فهرست
به عقب بر نمی‌گردیم
به عقب بر نمی‌گردیم

به عقب بر نمی‌گردیم

 یک- حتی حرفش هم قشنگ نیست. تمایل فدراسیون فوتبال برای نشاندن علی دایی روی نیمکت تیم ملی برای جام ملت­ها، حتی اگر به مخیله یکی از رؤسای فدراسیون هم خطور کرده باشد، خطرناک است. بازگشت به عقب و خراب کردن پروژه هفت‌ساله که با حضور کی­‌روش در تیم ملی اجرا شده و تداوم پیدا کرده است. درباره کی­‌روش و رفتن یا ماندنش، فراتر از همه بدقلقی­‌های مرد پرتغالی، جدا از شرایط مالی فدراسیون فوتبال و این که با حضور کی­‌روش، مدیران فوتبال ما چه زجری می‌کشند و چه تحملی می‎کنند و چطور همه باید به شکلی کارمند او باشند و فرامین‌اش را اجرا کنند ـ مشکلی که ضعف مدیران ایرانی فدراسیون هم به اندازه سلطه‌طلبی کی‌روش در آن دخیل است -، این تصور که کی‌­روش حاصل یک اتفاق است و آمدن او به ایران و ماندگار شدنش حاصل هیچ برنامه و تفکری نیست، همیشه آزارنده بوده است. این گمان که هیچ‌کدام از تصمیم‌­گیرندگان فوتبال در فروردین سال ۹۰ که با کی­‌روش قرارداد امضا می‌­کردند، افقی از آنچه قرار است با او اتفاق بیفتد در ذهن نداشتند. نمی­‌دانستند او به چه کاری می‌­آید، با او قرار است تا کجا برویم و چه خواسته‌­های مشخصی از او داریم. با همه اینها کسی تردیدی ندارد که کارلوس فوتبال ملی ما را وارد فاز تازه‌­ای کرده و به آن شخصیت متفاوتی بخشیده است. اگر مسئولان فدراسیون پشت درهای بسته نام دایی یا سرمربیانی در حد او را برای تیم ملی حتی زمزمه کنند، زیر این ادعا را امضا خواهند کرد که کی‌­روش و انتخابش مطلقا حادثه بوده و از موفقیت‌­های او هیچ سهمی نباید برای مدیران ایرانی‌­اش منظور کرد. وظیفه رسانه‌­ها این است که تا جایی که در توان دارند به فدراسیون فشار بیاورند و اجازه ندهند تاج و تیمش ارتجاعی رفتار کنند.

دو- مشابه آنچه در مورد فدراسیون گفتیم را می‌­شود درباره بعضی باشگاه‌­های داخلی هم گفت. می­‌شود این هشدار را تسری داد. فوتبال ما هم با برانکو، با شفر و با کی‌­روش و چه بسا با ساغلام و اسکوچیچ و بقیه سرعت گرفته و نشانه­‌هایی از پوست­‌اندازی را نشان می­‌دهد. نه فقط به خاطر نتایجی که در سطح ملی و در لیگ قهرمانان کسب می­‌کنیم که به خاطر رفتار و حرف‌ه­ای مربیان باشگاهی، به خاطر درخواست­‌هایشان و به خاطر تمرین ذهنی ناخواسته­‌ای که بخشی از فوتبال ما را، ناچارا، تربیت می­‌کند. امروز و در روزهایی که همه برای فصل آتی لیگ آماده می­‌شوند، احتمالا جدی­‌ترین وظیفه ما این است که مدیران باشگاهی را تشویق کنیم که با ایده­‌های درست و نه تحت تأثیر دلال­‌ها، به مربیان بزرگتر خارجی فکر کنند و بتوانند در این رشد و تغییر سهیم باشند. که مسئولیت خود را بپذیرند، روابط و منافع مالی را کنار بگذارند و تصمیمات بزرگ بگیرند. ذوب­‌آهن و سپاهان به عنوان دو باشگاه صاحب سرمایه و ظرفیت می­‌توانند در این زمینه پیش‌قدم باشند. تجربه ناموفق کرانچار و تجربه موفق قلعه‌­نویی شاید کمی گول­‌زننده باشد. ذوب­‌آهن باید به حضور آسیایی در فصل بعد فکر کند و سپاهان به دنبال احیای تیم موفق گذشته‌­اش باشد. اما اینها منافاتی با بلندپروازی و نگاه توسعه‌­نگر ندارد. کار با تیم مربیگری بزرگتر و حرفه‌­ای­‌تر سخت است اما به روایت مشهور، اگر می­‌خواهیم به موفقیت­‌هایی برسیم که تاکنون نرسیده‌­ایم، باید تصمیماتی بگیریم که پیش از این نگرفته‌­ایم.

فرهنگستان فوتبال

 

۲۷ ۱۱  
آی اسپورت
2018-05-20 18:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۱ نظر
داریوش
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۲۰
کیروش چه موفقیتی بدست آورده؟
کدوم جام رو کسب کرده؟
Vah
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۳۹
توی چند تا جام میتونسته شرکت کنه؟
یه جام ملت ها بوده که با یه اشتباه بچگانه ی یه بازیکن که اخراج شد از دست دادیم اونم نه تو وقت عادی تو‌ پنالتیا:)
فک کردی لیگه هر سال شانس قهرمانی داشته باشه؟
صعود به عنوان تیم اول گروه و دومین تیم صعود کننده به جام جهانی قبله کی روش کار اسونی بود؟ کلا پنج بار صعود کردیم دو بارش با همین کی روش بود انقد راحت صعود کردیم یه جوری مغرور شدیم که انگار تا حالا نشده صعود نکنیم:)
جمله معروف چرچیل درباره ایرانو عربستانو باید با طلا نوشت:)
قارتال
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۷:۰۷
جناب داریوش مشکل مملکت ما اینه که یکی مثل تو باید دقیقا عین یکی مثل من صاحب یک رای باشه.
۲
آرش6
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۳۱
دو روز پیش گفتم -توپخانه کیروشی پور ها به زودی دایی رو میزنه -گراش رو هم کیروش ورزشی (خبر ورزشی ) داده

بفرما

کیروشی پور های عزیز فدراسیون میخواد شوفر رو بزاره سر مربی تیم ملی دیروز رفته بود ورزشگاه شوفر میخواست ببینه تیم

بعدیش رو
عباس
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۰
اگه این به عقب برنمیگردیم مثل شعارتون زمان انتخابات باشه که باید بگم با توجه به وضعیت با سرعت نور به عقب برمیگردیم,
مربی ایرانی واسه تیم ملی کوچیکه درست اما کیروش به دلیل بی عرضه بودن فدارسیون دیگه به درد تیم ملی نمیخوره, کاش دوتا مدیر داشتیم تا امسال کیروش رو فقط بخاطر مسائل فنیش داشتیم
محسن
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۱
فقط یک ذهن آغشته به حماقت،باور میکند که کیروش با مطالعه و در نظر گرفتن فوائد او برای فوتبال ما،انتخاب شده(به نظرم انتخاب خوب و همراه با دستآوردهای مثبت بوده) اما فراموش نکنیم که دلقک خندان،بعد از قربانی کردن دایی و قلعه نوعی و سوزاندن بلیط انها،برای پنهان شدن،به دنبال یک سپر بزرگ،انقدر بزرگ که کوه بی لیاقتی و فساد و نابلدی را بتوان پشت ان پنهان کرد! ابتدا خاویر کلمنته و بعد از انصراف او کیروش!!!! کیروش و نام و عقبه کیروش،انقدر درشت و بزرگ بود که مدیران بی لیاقت و بی تخصص فدراسیون انتصابی ما،تمام خصلتهای سخیف و پست خود را در پس او پنهان کنند.شخصا آنقدر مطمئن هستم که اگر کیروش هم مسئولیت قبول نمیکرد،مارچلو لیپی را استخدام میکردند!!!!
۶
سهیل
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۳۵
میخوام تیم ملی از جام جهانی مثل همیشه حذف بشه تا ببینم واقعا چه دفاعی از کیروش دارید؟!
واقعا جز یه فوتبال تدافعی که همه کارشناسنامون هم ماشالا هروقت یه تیم اروپایی بازی میکنه ازش چی دیدیم؟!
چه جام و موفقیتی برامون اورده؟!
من برای آقای رحمانی احترام زیادی قائل هستم ولی طرفداری بی چون و چرا از کیروش در این سالها از بعضی ها به نظرم از ضعف شخصیتیشون نشات میگره،ازینکه وقتی یه ادم قلدر میبینن باهاش حال میکنن چون ضعف های خودشون رو میتونند از لج بازی های اون سرپوش بزارند.
این فقط یه نظر روانشناسانه هستش وگرنه کیروش هیچ موفقیتی که دیگران موفق به انجام اون نشده باشند با تیم ملی به دست نیاورده که لایق اینهمه ستایش باشه.
شاید اگر تیز قلم های استادید برنده تر بود الان شرایط بهتری داشتیم.
۵ ۱
قارتال
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۷:۰۴
یا احمقی یا متعصب کور و یا از این حرف های بی سر و تهت دنبال فایده ای هستی خارج از این سه حالت نیست وصف حالِت.
۳
دلال موزامبیکی
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۰:۱۲
امیدوارم هرچی زودتر از شر این دلال راحت شیم
۴
محسن
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۱:۱۳
باید رسانه ها با تمام توان فشار بیارند به فدراسیون... .رسانه های باید شکرشان را بخورند.بیشتر در حوزه کل کل و هواداری زپرتی تخصص دارند.رسانه ها بهشان فشار میاد اهل فشار اوردن نیستند.با عرض معذرت،برای اولین بار دارم باور میکنم قصه شام و ناهار دادن به بعضی اهالی رسانه را!!!! یکی مثل دایی،باج به شغال نمیدهد هرچند او را حتی به شوخی،گزینه تیم ملی نمیدانم.
۶
اسمان
يكشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۱۹
اومدن دایی یعنی مرگ تدریجی یک رویا.
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر