فهرست
گزارش ویژه : جراحی گل های زده درلیگ برتر
گزارش ویژه : جراحی گل های زده درلیگ برتر

گزارش ویژه : جراحی گل های زده درلیگ برتر

آی اسپورت - در این متن سعی شده از نظر آماری و تحلیلی، نگاهی کامل به میزان گلهای رد و بدل شده توسط تیمهای مختلف در مسابقات لیگ برتری که به پایان رسید، بشود. با توجه به آمارهای مختلف(میزان گل زدۀ آقای گل و ...) می شود به این نتیجه رسید که لیگ هجومی و کوبنده ای را به پایان نرساندیم و به ثمر رساندن 493 گل در 480 دیدار(یعنی میانگین 02/1 گل برای هر دیدار) صحه ای بر این مطلب است.

خط آتش لیگ، بدونِ مدعیان پایتخت نشین

از 493 گل به ثمر رسیده در لیگ برتر، 40 گل سهم تیم ملوان بندرانزلی بود که با متوسط 33/1 گل زده برای هر دیدار بهترین خط حمله لیگ امسال را از آنِ خود کرد. تیمهای نفت و تراکتورسازی تبریز نیز با 39 گل و میانگین 3/1 گل زده به دنبال انزلی چی ها قرار گرفتند. البته ذکر نکته ای ضروری به نظر می رسد و آن اینکه در صورت ادامه حضور مجید جلالی بر مسند مربیگری تراکتورسازان، احتمال اینکه آنها خط آتش لیگ برتر را از آنِ خود می کردند بسیار محتمل به نظر می رسید زیرا تبریزی ها در 23 دیدار با مربیگری جلالی 33 گل به ثمر رساندند و با 43/1 گل زده در هر دیدار در صدر جدول بودند اما در هفت دیدار باقیمانده بدون حضور وی سرخپوشان تبریزی فقط 6 گل به ثمر رساندند و میانگین 85/0 گل زده برای هر مسابقه! در این قسمت بد نیست یادی هم از فوق ستاره های میلیاردی دو تیم بزرگ پایتخت داشته باشیم که مشترکاً با به ثمر رساندن 34 گل و متوسط 13/1 گل زده در هر مسابقه، در ردۀ چهارم این جدول جا خوش کردند. اما فجریها با 20 گل زده و میانگین 66/0 زده، مس با 21 گل زده و متوسط 7/0 زده و ذوب آهن با 24 گل زده و میانگین 8/0 زده در هر مسابقه، قعرنشینان این جدول را تشکیل دادند.

خط و نشان پرهوادارها و کم هوادارها در داخل و خارج از خانه

اما در ادامۀ پرداختن به گل های به ثمر رسیده بد نیست نگاهی هم داشته باشیم به تفکیک گلها از نظر مکانی. از مجموع 493 گل به ثمر رسیده، تعداد 262 گل در دیدارهای خانگی و 231 گل نیز در دیدارهای خارج از خانه به ثمر رسید. ذکر دو نکته در این قسمت خالی از لطف به نظر نمی رسد، اول اینکه هنوز تیمهای پرطرفدار در خانه، تلاش میکنند گلهای بیشتری به ثمر برسانند، هرچند امسال این معادله کمی به هم ریخت اما باز هم در دیدارهای داخل خانه، ملوانان با 22 گل زده و به دنبال آنان پرسپولیسی ها و فولادی ها با 21 گل زده در صدر قرار دارند، در این جدول راه آهنی ها با فقط 6 گل زده در قعر قرار دارند، اما نکته دوم در احساس عدم امنیت تراکتورسازان در دیدارهای خانگی بود، آنها در حالی دیدارهای خانگی را با وجود حضور(و نه حتماً حمایت) تماشاگران پرشورِ خود، با 14 گل به پایان رساندند که در دیدارهای خارج از خانه با 25 گل زده و مقتدرانه در صدر جدول قرار گرفتند، نفت و راه آهن کم هوادار نیز با 19 گل به دنبال آنها قرار دارند، فجرسپاسی با 6 گل و مسی ها با 7 گل، کمترین گل زده را در دیدارهای خارج از خانه داشتند.

هیاهوی خطوط حمله در نیمه مربیان

از نظر زمانی نیز، تعداد 201 گل در نیمه اول و 292 گل نیز در نیمه دوم به ثمر رسید. سپاهانی ها با 18 گل و تراکتورسازان با 17 گل زده در نیمه اول، پرهیاهوترین تیمها برای آغاز طوفانی دیدارهای خود بودند و مس کرمان با به ثمر رساندن 5 گل کم تحرک ترین خط حمله را در نیمه اول داشت، اما ملوان، نفت و صبا با 24 گل زده، صدرنشینان گلزنی در نیمه دوم بودند و فجر سپاسی با 10 گل و سایپا با 11 گل، در جمع گل نزن ترین های نیمه دوم بودند، نکته جالب حضور صبا در صدر گلزنان نیمه دوم بود در حالی آنها با به ثمررساندن فقط 8 گل در نیمه اول، در قعر آن جدول جا خوش کرده بودند!

دیوار چین در قلب سرخپوشان پایتخت

 اما در جمع مدافعین و میزان گلهای گلهای خورده، خط دفاع پرسپولیس حرف اول را نه تنها در این مسابقات که در تاریخ لیگ برتر زد. سرخپوشان پایتخت با 15 گل خورده و ثبت میانگین 5/0 گل خورده در هربازی این رکورد را برای خود کردند، البته آنها اگر کمی هوشیاری بیشتری از خود به خرج می دادند و 4 گل در اوقات اضافه نیمه دوم دریافت نمی کردند شاید الان رکوردی عجیب و غریب را به نام خود ثبت کرده بودند، اما سپاهانی ها با دریافت 20 گل و میانگین 66/0 گل خورده و نفتی ها با 23 گل خورده و متوسط 76/0 در هر دیدار، در رتبه دوم و سوم بهترین خط دفاع لیگ قرار دارند. استقلال خوزستان با دریافت 37 گل، صبای قم با دریافت 38 گل و داماش گیلان با دریافت 40 گل، مهربانترین خط دفاع لیگ را داشتند و البته استان گیلان رکوردی جالب را در آمار ارائه شده به نام خود ثبت کرد، قوی ترین خط حمله و ضعیف ترین خط دفاع(هر دو با 40 گل) از آنِ دو تیم گیلک حاضر در لیگ برترِ گذشته بود!

سپاهانی ها در کنار سرخپوشان، موفق در هردو زمین

با توجه به تعداد گلهای خورده سرخپوشان، طبیعی به نظر می رسد کمترین خورده را در زمین خود و در خانه حریفان داشته باشند، اما دوبرابر تسلیم شدنِ آنها در خانه حریفان نکته جالب این قسمت است، پرسپولیسی ها در دیدارهای خانگی فقط 5 گل دریافت کردند که دوتای آنها در یک دیدار(با تیم راه آهن) بود و در دیدارهای خارج از خانه نیز 10 گل را پذیرفتند، در دیدارهای خانگی سپاهانی ها با 7 گل و استقلالی ها با پذیرفتند 9 گل بهترین و مس کرمان با دریافت 22 گل، ضعیف ترین خط دفاعی را داشتند و در دیدارهای خارج از خانه نیز، ملوانان، نفتی ها و سپاهانی ها با پذیرفتن 13 گل در بالای جدول به دنبال سرخهای پایتخت بودند و راه آهن با دریافت 22 گل و داماش و ذوب آهن نیز با 20 گل خورده، مهربانترین مدافعان را در نیمه دوم داشتند.

پرسپولیسی ها سلطان بلامنازع خط دفاع در هردونیمه

از نظر زمان پذیرفتن گلها نیز، طبق پیش بینی، دیوار دفاعی پرسپولیس با دریافت 6 گل در نیمه اول و 9 گل در نیمه دوم، صدرنشین این رده بندی قرار دارند. حضور سایپا در جمع بهترین خط دفاعی نیمه اول و ضعیفترین های نیمه دوم جالب بود، چرا که آنها با 7 گل خورده در رده دوم و سپاهانی ها با 8 گل عنوان سوم را دارند و داماشی ها نیز با دریافت 21 گل بیشترین گل را در نیمه اول خوردند. در مجموع 292 گل رد و بدل شده در نیمه دوم نیز پس از سرخپوشان، سپاهان و فولاد با 12 گل و نفت با 13 گل، بهترین دفاع را در نیمه دوم داشتند و سایپا(از بهترینهای نیمه اول) با دریافت 24 گل و ذوب آهن با 23 گل ضعیفترین خط دفاعی نیمه دوم را از آنِ خود کردند!

علی هاشمی 

     
آی اسپورت
2014-04-26 10:18:22
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر