فهرست
تصویر نه چندان درست؛ این روسیه بی‌شکل
تصویر نه چندان درست؛ این روسیه بی‌شکل

تصویر نه چندان درست؛ این روسیه بی‌شکل

آی‌اسپورت- جام جهانی ۲۰۱۸ هم با بازی روسیه و عربستان شروع شد. کشورهای ثروتمند و با دو سیاست‌مدار که برای کشورشان هر کاری می‌کنند؛ از گرفتن حق میزبانی جام جهانی تا فرستادن بازیکنان به لالیگا؛ از کاپلو و گاس هیدینگ تا نیمکتی که فن مارویک نائب قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ عهده دارش بوده.

برای روسیه بعد از حذف از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ و یورو ۲۰۱۶ بحران شروع شد. تا جایی که خبر تعطیل کردن فدراسیون فوتبال این کشور مدت‌ها تیتر روزنامه‌های انگلیسی شده بود و مقامات فیفا را هم برای برگزاری جلسات فوری آماده کرده بود و در نهایت با دخالت مقامات روس ختم به خیر شد.

روسیه برای نمایش هرچه قدرتمند‌تر در این رقابت‌ها با تیم‌های کره جنوبی، ایران، آرژانتین، اسپانیا، برزیل، فرانسه، اتریش و ترکیه بازی دوستانه برگزار کرد که حاصل کار ۴ باخت، ۳ تساوی و ۱ برد بود. در آن سو عربستان، برابر تیم‌های صاحب سبکی چون بلژیک و ایتالیا و آلمان صف‌آرایی کرد که مشخصا نتیجه برای پیتزی و تیمش اهمیت نداشت. پیتزی سرمربی تیم ملی عربستان از شجاعت تیمش سخن می‌گفت؛ با ذکر این نکته که کاری به جو ورزشگاه نخواهند داشت و فقط به بازی خودشان تمرکز می‌کنند. اما این خواب هم تعبیر جدیدی نداشت و سرنوشت برای عربستان به تکراری‌ترین شکل ممکن نوشته شد. در آن سو چرچسوف حرف‌های تازه‌ای زده بود: «هدف ما تغییری نمی‌کند؛ روسیه آماده رقم زدن هر شگفتی است.»

عربستان با ترکیب ۱-۴-۱-۴ در برابر ۱-۳-۲-۴ روسیه. تفکرات پیتزی تاحدی مشخص شد؛ کنترل فضاهایی که روسیه برایش برنامه دارد و استفاده از دو کناره‌ها که دست بر تقدیر در هیچ کدام هم موفق نبودند. پایه‌های لرزان دفاع عربستان، تمام برنامه‌های پیتزی را فرو ریخت. عمر هوساوی و اسامه هوساوی چه سدی برای اسملوف و دنیس چرشیف ساختند؟ پاسخی که ۹۰ دقیقه منتظر بودیم تا جوابی برایش پیدا کنیم.

روسیه نهایت استفاده از ضعف‌های عربستان را برد. این که با ۵ گل زده و کسب ۳ امتیاز برای حریفانی چون مصر و اروگوئه رجزخوانی کنیم، سرپوشی است برای ضعف‌ها. روسیه از زمان کاپلو تا به الان به استایل خاصی نرسیده و معدود بازی‌های امیدوار کننده هم با حریفانی نه چندان سخت بوده که نمی‌شود از آن آب و تاب ساخت. به آمار عربستان که نگاه کنیم حاوی تناقضی است که نشان می‌دهد برد ۵ گله روسیه، کیفیت این تیم را بیان نمی‌کند.

عربستان برای کنترل بازی، رو به حفظ توپ آورد و در میانه زمین خودی دقایقی توپ و نبض بازی را در دست گرفت. ۶۱.۳ درصد در برابر ۳۸.۷ درصد مالکیت توپ و به تبع آن افزایش تعداد پاسکاری‌های عربستان؛ ۴۵۲ در برابر ۲۵۰. با این حال برد با اختلاف ۵ گل، نه تنها چهره واقعی روسیه را مخفی کرد بلکه آنها را به مثابه قصه گربه‌ای که خود را ببر می‌پندارد ترسیم کرد؛ ترسیمی که احتمالا با افراد صاحب فکری چون هکتور کوپر و اسکار تابارز، فرو خواهد پاشید.

۱۶ ۱  
آی اسپورت
2018-06-15 01:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محسن
جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷، ۰۳:۰۹
چقدر تحلیل بجا و خوب و واقع بینانه بود.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر