فهرست
بازگشت ققنوس
بازگشت ققنوس

بازگشت ققنوس

آی اسپورت – اگر یک چیز در دنیای این روز‌های تنیس قطعی باشد این است که نواک جوکوویچ دوباره به اوج برگشته؛ مرد شماره یک سابقه تنیس دنیا که نزدیک به دو سال از سطح اول این رقابت‌ها محو شده بود بامداد روز گذشته موفق شد با شکست دادن خوان مارتین دل پوترو آرژانتینی برای سومین بار در طول دوران حرفه‌ای اش فاتح رقابت‌های یواس اوپن، آخرین مرحله از گرنداسلم سال شود.

جوکوویچ که در این رقابت‌ها از همان ابتدا پرقدرت نشان داده بود در بازی نهایی هر سه ست را به صورت متوالی با برد پشت سر گذاشت تا چاره‌ای برای خوان مارتین آرژانتینی باقی نماند. جوکو، ست اول این بازی را با نتیجه ۶ بر ۳ به سود خودش پایان داد و تا میانه‌های ست دوم هم تقریباً بازی راحتی داشت؛ تا اینکه بالاخره خوان مارتین به خودش آمد و جدال اصلی و واقعی، جدالی که در حد فینال یواس اوپن بود رقم خورد. این ست که کش و قوس‌های فراوان داشت در نهایت در تای بریک با نتیجه ۷ بر ۶ به سود نواک به پایان رسید تا مسیر برای رسیدن به قهرمانی مجددش در این تورنمنت هموار شود. نکته این ست این بود که ۹۵ دقیقه طول کشید تا تکلیف برنده اش مشخص شود؛ یعنی چیزی بیش از زمان یک بازی فوتبال! در ست سوم هم دوباره همان نتیجه ست نخست رقم خورد تا «نوله» بعد از سه ساعت و ۱۸ دقیقه مبارزه، جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر ببرد. «اگر ابتدای ماه فوریه که تازه دستم را جراحی کرده بودم به من می‌گفتند قرار است ویمبلدون، اوپن آمریکا و مسترز سینسیناتی را همین امسال ببری باور نمی‌کردم». این بخشی از صحبت‌های جوکوویچ بعد از بوسیدن کاپ قهرمانی بود.

سلام به سمپراس

نواک جوکوویچ در شرایطی فاتح یواس اوپن شد که پیش از این دو بار دیگر هم این جام را بالای سر برده بود؛ ابتدا سال ۲۰۱۱ و سپس هم سال ۲۰۱۵. بعد هم که اسیر همان دوره افول شد و دیگر دستش به جام در این رقابت‌ها نخورد. با سومین قهرمانی اش در یواس اوپن، «نوله» در مجموع چهاردهمین قهرمانی اش در گرنداسلم‌ها را جشن گرفت و به رکورد افسانه سابق دنیای تنیس یعنی پیت سمپراس آمریکایی رسید. جوکوویچ ۳۱ ساله حالا برای رسیدن به عنوان پرافتخارترین تنیس‌باز دنیا دو رقیب دیگر بیشتر ندارد؛ اولی راجر فدرر سوئیسی و ۲۰ قهرمانی اش در گرنداسلم‌هاست و دیگری هم رافائل نادال اسپانیایی که فعلاً ۱۷ عنوان قهرمانی دارد. جوکوویچ برای جبران اختلاف ۶ قهرمانی اش با فدرر باید تلاش کند که همین سطح بالایش را حفظ کند.

دومین گرنداسلم در یک سال

بازگشت نوله به سطح اول حرفه‌ای دنیای تنیس، پیامد بازگشت ماریان وجدا، مربی سابق نوله است. او که پرافتخارترین سال‌هایش را در کنار این مربی سپری کرده بعد از رفت و آمد‌های بسیار دوباره از وجدا درخواست همکاری کرد و این همکاری این بار جواب داد. جوکوویچ که علاوه بر از دست دادن روحیه و اعتماد به نفس، اسیر مصدومیت‌های مکرر شانه هم شده بود بالاخره توانست به سطح بالای تنیس سلام کند. او چند ماه پیش توانست فاتح رقابت‌های گرنداسلم ویمبلدون شود و پیش از شروع رقابت‌های یواس اوپن هم در مسترز سینسیناتی درخشید؛ او در فینال آن رقابت‌ها راجر فدرر را برد و به تنها مسترزی که در ویترین نداشت رسید. نوله تبدیل به اولین تنیس‌بازی شد که در همه مسترز‌ها قهرمان شده است. او حالا با فتح یواس اوپن به شاهکارش در نیمه دوم سال ادامه می‌دهد.

رتبه سومی

در دو سالی که نواک جوکوویچ به مشکل برخورد او به ناگاه از مرد شماره یک تنیس دنیا بودن فاصله گرفت و رفته رفته رنکینگ جهانی اش افتاد؛ او حتی برای اولین بار بعد از اکتبر ۲۰۰۶ از جمع ۲۰ تنیس‌باز برتر دنیا جدا شد و رنکینگش بسیار افت کرد. درخشش در نیمه دوم این فصل و البته یافتن اعتماد به نفس از دست رفته اش حالا نوله را دوباره به بالای جدول رسانده است. اگر پیش از این خوان مارتین دل پوترو، مرد شماره ۳ تنیس دنیا بود حالا جوکوویچ این عنوان را در اختیار می‌گیرد تا رفته رفته دوباره خودش را به دو غول دنیای تنیس یعنی راجر فدرر و رافا نادال نزدیک کند.

 

خبر ورزشی

۳    
آی اسپورت
2018-09-11 09:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر