فهرست
جن‌گیری گرت و غرش ومبلی
جن‌گیری گرت و غرش ومبلی

جن‌گیری گرت و غرش ومبلی

آی‌اسپورت – وقتی گروه چهارم از دسته اول لیگ ملت‌های اروپا اعلام شد کمتر کسی فکرش را می‌کرد برنده این گروه در نهایت انگلیس باشد. تیمی که گرت ساوتگیت برای جام جهانی ساخته بود، با تمام پیشرفت مشخصش، همچنان مقابل قدرت‌های بزرگ فوتبال جهان توانایی رویارویی نداشت. انگلیس در جام جهانی دو بار به بلژیک باخت و در نیمه نهایی هم شکستی بسیار تلخ را مقابل کرواسی تجربه کرد.

شروع لیگ ملت‌های اروپا هم امیدی تازه برای هواداران سه‌شیرها به همراه نداشت. شکست خانگی مقابل اسپانیا، با وجود نمایش قابل قبول، کار صعود انگلیس به نیمه نهایی اولین دوره این تورنمنت را بسیار سخت کرد. اما یک تساوی در خانه کرواسی، در حالیکه انگلیس کاملا تیم برتر بود و یک پیروزی تاریخی در سویل، برابر لا روخا، نه تنها وعده از تیمی جدید، با ذهنیتی نو داد، بلکه امید شاگردان ساوتگیت برای رسیدن به جمع چهار تیم نهایی را هم زنده کرد. قدم آخر انتقام از نایب قهرمان جام جهانی روسیه در ومبلی بود، قدمی که به شکل بسیار دراماتیک برداشته شد.

مشکل بزرگ انگلیس در جام جهانی کنترل جریان بازی مقابل تیم‌های بزرگ بود. تیم ساوتگیت با اینکه موفق‌ترین انگلیس تمام ادوار جام‌های جهانی، کنار تیم سر بابی رابسون فقید در 1990 و بعد از تیم قهرمان جام جهانی 1966 بود، اکثر گل‌هایش را روی ضربات آزاد می‌زد و قدرت بازی‌سازی و حفظ توپ کمی مقابل بلژیک و کرواسی داشت. دو گلی که انگلیس در ومبلی در بازگشت بزرگش برابر کرواسی زد هم روی یک پرتاب دست و یک ضربه آزاد بود، اما حقیقت اینجاست که تیم ساوتگیت در نیمه اول به راحتی می‌توانست حداقل سه بار دروازه مهمانش را باز کند. انگلیس امروز بدل به تیمی شده که هم توانایی بازی بر مبنای مالکیت توپ بالا و بازی‌سازی از خط دفاعی را دارد و هم می‌تواند در ضدحمله‌ها با سرعت بالای رحیم استرلینگ و مارکوس رشفورد هر تیمی را به دردسر جدی بیندازد.

نکته مهم دیگر در احیای فوتبال ملی انگلیس روشن شدن دوباره شعله عشق هواداران به تیم‌شان است. ومبلی مدت‌ها بود چنین جوی به خودش ندیده بود. هر حمله انگلیس مقابل کرواسی با غرش این استادیوم همراه بود، غرشی که بعد از گل برتری هری کین بدل به انفجار شد. این نکته‌ای بود که حتی بعد از بازی هم خود ساوتگیت بهش اشاره کرد و دلیلش را روحیه بازیکنانش و انتقال آن به تماشاگران دانست.

اما پروسه احیای انگلیس به دست ساوتگیت همراه با ظهور موج نویی از استعدادهای آینده‌دار در لیگ برتر و حتی خارج از آن بوده. تیمی که ساوتگیت ساخته دیگر به جای ستاره‌های روی کاغذی که که دوران اوجشان به پایان رسیده، بازیکنانی دارد که تشنه بازی برای کشورشان هستند، فوتبالیست‌هایی که شاید به معنای واقعی تبدیل به نسل طلایی انگلیس شوند. این تیم همین حالا به جایگاهی رسیده که نسل فرانک لمپارد و استیون جرارد و وین رونی و دیوید بکام و ریو فردیناند و جان تری هرگز بهش نرسیدند.

در اسکواد 23 نفره ساوتگیت برای بازی مقابل کرواسی حتی یک بازیکن بالای 30 سال هم دیده نمی‌شد و فقط هفت‌تا از این بازیکنان بالای 24 سال بودند. جوان‌ترین عضو این اسکواد جوان جیدون سانچو بود، پدیده 18 ساله‌ای که این فصل برای بوروسیا دورتموند درخششی خیره‌کننده داشته. کنار سانچویی که مقابل کرواسی در 20 دقیقه پایانی به بازی آمد، جو گومز و بن چیلول دیگر مهره‌های جوان ساوتگیت بودند که در ترکیب اصلی خط دفاعی تیم‌شان قرار گرفتند و نشان دادند درخشش‌شان در لیورپول و لستر سیتی بی‌جهت نبوده. ساوتگیت در ضمن هنوز پدیده‌های دیگری هم دارد که به تیم ملی دعوت‌شان نکرده، فوتبالیست‌های فوق‌العاده مستعدی چون فیل فودن، میسون مانت، جیمز مدیسون و رایان سسینیون.

انگلیس در ادامه مسیر بازسازی خودش با ساوتگیت، با دو پیروزی بزرگ مقابل اسپانیا و کرواسی راهی دور نهایی اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا شد. این موفقیت در ادامه رسیدن انگلیس به جمع چهار تیم نهایی جام جهانی روسیه به دست آمد و در راه رسیدن به آن از تمام اشباحی که در دهه‌های اخیر روی سه‌شیرها سایه‌ای نحس انداخته بودند جن‌گیری شد.

۲    
آی اسپورت
2018-11-19 11:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر