فهرست
پرسپولیس؛ لذت قهرمانی یا مصائب پیچیده؟
پرسپولیس؛ لذت قهرمانی یا مصائب پیچیده؟

پرسپولیس؛ لذت قهرمانی یا مصائب پیچیده؟

آی اسپورت - پرسپولیسی‌ها خوشحال‌ترین تیم فوتبالی دنیا را تشکیل داده‌اند. آن‌ها آماده شروع تمرینات گروهی هستند و با روحیه‌ای بالا به مسابقات برمی‌گردند. پرسپولیس لذت قهرمانی را انتخاب می‌کند یا مصائب پیچیده؟به گزارش خبرورزشی، شاگردان یحیی گل‌محمدی برخلاف سایر باشگاه‌ها، حسابی شاد و خوشحال بودند تا حدی که تک تک‌شان پس از پشت‌سر گذاشتن تست‌های تشخیص کرونا، با رسانه‌ها مصاحبه کرده و احساس‌شان را به زبان آوردند، اما ادامه یافتن لیگ چه سرنوشتی برای پرسپولیس در پی دارد و یا آن‌ها در ادامه راه باید چه کار کنند؟ بهتر است نگاهی به این گزارش داشته باشید.

خطری به نام سپاهان و تراکتور

جدول فعلی لیگ به شکلی است که پرسپولیس با ۴۷ امتیاز در صدر جدول ایستاده و پشت‌سر خود، سپاهان و تراکتور ۳۷ امتیازی را می‌بیند. یک راه حل ریاضی برای قهرمانی پرسپولیس وجود دارد، اگر فرض کنیم سپاهان و تراکتور تا پایان فصل، همه دیدارهای‌شان را با برد پشت‌سر بگذارند، به ۶۴ امتیاز می‌رسند. یعنی برای رسیدن به این رقم، ۲۷ امتیاز لازم دارند در حالی که پرسپولیس در صورت کسب ۱۸ امتیاز دیگر، به صورت قطعی قهرمان لیگ می‌شود. ۱۸ امتیاز یعنی کسب برد در ۶ بازی از ۹ بازی باقی مانده.

استقلال خطرناک‌تر است

پرسپولیسی‌ها البته یک مشکل دیگر هم دارند؛ استقلال ۱۰ بازی عقب مانده دارد و می‌تواند ۳۰ امتیاز دیگر بگیرد. در این صورت ۶۶ امتیازی می‌شود و پرسپولیس برای کنار زدن استقلال نیاز به ۲۰ امتیاز دارد. آبی‌ها در حال حاضر ۳۶ امتیاز دارند و کارشان برای ادامه لیگ سخت‌تر از پرسپولیس پیش‌بینی می‌شود. آن‌ها در ۱۰ دیدار آینده باید به مصاف فولاد خوزستان، تراکتور، صنعت نفت آبادان، سپاهان و شهرخودرو بروند؛ تیم‌هایی که یا برای قهرمانی می‌جنگند یا شانس کسب سهمیه آسیایی دارند. از این رو، کار استقلال هم سخت است ولی این تیم نسبت به سپاهان و تراکتور برای پرسپولیس، حریف خطرناک‌تری به حساب می‌آید.

تقابل با میانه جدولی‌ها

تقویم بازی‌های پرسپولیس تا پایان فصل نوزدهم به این شکل تنظیم شده:

هفته بیست و دوم: پیکان - پرسپولیس

هفته بیست‌وسوم: پرسپولیس – شاهین‌بوشهر

هفته بیست‌وچهارم: ماشین‌سازی - پرسپولیس

هفته بیست‌وپنجم: پرسپولیس - فولاد

هفته بیست‌وششم: نفت مسجدسلیمان - پرسپولیس

هفته بیست‌وهفتم: نساجی - پرسپولیس

هفته بیست‌وهشتم: پرسپولیس - ذوب‌آهن

هفته بیست‌ونهم: گل‌گهر سیرجان - پرسپولیس

هفته سی‌ام: پرسپولیس - سایپا

اگر بازی با فولاد و نفت مسجدسلیمان را کنار بگذاریم، پرسپولیس با تقویمی از بازی با تیم‌های میانه جدولی مواجه است که شانس پیروزی برای سرخپوشان به وجود می‌آورد. این شانس‌ها، می‌تواند پرسپولیس را به چهارمین قهرمانی پیاپی برساند هر چند سرخ‌ها در اواخر دو، سه فصل گذشته هم نتایج خوبی نگرفتند.

قهرمانی با خاطره خوب یا مصائب جدید؟

اما پرسپولیسی‌ها برای ادامه فصل منتظر اتفاقات شیرینی هستند. آن‌ها دوست دارند بدون دردسر به قهرمانی برسند و در این راه، کشمکش و جنگ بین سایر مدعیان می‌تواند جایگاه این تیم در صدر جدول را مستحکم کند. هرچه آن‌ها بیشتر امتیاز از دست بدهند، کار سرخپوشان برای کسب امتیاز راحت‌تر می‌شود.

روند نزولی برای سرخ‌ها

پرسپولیسی‌ها از فصل شانزدهم تا امروز، روند نزولی برای رسیدن به قهرمانی‌های‌شان داشتند. مثلاً آن‌ها در فصل شانزدهم با ۶۶ امتیاز قهرمان شدند، اما در فصل هفدهم، ۶۴ امتیاز گرفتند. فصل قبل که هت‌تریک قهرمانی برای این تیم ثبت شد، شاگردان برانکو ۶۱ امتیاز داشتند و حالا به فاصله ۹ بازی تا آخر فصل ۴۷ امتیاز گرفته‌اند. اگر همه دیدار‌ها را ببرند، ۷۴ امتیازی می‌شوند، اما تا این جای کار ۷۴ درصد از کل امتیازات را دشت کردند. اگر قرار باشد در ۹ بازی آینده با همین دست فرمان پیش بروند، ۲۰ امتیاز می‌گیرند و قطعاً قهرمان خواهند شد، اما در سه فصل اخیر ثابت شده پرسپولیس در هفته‌های پایانی هر لیگ، برای دشت امتیاز به زحمت افتاده و حتی فصل قبل نزدیک بود قهرمانی را به استقلال یا سپاهان تعارف بزند. این موضوع می‌تواند یک عامل نگران‌کننده تلقی شود. باید دید سرخ‌ها با چه نگرش و میزان آمادگی به رقابت‌ها برمی‌گردند.

 

خبر ورزشی 

     
آی اسپورت
2020-05-23 08:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر