فهرست
یوزها یا سامورایی‌ها؟
یوزها یا سامورایی‌ها؟

یوزها یا سامورایی‌ها؟

آی اسپورت - وقتی تیم ملی ایران برای سومین  بار پیاپی موفق به کسب قهرمانی در آسیا شد، در آن روزها ایران هدفش آن بود که مانند کشور ژاپن پیشرفت کند و ژاپنی‌ها آرزوی آن را در سر می‌پروراندند که مانند فوتبال ایران صاحب فوتبال و افتخار بشوند. پیشرفت در فوتبال ایران مانند دیگر ارکان متوقف شد و ژاپن با برنامه ریزی مدون تقریبا یک دهه پس از سومین قهرمانی ما در آسیا اولین قهرمانی‌اش را جشن گرفت، و بیست سال پس از اولین صعود ما به جام جهانی، با شکست تیم ما راهی جام جهانی شد.

حال حریف تیم ملی کشورمان ۴ دوره قهرمان آسیا شده است، ۶ دوره پیاپی موفق به صعود به جام جهانی شده است و سه بار موفق شده‌اند که به مرحله یک‌هشتم نهایی ‌صعود کنند و حتی یک بار میزبان این رقابت‌ها بوده‌اند.  در ترکیب تیم ژاپن که نسبت به جام جهانی تغییرات بیشتری نسبت به تیم ما داشته است بازیکانی از تیم‌های پورتیمو پرتغال، گالاتاسرای ترکیه، ساوتهمتون و نیوکاسل انگلستان، مارسی فرانسه، هانوفر و وردربرمن آلمان،  آلاوز و ختافه اسپانیا، خرونینخن هلند، سالزبورگ اتریش، سنت ترویدن بلژیک و العین امارات حضور دارند.

مرموز و فرصت طلب

تیم ژاپن تا اینجای کار همه حریفان را پشت سر گذاشته  و با آن ژاپنی که در جام جهانی دیدیم تفاوت هایی دارد. این تیم که استراتژیش تا اینجا فقط پیروزی‌های حد اقلی بوده است به دنبال آن است که با همین هدف به مقام قهرمانی برسد. این تیم بازی‌سازی را از قلب خط دفاع آغاز می‌کند و دو هافبک میانی این تیم، اندو و شیباساکی به عقب می‌آیند و با توپ گرفتن از خط دفاع وظیفه پخش توپ و بازی‌سازی را بر عهده می‌گیرند و با جابه‌جایی‌های متعدد با چاشنی سرعت حریف را مجبور به اشتباه می‌کنند و دو دفاع کناری این  تیم همیشه در حملات حضور دارند و با تو پ‌گیری در زمین حریف با وینگرهای راست و چپ در کانال‌های کناری برتری عددی ایجاد می‌کنند.

وقتی سازمان  دفاعی ژاپن استقرار کامل را دارد سخت می‌شود که به این تیم از راه بازیسازی نفوذ کرد زیرا تیم ژاپن وقتی توپ در زمین حریف است بازیکنان صاحب توپ را تحت فشار قرار داده و با توپ‌گیری قصد ضربه زدن به حریف را دارند، که چاره این کار خلاقیت بیشتر بازیکنان تیم ما است که توانایی این را داریم توپ را خط به خط منتقل کنیم و یا با ارسال توپ‌های بلند از زیر فشار بازیکنان این تیم در آمده و در نبرد هوایی پیروز و یا برنده در توپ‌های دوم بشویم که این بار قابلیت این را داریم که برنده نبردهای یک در مقابل یک و یا صاحب ضربات ایستگاهی بشویم.

همان طور که در دیدار مقابل عربستان مشهود بود که تیم ژاپن توپ را به عربستان سپرده و راه نفوذ به تمام مناطق را به این تیم بسته و کمترین موقعیت را به تیم عربستان داد تا در حملات سریع و ضدحمله به تیم عربستان ضربه بزند ولی همان طور که گفته شد با توجه به بالا بازی کردن دفاع‌های میانی این تیم و  نفوذ دفاع‌های کناری می‌توانیم با ضدحملات که تیم ما هم در آن به نوعی تخصص دارد  دروازه این تیم را باز کنیم. ژاپن در این دیدار خیلی کمتر از عربستان بین خود توپ را رد و بدل کردند و اگر از این تیم گلی عقب بیفتیم به سختی می‌شود موقعیتی ایجاد کرد و به گل رسید.

ژاپن در دیدار آخر مرحله گروهی مقابل ازبکستان به نفرات اصلی استراحت داد ولی باز هم برنده شد و این نشان می‌دهد که ژاپن از نیمکتی قوی برخوردار است و نکته دیگر این که ژاپن با توجه به عقب افتادن از ازبک‌ها  به بازی برگشت و پیروز میدان شد. آنهابا تکرار این اتفاق در دیدار مقابل ترکمنستان نشان دادند این توانایی را دارند که نتیجه عقب افتاده را جبران کنند.

مقایسه در مقابل دو حریف مشترک

ایران و ژاپن در این رقابت‌ها به مصاف دو تیم عمان و ویتنام رفتند، که در هر دوی این دیدارها تیم ما از لحاظ نتیجه از ژاپن بهتر عمل کرد و با دو گل این حریفان را شکست داد. تیم ژاپن در مقابل عمان ۶۳% مالکیت توپ را در اختیار داشت ولی تیم ایران با ۴۷۶ پاس، تعداد پاس بیشتری رد و بدل کرده بود و فقط ۵۹% مالکیت را در اختیار داشت. در سوی دیگر هر دو تیم در ایجاد شانس گلزنی  وتعداد شوت با یکدیگر برابر کار کردند و ایران نسبت به ژاپن یک شوت بیشتر به سمت دروازه عمان شلیک کرده بود. هر دو تیم به یک اندازه در مقابل عمان شوت به سمت دروازه حریف هدف گرفته بودند.

تیم دیگری که این دو تیم هر دو با آن مصاف دادند تیم ویتنام بود. ایران در این دیدار ۶۸۰ پاس و ۱۲ شوت و ۶۸% مالک توب بود، در مقابل ژاپن با ۷۰۹ تعداد پاس ۶۹% مالک توپ بود و ۱۱ ضربه به سمت دروازه ویتنام شلیک کرده بودند. تیم ما در تعداد پاس بر ژاپن برتری داشت ولی در تعداد شوت و مالکیت توپ تقریبا برابر عمل کردند، اما ویتنام در مقابل ژاپن ۱۲ضربه به سمت دروازه ژاپن داشته که حتی از تعداد شوت ژاپن بیشتر بود، در حالی در مقابل تیم ایران فقط ۵بار موفق به شوتزنی شد. این موضوع به حساسیت دیدار نیز برمی‌گردد. دیدار در مقابل ایران برای ویتنام در مرحله گروهی انجام شد ولی دیدار مقابل ژاپن در مرحله حذفی انجام شد.

یوز یا سامورایی

در این بازی با توجه به حساسیت دیدار و عملکرد هر دو تیم تا به اینجای کار می‌شود یک  دیدار محتاطانه را انتظار داشت  که هر دو به دنبال گل نخوردن و استفاده از تک موقعیت‌ها باشند و ضربات ایستگاهی نقش تعیین‌کننده‌ای در این دیدار داشته باشند و تیم ما با توجه به برتری در قد و قامت، می‌تواند از این ضربات بهره بهتری ببرد.

ژاپنی‌ها حتی بدشان نمی آید در صورت تساوی دیدار بازی را به ضربات پنالتی بکشند ولی ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند بازی را در نود دقیقه تمام کنند اما باید هوشیار باشند که این به بی‌تابی و عجله در تاکتیک بازی‌شان نشود.

بعد از مقایسه دو تیم که هر کدام در بخشی بر یکدیگر پیشی دارند، تکنیک فردی ناب بازیکنان ایران در مقایسه با تکنیک فنی و کامپیوتری ژاپنی‌ها را هم باید در نظر بگیریم و ببینیم  که در پایان اشک در چشمان کدام تیم حلقه می‌زند ؟

۴    
آی اسپورت
2019-01-28 14:46:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر