فهرست
یادداشت ویژه : مویس مثل سونس / ستاره ها تغییر دوست ندارند
یادداشت ویژه : مویس مثل سونس / ستاره ها تغییر دوست ندارند

یادداشت ویژه : مویس مثل سونس / ستاره ها تغییر دوست ندارند

گودرز شریف
آی اسپورت- وقتی کنی دالگلیش درسال ۸۵ بعد از استعفای جو فیگان در پی‌ حوادث ورزشگاه هیسل مربی- بازیکن لیورپول شد، سونس اسطوره‌ٔ دیگر و کاپیتان سابق، سال ۸۴ لیورپول را ترک کرده و به سامپدوریا رفته بود. تقریبا همزمان با دالگلیش مربی‌ -بازیکن گلاسگو رنجرز شد و هردو به طور موازی دوران مربیگری موفقشان را شروع کردند، ولی با دو نوع رویکرد کاملا متفاوت. دالگلیش بهترین کاری که به عنوان مربی‌ انجام داد این بود که زیاد پا روی دم بازیکنایی که بردن را بلد بودند نگذاشت و فقط به مدیریتشان بسنده کرد . اما سونس که با علم روز تغذیه و تمرین در فوتبال ایتالیا آشنا شده بود، قصد داشت علم ورزش را به فوتبال بریتانیا بیاورد در حالیکه کنی دالگلیش با بازیکن هایش بعد بازی آبجو و "فیش اند چیپس" میزد. سونس که زمانی هم که بازیکن بود یک هافبک دفاعی خشن‌ و جدی بود داشت سعی‌ میکرد تا قوطیهای سس کچاپ هاینز را از غذاخوریها جمع کند.


http://i4.liverpoolecho.co.uk/incoming/article6982590.ece/alternates/s615/h_00240871.jpg

 

کنی دالگلیش تو ۵ سال و نیم ۳ تا لیگ و ۲ تا جام حذفی برد با تیمی که پر از ستاره‌های پا به سنّ گذاشته بود که بردن را بلد بودن. سونس با رنجرز ۴ بار لیگ اسکاتلند و ۳ بار لیگ کاپ را برد، هردو موفق بودن هردو اسکاتلندی هر دو شاگرد مکتب پیزلی و "بوت روم" لیورپول، هر دو برنده بودن اما با دو نوع برخورد کاملا متفاوت.
وقتی‌ که سال ۹۱ دالگلیش بعد از فشار روحی ناشی‌ از شرکت در تمام مراسم ختم ۹۶ کشته شده واقعه هیلزبرو استعفا داد، سونس جایگزین طبیعی او بشمار میرفت، یا حداقل اینطور به نظر میرسید. مدیر لیورپول ازاو پرسید آیا مطمئنی می‌خواهی این کار را قبول کنی‌؟.سونس که به کارش اعتقاد داشت سکان لیورپول را بدست گرفت و حالا باید به بازیکنایی که بیشترشان ستاره‌های سالخورده که با خودش همبازی بودند و بردن برایشان مثل آب خوردن بود میگفت که عادتشان اشتباهه، باید بعضی هایشان را میفرستاد بروند، به بعضی دیگرباید میگفت بعد از هر بازی نباید آبجو خورد و به عده ای باید میگفت قبل بازی نباید "فیش اند چیپس" بخورند.
 جان بارنز نمیتوانست درک کند دلیل اینکه دیگر مثل سال ۸۴ نمیتواند برزیلی ها را در ماراکانا دریبل و گل بزند اضافه وزن مشهودش است ، چون آنها یک سال درمیان لیگ را میبردند.
مشکلات سونس وقتی‌ شروع شد که نوع آبجوی اتوبوس تیم را با آبجوی کم کالری عوض کرد. بازیکنانی که در بدترین حالت دوم می‌شدند حاضر نبودند چیزی را تغییر بدهند، از همانجا پروژهٔ شکست سونس کلیک خورد. وقتی‌ "بوت روم" را باشگاه خراب کرد تا اتاق کنفرانس مطبوعاتی را بزرگ تر کند، روزنامه‌ها نوشتند که این به دستور سونس بوده تا آثاری از شنکلی در باشگاه نماند، وقتی‌ سونس جام حذفی را برد به علت اینکه بازی به وقت اضافه کشیده شده بود، عکس خوشحالیش به جای فردای آن روز، دو روز بعد که سالگرد هیلزبرو بود به روی روزنامه‌ها رفت، یک گناه نابخشودنی و پیروزی "اولد گارد" که حاضر به تغییر نبودند!http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/f25dfe27481.jpg


شاید مشکلات مویس در یونایتد هم روزی شروع شد که دستیارهای سرالکس را اخراج کرد و کادر خودش را به الدترافورد آورد که مثل خود او هیچ عنوانی نبرده بودند. فردیناند دریک جلسه تمرینی وقتی‌ مویس سعی‌ دارد نوع دفاع کردن ضربه ایستگاهی را عوض کند به او می گوید تو تا حالا چی‌ بردی؟ و هفتهٔ بعد, از اینکه چرا ترکیب اصلی را روز بازی می گوید و مثل سر الکس روز قبل از بازی به تیم اعلام نمیکند به روزنامه‌ها شکایت می برد.
 سال قبل, برنامهٔ تمرینی ون پرسی را سرالکس به بدنساز شخصی رابین سپرده بود اما امسال با تمرینهای پر فشار غر زدن‌های ون پرسی هم شروع شد، وهمچنین مصدومیت هایش. عدم واکنش بازیکن ها در بازیهای بزرگ که معمولان بطور اتوماتیک وار اتفاق میفتد نشان دهنده این بود که ستاره‌ها راضی‌ نیستند. ستاره‌ها دوست دارند بشنوند که بهترینند دوست ندارند یکی‌ بهشان بگوید نوع دویدن و تمرینشان را باید عوض کنند، ستاره‌ها با تغییر مخالفند.http://up.rossoneri.ir/privete/uploads/a93f61c2eb1.jpg


شاید مشکل مویس این بود که میخواست تغییرات زیاد در مدت کم بدهد، آن وقت است که ستاره‌ها به سمت هرج و مرج می‌روند.
 شاید مویس در زمان نامناسبی به یونایتد آمد مثل سونس، شاید افت تدریجی لیورپول و افت ناگهانی منچستر نشانگر سرعت زمان است. همانطوری که این روزها همه چیز به سرعت پیشرفت میکند به سرعت هم پسرفت میکند. مهم‌ترین هنر سرالکس مدیریت ستاره‌ها بود، ستاره‌ها تغییر را دوست ندارند شاید مهمترین چیزی که مویس نداشت مدیریت تغییر بود.

     
آی اسپورت
2014-04-24 16:27:01
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر