواند برای ریاست فدراسیون فوتبال ثبت نام كند. وزیر ورزش مشخص كند اگر این گزارش مطلوب بود چرا چیزی درباره جزییات آن اعلام نشد. اگر غیر مطلوب بود و مشكل داشت چرا هیچ برخوردی صورت نگرفت و این گزارش به مراجع مربوط ارجاع داده نشد. البته باز هم می‌گویم این گزارش مربوط به وزارت قبل از آقای سلطانی‌فر است و ایشان شاید اصلا در جریان این گزارش نباشند. اما آقای وزیر می‌تواند بخواهد این گزارش را برایش ببرند تا مطالعه كند.

اخیرا مدیران فدراسیون فوتبال با كمك دولت و وزارت ورزش مقدماتی را فراهم كردند كه مشكل بدهی تیم‌های پرطرفداری چون پرسپولیس و استقلال و تراكتورسازی حل شود تا آنها مشكلی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نداشته باشند.

١٠سال است كه مدیریت فدراسیون فوتبال در دست همین جریان است و شواهد و قرائن و سازماندهی مجمع تا جایی كه من متوجه شدم به شكلی است كه تا خودشان نخواهند كسی نمی‌تواند جای آنها را بگیرد و فضا برای ورود مدیران دلسوز و كاربلدتر كاملا بسته است. به هر حال درباره این سیستم مدیریتی حرف‌های زیادی وجود دارد كه برخی از آنها را باید در زمان بهتری مطرح كرد. در همین قضیه درباره ابهامات قرارداد اسپانسر قبلی سازمان لیگ و حق پخش تلویزیونی و مسائل دیگر مدت‌هاست كه حرف وجود دارد و مجمع در كمال تعجب و اتفاقی خنده‌دار ورود نكرده است و هیچ تصمیم درباره این ابهامات نگرفته است. ما از مدیران وزارت ورزش درخواست كردیم نظارتی داشته باشند و بررسی‌هایی روی نكاتی كه اشاره كردیم بكنند كه جوابی داده نشد. تنها می‌توان امیدوار بود اعضای مجمع یك بار برای همیشه به درستی تمامی ابهامات و مشكلاتی كه وجود دارد را با كمك همین مدیران فدراسیون برطرف و رسیدگی كند.

درباره ماجرای باشگاه‌های بدهكار و حفظ سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا توضیح ندادید.

درباره همین موضوع باشگاه‌های آسیایی هم قبلا گفته‌ام كه آقایان مجبور شدند ورود كنند و فكری به حال این بدهی‌ها داشته باشند، وگرنه تا قبل از اینكه AFC به ساختار مدیریتی باشگاه‌های ایرانی شك نكند و برای رسیدگی دست به دامن ناظران اروپایی نشود چرا فدراسیون به این پرونده رسیدگی نكرد؟ مدیران فدراسیون فوتبال خودشان بگویند در ١٠سال گذشته كمیته انضباطی چند حكم به نفع مربیان و بازیكنان و سرپرستان و افراد مختلف شاغل در فوتبال علیه باشگاه‌ها صادر كرده كه اجرایی نشده است؟ اساسنامه فدراسیون فوتبال و آیین‌نامه انضباطی درباره مكانسیم اجرای حكم چه می‌گوید؟ آیا شما دیده‌اید فیفا یا كنفدراسیون فوتبال آسیا حكمی علیه یك باشگاه صادر كنند اما چند سال رای خود را اجرا نكنند؟ این مدیرانی كه با افتخار از حل مشكل بدهی باشگاه‌ها صحبت می‌كنند با سیاستگذاری‌های غلط و مصلحت‌اندیشی خودشان عامل به وجود آمدن این فاجعه و بدهی‌ها هستند. اگر از همان اول قانون را درست اجرا می‌كردند، اگر از همان اول مصلحت اندیشی نمی‌كردند هیچ‌وقت بدهی انباشته باشگاه‌ها آنقدر زیاد نمی‌شد كه در خطر حذف از آسیا قرار بگیرند و هر بار یك نفر با مراجعه به كنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا بخواهد حق خود را بگیرد! این سیستم غلط عملا باعث شد آبروی فوتبال ایران برود! ما كه نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم. سال‌های سال مدیران فدراسیون و سازمان لیگ و باشگاه‌ها به AFC اطلاعات غلط دادند و عددسازی و سندسازی طبق گفته رسمی خود مسوولان صورت گرفت تا سهمیه‌های ایران از دست نرود. همین الان هم اگر آندرانیك تیموریان و چندین فوتبالیست دیگر به AFC مراجعه نمی‌كردند و فیفا باشگاه‌های ایرانی را محروم نمی‌كرد شك نكنید هیچ اقدامی صورت نمی‌گرفت. اگر قرار بود كاری انجام دهند قبل از این اتفاقات انجام می‌دادند.

بسیاری از اهالی فوتبال هم بعد از اعلام حل مشكل بدهی باشگاه‌ها اعلام كردند تكلیف مطالبات آنها روشن نشده و گویا طبق اخباری كه در رسانه‌ها منتشر شد باشگاه‌ها نزد كمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای سفته گرو گذاشته‌اند.

به هر صورت بهتر است از مدیران فدراسیون فوتبال سوال كنید به چه شكلی گفته‌اند بدهی‌ها پرداخت شده است. من می‌دانم تلاش زیادی شده تا از طلبكاران تخفیف گرفته شود. این در حالی است كه به طور مثال ٥ سال قبل یك فوتبالیست از كمیته انضباطی برای طلب ١٠٠ میلیون تومانی خود حكمی گرفته است. الان بعد از ٥ سال كه تصمیم گرفته شده این بدهی‌ها پرداخت شود به افراد مختلف می‌گویند از بخشی از طلب خود بگذرند. نكته اینجاست كه ارزش ١٠٠ میلیون تومان ٥ سال قبل خیلی بیشتر از حالا بود و نه تنها ضرر مربوط به تاخیر پرداخت پول را نمی‌دهند بلكه خیلی‌ها را مجبور می‌كنند تخفیف بدهند كه این به نظر من درست نیست. فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ باید حافظ منافع فوتبالیست‌ها و بازیكنان هم باشند. قانون وضع كرده‌اند كه اهالی فوتبال در داخل اجازه ندارند شكایت‌های خود را در مراجع قضایی ثبت كنند. به همه تكلیف شده باید از طریق اركان قضایی فدراسیون این كار را انجام بدهند در غیر این صورت محروم می‌شوند. فوتبالی‌ها هم وقتی به خودتان مراجعه می‌كنند و حكم می‌گیرند هیچ تضمین و اراده و جسارتی برای اجرای احكام وجود ندارد. اینكه نمی‌شود! از بازیكنان و مربیان برای نقل و انتقال از یك استان به استان دیگر ٨ و ١٢ میلیون تومان پول می‌گیرید! یك بازیكن ممكن است قرارداد ٣٠ میلیون تومانی داشته باشد. خیلی از بازیكنان هستند كه پول ندارند برای حق انتقال به هیات‌های فوتبال پرداخت كنند و مجبور می‌شوند در استان خود باقی بمانند. به هر حال بیش از ٧٠ درصد فوتبالیست‌ها وضعیت مالی خوبی ندارند و نباید به خاطر این قوانین سفت وسخت مالی كه فقط نیازهای مالی فدراسیون را برطرف می‌كند آینده كسی كه می‌تواند فوتبالیست خوبی شود خراب شود. به نظر من مدیران فدراسیون فوتبال باید یك بازنگری اساسی روی قوانین هم داشته باشند. ما كه جایی در فوتبال نداریم و مورد تایید شما هم نیستیم! حداقل برای آنهایی كه در فوتبال هستند یك قدم مثبت‌بردارید شاید دعای خیر آنها باعث شود از این به بعد عملكرد بهتری داشته باشید!

آقای كریمی! شما معترض بودن را دوست دارید؟

بحث من اعتراض نیست. درباره تیم ملی و مشكلات مثال زدم. اگر مشكلی وجود نداشته باشد چه دلیلی دارد كه بیاییم این حرف‌ها را بزنیم؟ همیشه گفته‌ام فوتبال برای فوتبالی‌ها است و مردم. بقیه می‌آیند و می‌روند و چقدر خوب می‌شود آنهایی كه در فوتبال هستند جوری كار كنند كه مورد توجه و احترام مردم قرار بگیرند. من علی كریمی هم اگر حرف خاصی می‌زنم فقط دلم برای این فوتبال می‌سوزد. به عنوان یك فوتبالی‌ای كه مردم همیشه به من لطف دارند وظیفه خودم می‌دانم به آقایان گوشزد كنم مردم و اهالی فوتبال خیلی خوب متوجه حقایق و پشت پرده‌ها هستند. این طور نیست كه شما مدیریت را قبضه كنید و هر كاری دل‌تان خواست انجام بدهید و هیچ كسی هم نفهمد چه خبر است! آقایان مسوول برای تك‌تك تصمیماتی كه می‌گیرند و كارهایی كه می‌كنند باید به این مردم جواب بدهند. سمبل اعتراض نیستم اما حرف من هم فقط شفاف‌سازی است. درباره این سیستم حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن وجود دارد كه تا وقتی سوال باشد آن را مطرح می‌كنم. منتها بالاخره یك نفر باید باشد كه از آقایان بخواهد درباره كاری كه می‌كنند جواب بدهد یا نه؟ تا قبل از طرح این سوالات كه به هیچ كسی جوابگو نبودند. شما چه زمانی دیدید كه مدیران فدراسیون درباره همین قرارداد اسپانسر قبلی سازمان لیگ خسارت ٦٩‌میلیارد تومانی كه به این شركت داده‌اند، توضیحات قانع‌كننده‌ای ارایه بدهند؟ ٦٩‌میلیارد خسارت داده‌اند و هنوز معلوم نیست تكلیف تسویه حساب قراردادسال دوم چه شده است!

به عنوان سوال آخر! علی كریمی تا كجا پیش خواهد رفت؟

من هر وقت ببینم كه به شعور مردم و اهالی فوتبال توهین می‌شود و طوری رفتار می‌كنند كه انگار هیچ ‌كسی هیچ چیزی نمی‌فهمد سوال می‌كنم تا آقایان بفهمند آنها باید در خدمت فوتبال باشند نه فوتبال در خدمت آنها باشد! ضمن اینكه باز هم می‌گویم این رسانه‌ها هستند كه باید این مسائل را به نمایندگی از مردم از تاج و كفاشیان و ساكت و سایر مدیران فدراسیون بپرسند. این رسانه‌ها هستند كه باید بپرسند مجامع سالانه فدراسیون فوتبال چرا به صورت منظم در سال مالی مشخص شده در یك ماه خاص در هر سال برگزار نمی‌شود! منتها بعضی از رسانه‌ها چشم‌شان را به روی حقایق و واقعیت‌ها بسته‌اند و حتی برخی‌ها طوری وانمود می‌كنند كه انگار ما بد هستیم و مدیران خوب! اینجا بحث بد و خوب نیست! بحث شفاف‌سازی است و تا وقتی رسانه‌ها درباره فساد فوتبال و اتفاقاتی كه رخ می‌دهد سوال نپرسند و مسوولان مجبور به پاسخگویی نشوند هیچ چیزی درست نمی‌شود. من هم نمی‌خواهم این طور برداشت شود كه فكر كنند افشاگر یا تخریبگر و هر لقب دیگری كه می‌دهند، هستم. علی كریمی را دیگر همه می‌شناسند و هر چیزی را كه لازم باشد مردم بدانند به مخاطبانی كه دارم، اعلام می‌كنم، وگرنه برایم راحت بود برای مطالباتی كه از باشگاه‌ها دارم بروم دفتر آقایان بنشینم و از آنها تعریف و تمجید كنم و با حمایت كردن به حق و حقوق خودم برسم. همه ما آدم‌ها اشتباهاتی داریم. از آقایان كه كاری بر‌نمی‌آید. این ما فوتبالی‌ها هستیم كه باید این فوتبال را درست كنیم. هر‌كسی هر كاری می‌تواند در این راه انجام می‌دهد.

 حسین قهار، اعتماد

۲۲۵ ۶  
آی اسپورت
2017-12-10 10:40:00
نظر دهید

۶ نظر
محسن قنبرزاده
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۰:۵۴
دمت گرم...
یالثارات
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۶:۱۴
یک کلام ختم کلام1
علی کریمی شرعا مستحق مجازات اعدام به خاطر دشمنی با اصل نظام هست
اگر این آقا بعد از بستن اون مچ بند های لجنی در کنار مهدوی کیا اعدام میشدند بعد ها مسعود شجاعی جرات نمیکرد جلوی صهیونیست ها تعظیم کنه یا علیرضا کریمی باسه ما با آهنگ خون بازی خواننده ضد انقلاب عشوه مظلومیت بیاد
ايمان
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۲۹
"ما كه نمي گوييم تخلفي صورت گرفته .. تاكيد داريم شفاف سازي شود "
اين شاه بيت كل مصاحبه اش بود !!
#فدراسيون_شفافيت
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۴۴
زنده باد علی کریمی. فقط تویی که حرف مردم رو میزنی و دنبال سود خودت نیستی. عاشقتم.
ميلاد
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۴۶
بعد مدتها يك مصاحبه خوب از ايشون ديدم. اين روش كار درست هست. زدن حرف حق با مستندات لازم. اميدوارم ايشون روند مايلي كهن نبودن رو ادامه بده و با مدرك و مستندات صحبت كنه. البته مركز تيم ملي از اول هم براي تيم ملي بود بعد اون خانم با شوهر شكم گندش با كمك كفاشيان اون رو تصاحب كردند و و پول تيم ملي رو خرج مركز پزشكي كردند البته ما از نظر پزشكي در ايران مشكلي نداريم . اگر پول مد نظر تهيه بشه و ساخت اين كمپ تموم بشه ما هم داراي يك كمپ خوب ورزشي براي تيم ملي هستيم. اين ساختمان و تجهيزات براي ما خواهد موند. هيچ مربي خارجي و داخلي كه در ايران بوده براي بهتر كردن تحهيزات و زيرساختها اينقدر تلاش نكرده.
۸
ariya
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶، ۰۰:۴۰
درود بر شرف علی کریمی که با بستن مچ بند سبز در آن زمان نشان داد تو صف مردمه.درود بر شرفش
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر