فهرست
سرپرست جدید پرسپولیس؛ مربی، مدیر یا چی؟
سرپرست جدید پرسپولیس؛ مربی، مدیر یا چی؟

سرپرست جدید پرسپولیس؛ مربی، مدیر یا چی؟

آی اسپورت - افشین پیروانی به عنوان مدیرتیم فوتبال پرسپولیس انتخاب و جانشین محمود خوردبین روی نیمکت این تیم شد. او همان پستی که در تیم ملی بر عهده داشت را در پرسپولیس هم خواهد داشت. افشین پیروانی به عنوان یکی از نمادهای تعصب باشگاه پرسپولیس بین هواداران این تیم شهرت دارد. او از سال 1372 تا سال 1383 در پرسپولیس بازی کرد و سال ها بازوبند کاپیتانی این تیم را به بازو بست و همانطور که گفته شد با آن سبیل و موهای صافش به «افشین با تعصب » معروف بود. او حدود ده سال نیز در تیم ملی عضویت داشت و یکی از کاپیتان‌های تیم ملی ایران در دهه نود بود. پیروانی که آخرین بار به عنوان مدیرتیم ملی در کنار کارلوس كی‌روش  کار کرد اما در خردادماه امسال و بعد از آن اردوی عجیب در کشور امارات که كی‌روش تمام دستیاران ایرانی‌اش را کنار گذاشت پیروانی هم مثل جوادنکونام از تیم ملی کنار رفت یا کنار گذاشته شد. او حالا و بعد از ماه ها سکوت به تیم محبوبش بازگشته است.

آمارهای با تعصب

افشین پیروانی در آذرماه سال 1384 از فوتبال خداحافظی کرد. او در سال 72 به عنوان یک بازیکن جوان به پرسپولیس پیوست و در این تیم بیش از ده سال ماندگار شد. او در سال 83 عضوی از تیم پرستاره غمخوار و وینگکو بگوویچ بود اما بعد از بازگشت پروین دیگر جایی در پرسپولیس پیدا نکرد. پیروانی در فصلی که پروین از پرسپولیس دور شده بود یکی از کاپیتان‌های تیم پرستاره و ناموفق وینگو بگوویچ بود و از همان زمان چالش میان او و علی پروین کلید خورد به طوری که وقتی در پایان فصل علی پروین به پرسپولیس بازگشت پیروانی و دوست صمیمی اش علی دایی از پرسپولیس رفتند. او در سالی که پروین به خاطر دوری از پرسپولیس با بازیکنان بزرگی که در تیم بودند به مشکل خورد جنگی علنی و رسانه‌ای با سلطان داشت و حتی او را تهدید کرد که برخی مسایل را فاش خواهد کرد. در نهایت بازگشت پروین باعث شد تا او راهی تیم پیکان شود و بعد از یک فصل ناموفق در پیکان کفش ها را آویخت. پیروانی با 209 بار حضور در ترکیب تیم پرسپولیس یکی از رکوردداران حضور در این تیم است و شاید به همین دلیل است که نزد هواداران جایگاه ویژه‌ای داشته است هرچند دوران مربیگری و سرمربیگری او در پرسپولیس محوبیتش در دوران بازی را کمی تحت تاثیر قرار داد. او در زمان حضورش در پرسپولیس 5 قهرمانی در سال‌های 74، 75،77-78، 78-79 و 80-81  و قهرمانی در جام حذفی 1378 را به دست آورده است.

مربیگری با تعصب

افشین پیروانی در لیگ هشتم به عنوان دستیار افشین قطبی در پرسپولیس مشغول به کار شد. در هفته پانزدهم این دوره از رقابت‌های لیگ و بعد از بازی برابر صبای قم قطبی از ایران رفت و پیروانی که دستیار او بود جانشینش شد. پیروانی در پرسپولیس در یازده مسابقه به عنوان سرمربی روی نیمکت این تیم نشست و 6 برد سه مساوی و دو باخت به دست آورد. او اما در هفته بیست و ششم جای خود را به نلو وینگادای پرتغالی داد.  او لیگ نهم را بدون تیم آغاز کرد اما در هفته‌های پایانی لیگ برتر این بار هدایت استیل آذین را به دست گرفت. درحالی که سه هفته به پایان مسابقات مانده بود او جانشین حمید استیلی شد و در سه بازی که مربی استیل آذین بود سه تساوی به دست آورد. افشین پیروانی اما بعد از استیل‌آذین دو سال از مربیگری دور بود تا اینکه از هفته نهم لیگ آزادگان در فصل 91-92 جانشین فیروز کریمی در تیم سنگ آهن بافق شد. او با این تیم در هفده مسابقه‌ای که روی نیمکت آن نشست 6 برد، 5 مساوی و 6 باخت به دست آورد. او در لیگ چهاردهم و زمانی که کریم باقری به دلایلی حاضر نشد در کادر فنی پرسپولیس کنار دایی باشد دستیار علی دایی شد هرچند او هم در 19 شهریور 93 همراه دایی از تیم کنار گذاشته شد.

 چالش‌های با تعصب

افشین پیروانی در ماجرای کنارگذاشتن علی دایی از پرسپولیس واکنش‌های تندی داشت. او در روزی که حمیدرضا سیاسی و بهروز منتقمی درخشان را به درفشی‌فر بردند و جانشین دایی کردند حضور داشت و اگر دایی جلوی دهانش را نمی گرفت شاید عواقبی برایش داشت. پیروانی اما همانطور که گفته شد در سال 83 نیز درگیری رسانه‌ای و جدی با علی پروین و یارانش داشت. دیگر چالش افشین پیروانی مربوط به تیم ملی و کارلوس كی‌روش است. او خیلی بی سرو صدا از تیم ملی جدا شد و خیلی ها آن را به دلیل درگیری كی‌روش و برانکو و عدم حمایت پیروانی از سرمربی تیم ملی می دانند. اینکه كی‌روش از او خواسته مقابل برانکو موضع بگیرد و پیروانی حاضر به انجام این کار نشده دلیل کنار گذاشتن او از تیم ملی عنوان شده است.

مربی‌، مدیر یا چی؟

افشین پیروانی بعد از پایان بازی خیلی زود به سرمربیگری رسید، اما بعد از چند تجربه نسبتا ناموفق او تغییر فاز داد و دوباره به عنوان دستیار دایی در پرسپولیس کار کرد اما بعد از آن او به عنوان مدیرتیم ملی انتخاب شد و به عنوان سرپرست در چارت مدیریتی قرار گرفت. پیروانی حالا سرپرست یا مدیرتیم پرسپولیس شده است. با اینحال هنوز مشخص نیست پیروانی چه اهداف و رویاهایی برای خودش ترسیم کرده است چرا که حتی بحث حضور او در هیات مدیره باشگاه هم در مقاطع مختلف به گوش رسیده است.

 

روزنامه گل

     
آی اسپورت
2017-12-25 11:32:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر