فهرست
یادداشت ویژه: در ستایش فوتبال دفاعی
یادداشت ویژه: در ستایش فوتبال دفاعی

یادداشت ویژه: در ستایش فوتبال دفاعی


آی اسپورت- جاناتان ویلسون در مقدمه یِ کتابِ "واژگون کردن هرم" مینویسه فوتبال مجموعه ای است از تکنیک، سرعت، قدرت، مغز، قلب، روح، شور، انگیزه و البته تاکتیک. یکی از مهمترین کارکردهایِ تاکتیک و استراتژی امکانِ به دست آمدنِ پیروزی برایِ تیمی است که به لحاظ قوایِ انسانی در سطحی پایین تر از حریفش سنجیده میشود. بارزترین نمونه یِ این امکان و عملی شدن آن قهرمانیِ یونان در یورو 2004 بود با اتو ریهاگل.
یونان با فوتبالی تمام دفاعی و اتکا به ضرباتِ آزاد برایِ گل زدن، چک، فرانسه و پرتغال(دو بار) را شکست داد و قهرمان شد. اما از ترکیبِ یازده نفره یِ یونان در آن تورنمنت چند بازیکن کیفیتِ فنی قرار گرفتن بین یازده هایِ اصلی رقباشون را داشتند؟ تقریبا هیچکدام. چند بازیکن از آن تیم بعد از جام به باشگاههایِ بزرگ اروپایی رفتند و ستاره یِ درجه یک شدند؟ هیچکدام. قهرمانیِ یونان در یورو 2004 جدا از میزانِ مشخصی بخت و اقبال که برایِ پیروزی در هر تورنمنتی لازمه،صرفا مدیون تاکتیک و استراتژیِ دفاعیِ ریهاگل و باوری که در بازیکنانش ایجاد کرده بود، بود.

دیشب تیمِ کارلو آنچلوتی دفاعی بی نقص و بینظیر داشت و به اصطلاح دندان هایِ بایرن را کند و گربه ای رام ازشان ساخت، کاری که چلسی هم با اتلتیکو کرد. اما تفاوت این دو تیم باهم در اینجاست که کارلتو و تیمش بنا به حریف و شرایط و اسکواد پر ستاره شون توانِ بازیِ پرو اکتیو در تهاجمی ترین شکلش را هم دارند. اما چلسیِ مورینیو این قابلیت را ندارد و به همین دلیل در لیگ به پالاس و ویلا و ساندرلند خیلی راحت میبازد. مورینیو وقتی ری اکتیو بازی میکند استاد است اما چلسی اش با این  جمع 11 تایی تعادل ندارد و ناقص است.
در نهایت این دو تاکتیسین بزرگ با فوتبالِ دفاعیشون شانس بالایی برایِ رسیدن به فینال دارند و بر خلافِ باورِ صاحب نظرانی که دفاع کردن را پلیدی و ننگ میبینند، بعدی حیاتی از فوتبال را در زیباترین شکلش به نمایش میگذارند.

     
آی اسپورت
2014-04-24 22:07:59
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر