فهرست
یادداشت روز : ارتباط میزان دوندگی تیمی و مالکیت توپ با تعیین نتیجه نهایی یک بازی فوتبال
یادداشت روز : ارتباط میزان دوندگی تیمی و مالکیت توپ با تعیین نتیجه نهایی یک بازی فوتبال

یادداشت روز : ارتباط میزان دوندگی تیمی و مالکیت توپ با تعیین نتیجه نهایی یک بازی فوتبال

آی اسپورت - آمار بدست آمده از بازی شب چهارشنبه تیم های رئال مادرید و بایرن مونیخ حاوی نتایج جالبی است. این یک اصل ثابت شده در فوتبال است که تیمی که اکثریت مالکیت توپ و زمین را در اختیار دارد بیشتر از تیم مقابل می دود و علت آن هم واضح است :

وقتی شما توپ را در اختیار نداری مجبور هستی که برای تصاحب آن بر دوندگی خودت اضافه کنی و همین مساله باعث فشار فیزیکی مضاعف روی بازیکنان شده و هر چه به انتهای بازی نزدیک می شویم افت بدنی بازیکنان باعث دوندگی کمتر تیمی خواهد شد.

در بازی رئال مادرید - بایرن این مساله بخوبی اثبات شد. نگاه به امار این بازی نشان می دهد که 14 بازیکن بایرن که در بازی حضور داشتند در مجموع 118.792 کیلومتر دویده بودند و این در حالی است که 14 بازیکن کارلو آنچلوتی در مجموع 112.934 کیلومتر دوندگی داشتند. اختلاف تقریبا فاحش و نزدیک به 6 کیلومتر است. 

اگر به آمار مربوط به مالکیت توپ نگاهی بیندازیم بازهم اختلاف فاحشی را مشاهده می کنیم .64 درصد بایرن و تنها 36 درصد رئال مادرید. بایرنی ها 17 شوت به سمت دروازه کاسیاس شلیک کردند که تنها 4 تای آنها داخل چهارچوب بود و این آمار در مورد رئال وضعیت بهتری دارد. مادریدی ها تنها 9 بار به سمت دورازه نویر اقدام به شوتزنی کردند که 5 تای آنها داخل چهارچوب بود.

اما ذکر یک یادآوری جالب به هواداران بایرن خالی از لطف نیست ؛ سال گذشته بارسلونا در مونیخ به روشنی مالک توپ و میدان بود و بیشتر از بایرن هم دویده بود اما در نهایت 4 - 0 بازی را واگذار کرد.


جالب اینجاست که روز پس از بازی در مقابل رئال ، خیلی از بازیکنان و هواداران بایرن با ذکر همین دو اختلاف فاحش (دوندگی تیمی و مالکیت توپ ) مدعی بودند تیمشان شایسته برد در مقابل مادرید بوده و نتیجه نهایی غیر منصفانه بوده است.


با این تفاسیر 4 روز دیگر باید صبر کرده و ببینیم که در بازی برگشت چه اتفاقاتی خواهد افتاد .

توماس رونسرو : AS

رضا سیف

     
آی اسپورت
2014-04-25 15:25:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر