فهرست
مدیریت در بازار سمسارها
مدیریت در بازار سمسارها

مدیریت در بازار سمسارها

آی اسپورت – ماجراهای بازی با سیرالئون به‌عنوان یک حریف درجه سه و بی نام و نشان که حتی رسم‌الخطش برای بسیاری دشوار و با غلط املایی خواهد بود، به اندازه‌ای عجیب و حیرت انگیز است که حتی در کشورهای دور افتاده نمی‌توان نظیر آن را مشاهده کرد اما در فدراسیون پنج ستاره فوتبال ایران به‌عنوان نخستین تیم رده‌بندی آسیا و نخستین تیم راه یافته به جام جهانی از قاره کهن، یک امر پیش پا افتاده و بدیهی به شمار می‌آید به گونه‌ای که کمتر کسی از آن متعجب می‌شود و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

در فدراسیون فوتبال اغلب موارد برخلاف روال قانونی و استاندارد پیش می‌رود و با این نوع از ساز و کار و این شکل از مدیریت، حضور تیم بی نام و نشان و غیرقانونی همچون سیرالئون هیچ تعجبی ندارد. گویی در فدراسیون فوتبال بی‌برنامگی یک اصل است و تمامی اجزای این مجموعه از راس تا قاعده با این ویژگی کارها را پیش برده و اجرا می‌کنند. فدراسیونی که از برگزاری یک بازی دوستانه عاجز است و برای جور کردن حریف تدارکاتی تیم ملی همه مسیرهای غلط و اشتباه را امتحان می‌کند؛ از تماس با ایجنت‌های نامشخص و ناشناس گرفته تا استفاده از روابط شخصی سرمربی تیم ملی. روش‌هایی که بیشتر به سیستم اداره یک زیرپله در بازار سمسارها شباهت دارد.

نتیجه این شکل از مدیریت همین آبروریزی بین‌المللی می‌شود که در بازی با سیرالئون رخ داده. تیمی که مشخص نیست چگونه و از چه کانالی به ایران آمده و بازیکنانش چه کسانی هستند و از کجا جمع آوری شده‌اند. تیمی که سه سال است به دلیل بیماری آبولا لیگ فوتبال ندارد و به دلیل دخالت دولت در امور فوتبال تعلیق شده، به ایران سفر کرده تا حریف تدارکاتی ملی پوشان ایران در مسیر جام جهانی باشد. فاجعه بزرگتر آنجا رخ می‌دهد که این دعوت ناشیانه و غیراصولی حتی با ایشا جوهانسن رییس قانونی فدراسیون سیرالئون و عضو بلندپایه فیفا هماهنگ نشده و او در جریان سفر تیم ملی کشورش به ایران نبوده! این بدان معناست که در فدراسیون فوتبال حتی بدیهی‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین اصول نیز رعایت نمی‌شود و محلی از اعراب ندارد. فدراسیونی که به نظر برای دعوت از سیرالئون حتی زحمت ارسال یک ایمیل به فدراسیون این کشور را به خود نداده و ترجیح داده که به ایجنت‌های بی‌نام و نشان و منفعت‌طلبی اعتماد کند که بدون رعایت قوانین و الزامات حرفه‌ای، تنها به پر کردن حساب‌های شخصی خود می‌اندیشند. در فدراسیون عریض و طویل پنج ستاره، حتی کسی یک جست‌وجوی ساده نکرده که بداند در سیرالئون سه سال است کسی حتی یک لگد به توپ نزده و فوتبال تمام و کمال تعطیل بوده.

نتیجه این می‌شود که بعد از صرف هزینه چند صد میلیونی و پر کردن جیب دلال‌ها، تازه درمی‌یابیم که تا چه اندازه به بیراهه زده‌ایم و برای جلوگیری از سوخت هزینه چند صد میلیونی بلیت رفت و برگشت و اقامت چند روزه بازیکنان گمنامی که مشخص نیست از کجا جمع آوری شده و به ایران فرستاده شده‌اند، با التماس و تمنا و خواهش از رییس فدراسیون سیرالئون بخواهیم تا مجوز این بازی را صادر کند.

این همان مسیری است که البته پیش از این فدراسیون برای بازی با لیبی هم امتحان کرده بود و بدون اطلاع از شرایط این فدراسیون و صرف هماهنگی با دلال‌ها این بازی را برای تیم ملی قطعی کرده بود اما هفته گذشته رییس فدراسیون این کشور پیغام داده بود که ما به واسطه جنگ داخلی، نه تیم ملی داریم، نه لیگ و نه فوتبال! عجبا که فدراسیون برای جور کردن یک بازی تدارکاتی جایگزین دوباره همان مسیر را رفته است. این اتفاق دوباره و گزیده شدن دوباره از همان سوراخ قدیمی، یک بار دیگر ثابت می‌کند که در فدراسیون برنامه‌ریزی یک حلقه مفقوده است و قرار است تا ابد این سیکل معیوب ادامه داشته باشد.

 

ایران ورزشی

۷ ۴  
آی اسپورت
2018-03-17 11:07:00
نظر دهید

۴ نظر
عطا - تبریز
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۱۷
تو ویکیپدیا هست که ایران تا حالا ۹۹۳ گل زده.یعنی اگه امروز ۷ تا گل بزنیم هزارمین گلمونه.لطفا بررسی کنید ببینید این آمار ویکیپدیا درسته؟https://en.m.wikipedia.org/wiki/Iran_national_football_team_all-time_record
۱
معین
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۲۳
چقدر خوب نوشتید
۲
داود
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۰۴
چوپون وقتی یه گله رو میبره بیرون میدون کدوم چراگاه مناسبتره&&بنظرم فدراسون فوتبال رو بدن به یه چوپون بهتر میدونه چیکار کنه
۴
محسن
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۴۹
مدیران فوتبال ما،انواع راههای اشتباه و غیرعقلانی را امتحان نمیکنند.بلکه آگاهانه و با توجه به عواقب ان،دست به این حماقت میزنند. چرا اشتباهی با اسپانیا یا فرانسه مکاتبه اشتباه صورت نمیگیرد؟! یه زمانی،رییس جمهور وقت را مسخره میکردند به خاطر کشف و ایجاد رابطه با کشورهایی که مردم کشور ما باید در نت،نام ان کشور را میدیدند مثل جیبوتی! که البته اکثر انها یا دچار دیکتاتوری بودند یا جمعیت گرسنه در حدود پانصد هزار نفر!!!! حالا حکایت دعوت از تیمهای صاحب فوتبال است.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر