فهرست
سازمان لیگ و معممای سیزده ساله آیین نامه!/ خادم هم ایراد آیین نامه را فهمید!
سازمان لیگ و معممای سیزده ساله آیین نامه!/ خادم هم ایراد آیین نامه را فهمید!

سازمان لیگ و معممای سیزده ساله آیین نامه!/ خادم هم ایراد آیین نامه را فهمید!

آی اسپورت-نقل و انتقالات لیگ برتر طبق قانون فیفا باید یک روز بعد از پایان لیگ کلید می خورد اما به سبب اصلاح آیین نامه نقل و انتقالات فعلا پا در هواست! سازمان لیگ فوتبال ما که به هر بهانه ای تلاش دارد خود را حرفه ای جلوه دهد کاش بتواند پاسخ این سئوال ساده را بدهد که در کدام کشور  آماتور می توان شاهد بود که سر بزنگاه و اول فصل نقل و انتقالات فیل دلتنگ شان یاد اصلاح آیین نامه بیافتد؟
یعنی در طول فصل یادشان نبود آیین نامه اصلاح لازم درد و وقتی جناب خادم به عنوان یک کشتی گیر به آیین نامه فوتبال ایراد گرفت، سردمداران فوتبال مان که همه خود را یک پا بلاتر می دانند فهمیدند این آیین نامه مستحق تصحیح و رتوش و ادیت است؟
سیزده فصل از لیگ برتر ما گذشته و ماهنوز داریم آیین نامه می نویسیم. یک بار قراردادهای داخلی بی اعتبار است و باردیگر وفق قانون مدنی کشور و باستناد مقررات فیفا هر قراردادی دارای اعتبار می شود اما در ادامه می بینیم لازم ست به گذشته برگردیم و قراردادهای داخلی را بی اعتبار بدانیم. یک بار بازیکنان زیر 28 سال ملزم به عقد قرارداد سه ساله می شوند و باردیگر یادمان می آید این مخالف قانون و مقررات فیفاست و آن را برای یک فصل اصلاح می کنیم اما به محض دل نگرانی خادم و رفقا در وزارت، تصمیم به بازگشت به وضعیت قبلی می گیریم.
حالا می گویند قرار است تعداد بازیکن بزرگسال هر تیم از 21 بازیکن به 17 بازیکن تنزل یابد! کسی هم نیست از حضرات بپرسد نمایندگان ما در آسیا با تیم هایی بازی دارند که با چنین کسر سهمیه ای مواجه نیستند و این عملا به منزله تضعیف تیم هی ایرانی است.کسی نمی پرسد خروج چهار بازیکن از فهرست هر تیم  لیگ برتری و لیگ یکی (جمعا 42 تیم و 168 بازیکن) چه معنایی دارد و این نفرات باید کجا بازی کنند؟ قوانین باب میل وزارت اصلاح می شوند و کسی هم به فکر راهکااصلاحر ریشه ای نیست.
در هیچ جای دنیا چیزی به نام رده سنی امید وجود ندارد.تیم ملی المپیک کشورها از نفراتی شکل می گیرد که شرایط سنی مورد نظر را داشته باشند اما رده سنی امید و زیر 23 سال پدیده های خلق الساعه ای هستند که در فوتبال ایران دیده می شوند و بس. لیگ امیدهای کشور! این هم لیگی برگرفته از همان مقررات خاص خودمان است! همه جای دنیا بازیکن بعد از رده جوانان اگر توان لازم را داشت به بزرگسالان می رسد در غیر اینصورت همان بهتر که به فکر شغلی دیگر باشد.
برای اصلاح این مقررات بهتر نیست علمی اقدام کنید؟ بیایید برای هر تیم 20 سهمیه بزرگسال در نظر بگیرید و 15 سهمیه جوانان زیر 19 سال. رده سنی زیر 21 و زیر 23 سال را هم حذف کرده و بزرگسال تلقی کنیم. استفاده از بازیکن زیر 19 سال هم منوط به آن باشد که این بازیکن حداقل یکسال در تیم جوانان آن باشگاه بازی کرده باشد تا باشگاهها ناچار شوند دست به سازندگی و پرورش بازیکن بزنند و جوانانشان را از تیم های پایه خود جذب کنند. آن گاه اگر بازیکن جوانی هم وارد چرخه لیگ برتر شود 19 ساله است و تا سالها می تواند بازدهی داشته باشد نه اینکه ما بازیکن 23 ساله را هم جوان تلقی کنیم.
طبیعی است که 20 بازیکن بزرگسال کفاف یک تیم در طول فصل را نمی دهد و به ناچار سراغ استفاده از سهمیه جوانانشان خواهند رفت.
این صرفا یک پیشنهاد است که البته از خروج 164 بازیکن از چرخه لیگ های برتر و دسته اول بهتر خواهد بود اما می توان به راهکارهای دیگر هم فکر کرد.
     
آی اسپورت
2014-04-24 14:14:48
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر