فهرست
یادداشت ویژه: رئال مادرید و غلبه بر تیکی تاکای پپ
یادداشت ویژه: رئال مادرید و غلبه بر تیکی تاکای پپ

یادداشت ویژه: رئال مادرید و غلبه بر تیکی تاکای پپ

جاناتان ویلسون

آی اسپورت - رئال مادرید موفق شد با ارائه ی یک بازی منطقی در خانه بایرن را شکست دهد. در این بازی لوکا مودریچ برای رئال نماد کنترل و دقت بود. تک گل بنزما در نیمه ی اول رئال را 0-1 پیش انداخت و باعث شد رئال با همین نتیجه در دور رفت از سد بایرن مدعی بگذرد. این نتیجه ای بود که شب پر اضطراب برنابئو را در انتها آرام ساخت.

بهترین بازیکن میدان: لوکا مودریچ، هافبک رئال مادرید

فابیو کوئنترائو با پاس گلی که به بنزما داد جزو بازیکنان تاثیر گذار رئال بود. او به خوبی روبن را کنترل کرد و ارتباط خوبی با رونالدو در خط حمله داشت. در سمت راست هم کارواخال به خوبی حملات ریبری را خنثی کرده بود و در واقع می توان گفت رئال این پیروزی را مدیون نظم دفاعی فوق العاده اش است. ژابی آلونسو نیز به خوبی جلوی خط دفاع رئال توپ ها را جمع می کرد اما باید مودریچ را کلید موفقیت رئال در این مسابقه بدانیم.

شش سال پیش وقتی مودریچ 22 ساله به تاتنهام آمد به سختی می شد باور کرد بازیکنی که بیشتر شبیه به یک شماره ده است تا این حد بتواند از پس وظایف دفاعی خوب بر بیاید. مودریچ در برابر بایرن تعیین کننده و خوب بود. در زمان حضور ایسکو او به خوبی در راست بازی می کرد و پس از رفتن او و آمدن ایارامندی هم وظایفش در چپ را به خوبی تکمیل کرد. مودریچ در این بازی آمار فوق العاده ی 97 درصد پاس سالم را به ثبت رساند. آماری که با توجه به پست او ساده به دست نیامده و پاس های ارسالی او هیچ یک پاس در عرض نبوده است. او از هشت پاس بلندش هفت تا را به درستی به مقصد رساند.

ژابی آلونسو نیز خیلی خوب هافبک های دونده ی بایرن را کنترل کرد و زمانی که توپ را در اختیار می گرفت فضا را برای بازیکنان رئال مادرید باز می کرد. عملکرد ژابی عالی بود. در چنین مسابقه ای بیشتر به بازیکنانی مثل او و مودریچ نیاز است.

لحظه ی برتر بازی

در حالی که 19 دقیقه از بازی گذشته بود بایرن بیش از 80 درصد از مالکیت توپ را در اختیار داشت و به خوبی در نیمه ی زمین مادرید پیشروی کرده بود. تنها موقعیت بایرن تا این لحظه شوت روبن بود که با اختلاف کمی از کنار دروازه به بیرون رفت. در همین لحظات بود که گل رئال به ثمر رسید. پاس فرانک ریبری بلوکه شد و کریم بنزما توپ را در اختیار گرفت. رئال مادرید به خوبی پخش شد و توپ به رونالدو رسید، رونالدو کوئنترائو را روی دست چپش راه انداخت و بنزما با یک بغل پای نرم دروازه ی بایرن را باز کرد. تا آن لحظه رئال فقط 35 پاس و بایرن تقریبا سه برابر این مقدار یعنی 167 پاس سالم داده بود.

بایرن دقیقا باید از همین اتفاق می ترسید. هر چقدر هم که بایرن در طول این فصل درصد مالکیت توپ بالایی داشته، در برابر حریفان قدرتمند این فاکتور برای آن ها بی فایده بوده است. دنی ولبک نتوانست آن توپ بلند را وارد دروازه ی نویر کند اما در برابر بنزما و رونالدو نمی توان چنین انتظاری داشت. هفت دقیقه ی بعد کریستیانو رونالدو در موقعیت مشابه قرار گرفت و رونالدو توپ را در حالی به اوت فرستاد که الگوی حمله ی رئال همان الگوی قبلی بود. باز هم رئالی ها از فضای پشت رافینیا استفاده کردند.

دور برگشت چگونه خواهد بود؟

سبک بازی بایرن کمی متضاد است. از طرفی آن ها از نظر تاکتیکی شدیدا غنی هستند. این مشخصه ی آن ها نسبت به هر تیم دیگری دراروپا بیشتر رشد یافته است. از سوی دیگر اما، آن ها نمی توانند از این مالکیت توپ استفاده کنند و به شکلی وسواسی سعی در حفظ مالکیت توپ و توزیع آن در نواحی مختلف زمین دارند.

رئال شاید نداند در بازی برگشت بایرن با چه ترکیبی و چه فکری به میدان می آید ولی قطعا می داند که باید برای بازی با تیمی خود را آماده کند که قصد دارد مالکیت توپ بالای 70 درصد را به ثبت برساند. تیمی که نمی تواند ضد حملات حریف را کنترل کند.

فهمیدن تئوری رئال بسیار ساده است. در عمق دفاع کن، فشار را تحمل کن و وقتی توپ را در اختیار گرفتی آن را به مهاجم تیم برسان. با این فرض که گرث بیل برای بازی برگشت آماده خواهد بود و دیگر خبری از آنفلوانزا نیست، باید رئال مادرید را در ضد حملات از این هم قوی تر تصور کنیم. احتمالا قانون گل زده در خانه ی رئال را از نظر روانی از همین هم قوی تر خواهد کرد.

برای بایرن دو ناامیدی و معضل بزرگ وجود دارد. اولی بحث دفاع راست است. جایی که رافینیا در طول این نود دقیقه نشان داد نمی تواند با کوئنترائو و رونالدو همراه شود. احتمالا پپ باید فیلیپ لام را به پست قبلی بازگرداند و خاوی مارتینز را (همانطور که در 25 دقیقه ی انتهایی بازی دیدیم) به وسط بیاورد.

دوم اینکه ریبری در بازی امشب عالی نبود و نتوانست خودی نشان دهد. آفت اصلی بازی عرضی بایرن بیکار ماندن ستاره هایی مانند ریبری است که در بازی مستقیم اثر بخشی خود را نشان می دهند. ریبری و روبن بارها جایشان را با هم عوض کردند اما هیچکدام نتوانستند از پس دفاع رئال بربیایند. مساله ی عدم اثرگذاری ریبری در این مسابقه کاملا نگران کننده بود و باید منتظر این باشیم که گواردیولا پست جدیدی برای این بازیکن تعریف کند.


     
آی اسپورت
2014-04-24 09:48:42
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر